Secesní tančírnu nechal v l. 1906-1907 postavit kardinál Georg von Kopp. Svému účelu sloužila do 50. l. 20. stol. Do r. 1954, kdy ji získal stát, byla v majetku církve. Později se stala téměř ruinou. V l. 2014-2015 byla zrekonstruována a slouží jako informační centrum, kavárna a k pořádání koncertů.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2017
Račí údolí se nachází u Javorníka v Rychlebských horách. Prochází jím modře značená turistická cesta a naučná stezka Rychlebskými horami. Hned na začátku Račího údolí vás upoutá cedule připomínající dopravní značku označující začátek vesnice s nápisem „konec světa", která je pro kolemjdoucí velkou atrakcí. Lidé se na ni překvapeně dívají, zastavují u ní a fotí se. Je zde parkoviště, restaurace a tábor s chatkami. Nejkrásnější stavbou Račího údolí je secesní Tančírna. Nedaleko se nalézají terénní pozůstatky tvrze, tzv. Čertovy kazatelny, zřícenina hradu Rychleby a terénní náznaky po hradu Pustý zámek.
Luděk Vláčil, 26.5. 2017
historie

Tančírnu v Račím údolí nechal v letech 1906-1907 vybudovat německý kardinál římskokatolické církve Georg von Kopp (1837-1914), který působil jako biskup ve Fuldě a arcibiskup ve Vratislavi. Secesní stavba, pojmenovaná Georgshalle po svém zakladateli, vznikla na místě zbořené parní pily. Kolem objektu tančírny, která sloužila jako taneční sál, restaurace a penzion, byl vybudován park. Brzy se toto místo stalo oblíbeným cílem výletů obyvatel Javorníka i okolních obcí, k čemuž přispívaly i další zařízení v Račím údolí. Celkem se zde nacházelo pět výčepních či restauračních objektů. Tančírna svému účelu sloužila až do 50. let 20. století. Stavba byla ve vlastnictví katolické církve do roku 1954, kdy majetek přešel do vlastnictví státu. Poté jej využíval školský odbor Okresního národního výboru v Jeseníku, Československé státní lesy, Jednotné zemědělské družstvo a nakonec České dráhy. Po roce 2000 se uvažovalo o přestěhování chátrající…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.navstivtejeseniky.cz, https://cs.wikipedia.org, http://sumpersky.denik.cz a další, 22.5. 2017

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Javorník

Místa v okolí

 Čertovy kazatelny
 Pustý Zámek
 Rychleby
 Horní Fořt
 kostel sv. Kateřiny
 Jánský vrch
 Javorník
 Vlčice
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 Kohout
 Buková
 Hraničky
 Lisie Kąty
 Bernartice
 Karpień
 vyhlídka Na Trojaku
 Borůvková hora
 kaple sv. Josefa
 Horní Heřmanice
 Tomíkovice
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 Hukovice
 Žulová
 radnice
 městské opevnění
 Bílá Voda
 boží muka
 Ścibórz
 Vápenná
 kostel sv. Filipa
 Błotnica
 Chałupki
 Błotnica
 Černá Voda
 Vidnava
 Vidnava - MPZ
 Kaltenštejn
 Otmuchovské jezero
 Dolní Červená Voda
 Medvědí kámen
 Otmuchów
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 radnice
 jeskyně Na Pomezí
 Balneopark
 Obří výhledna
 Lázně Jeseník
 Priessnitzova hrobka
Základní informace místa
ID místa: 13368
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 28.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama