Pomník Vincenze Priessnitze, který dali vystavět místní Němci na počest svého rodáka. R. 1902 se vítězem soutěže stal návrh Josefa Obetha, dílo dokončil r. 1909 ve svém vídeňském ateliéru a tentýž rok bylo přemístěno a slavnostně odhaleno ve zdejším parku. Pomník je ze žlutého mramoru z Tyrolska.
Hlavní obrázek místa
Jeseník – sousoší V. Priessnitze
© Ivo Rozehnal, 07/2011
Na pravém břehu říčky Bělé, která protéká Jeseníkem, se nachází Smetanovy sady. Jedná se o park, východně přecházející v lesní porost. Jednou ze zajímavých památek v tomto parku je Priessnitzův pomník. Leží při modré turistické značce, která vede z Jeseníku na Křížový vrch a dále na rozhlednu Zlatý Chlum.
Ivo Rozehnal , 20.7. 2011
historie

Pomník vznikl na popud zdejších Němců, kteří chtěli vzdát hold svému rodákovi V. Priessnitzovi. V roce 1902 komise posoudila čtyři návrhy a vítězem se stal projekt Josefa Obetha (1874–1961) z Terezína u Mikulovic, akademika z Vídně. Práce však narušily jeho cesty do Itálie a Dalmácie. Výtky zadavatelů ho nakonec dovedly i k pokusu o sebevraždu. I to ovlivnilo dílo, které bylo dokončeno v roce 1909 v jeho vídeňském ateliéru. Pomník byl umístěn do zdejšího parku a je doslova unikátní. Podoba je plná symboliky. Dominantou je zakladatel zdejších lázní , 2,85 m vysoký V. Priessnitz. Po jeho pravici jsou nemocné postavy s poraněnou srnkou. Po levici se nachází zdravé postavy plné síly po zdejší léčbě. Ve stěně je umístěna postava chorého muže, kterému podává žena léčivou vodu. V soklu je vyryto Priessnitzovo jméno a nápis, který v překladu zní: „Zdroj lidského mládí“. Pomník je ze žlutého mramoru z Tyrolska.…  číst dále

Ivo Rozehnal - zdroj - web města a infotabule v místě, 20.7. 2011

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Jeseník

Místa v okolí

 sanatorium Altvater
 Jeseník
 dům Katovna
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Zlatý Chlum
 Priessnitzova hrobka
 Lázně Jeseník
 Balneopark
 Obří výhledna
 Čertovy kameny
 Adolfovice
 fojtství
 Medvědí kámen
 jeskyně Na Pomezí
 Kalich hořkosti
 kostel sv. Václava
 chata Rejvíz
 Široký Brod
 Široký Brod
 Hradec
 Kaltenštejn
 Lurdská jeskyně
 Koberštejn
 Černá Voda
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 Velké Kunětice
 vápenky
 boží muka
 Quinburk
 vysoká pec Drakov
 Vozka
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Rocha
 Zlatorudné mlýny
 Drakov
 Žulová
 Červenohorské sedlo
 Edelštejn
 Pustý zámek
 Rabenštejn
 kostel Tří králů
 Dolní Červená Voda
 Tomíkovice
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Kříže
 radnice
 kostel sv. Jáchyma
 Heřmanovice
 chata Švýcárna
 kaple sv. Hedviky
 kaple sv. Rocha
 Fürstenwalde
 kaple sv. Josefa
 Leuchtenštejn
 Hukovice
 Mnichov
 boží muka
 kaple Panny Marie
 evangelická zvonice
 Branná
 fojtství
 kostel sv. Michala
 kašna
 Vlčice
 Buková
 Vrbno pod Pradědem
 kostel sv. Kateřiny
 Freudenštejn
Základní informace místa
ID místa: 10308
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.8.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama