Pomník Vincenze Priessnitze, který dali vystavět místní Němci na počest svého rodáka. R. 1902 se vítězem soutěže stal návrh Josefa Obetha, dílo dokončil r. 1909 ve svém vídeňském ateliéru a tentýž rok bylo přemístěno a slavnostně odhaleno ve zdejším parku. Pomník je ze žlutého mramoru z Tyrolska.
Hlavní obrázek místa
Jeseník – sousoší V. Priessnitze
© Ivo Rozehnal, 07/2011
Na pravém břehu říčky Bělé, která protéká Jeseníkem, se nachází Smetanovy sady. Jedná se o park, východně přecházející v lesní porost. Jednou ze zajímavých památek v tomto parku je Priessnitzův pomník. Leží při modré turistické značce, která vede z Jeseníku na Křížový vrch a dále na rozhlednu Zlatý Chlum.
Ivo Rozehnal , 20.7. 2011
historie

Pomník vznikl na popud zdejších Němců, kteří chtěli vzdát hold svému rodákovi V. Priessnitzovi. V roce 1902 komise posoudila čtyři návrhy a vítězem se stal projekt Josefa Obetha (1874–1961) z Terezína u Mikulovic, akademika z Vídně. Práce však narušily jeho cesty do Itálie a Dalmácie. Výtky zadavatelů ho nakonec dovedly i k pokusu o sebevraždu. I to ovlivnilo dílo, které bylo dokončeno v roce 1909 v jeho vídeňském ateliéru. Pomník byl umístěn do zdejšího parku a je doslova unikátní. Podoba je plná symboliky. Dominantou je zakladatel zdejších lázní , 2,85 m vysoký V. Priessnitz. Po jeho pravici jsou nemocné postavy s poraněnou srnkou. Po levici se nachází zdravé postavy plné síly po zdejší léčbě. Ve stěně je umístěna postava chorého muže, kterému podává žena léčivou vodu. V soklu je vyryto Priessnitzovo jméno a nápis, který v překladu zní: „Zdroj lidského mládí“. Pomník je ze žlutého mramoru z Tyrolska.…  číst dále

Ivo Rozehnal - zdroj - web města a infotabule v místě, 20.7. 2011

Komentáře

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Jeseník

Místa v okolí

 sanatorium Altvater
 Jeseník
 dům Katovna
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Zlatý Chlum
 Priessnitzova hrobka
 Lázně Jeseník
 Obří výhledna
 Balneopark
 Čertovy kameny
 Adolfovice
 fojtství
 Medvědí kámen
 jeskyně Na Pomezí
 Kalich hořkosti
 kostel sv. Václava
 chata Rejvíz
 Široký Brod
 Široký Brod
 Hradec
 Kaltenštejn
 Supíkovice
 Lurdská jeskyně
 Koberštejn
 Černá Voda
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 Velké Kunětice
 vápenky
 boží muka
 Quinburk
 vysoká pec Drakov
 Vozka
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Rocha
 Zlatorudné mlýny
 Drakov
 Žulová
 Červenohorské sedlo
 Edelštejn
 Pustý zámek
 Rabenštejn
 kostel Zjevení Páně
 Vysoký vodopád
 Dolní Červená Voda
 Tomíkovice
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Kříže
 radnice
 kostel sv. Jáchyma
 Heřmanovice
 chata Švýcárna
 kaple sv. Hedviky
 kaple sv. Rocha
 Fürstenwalde
 kaple sv. Josefa
 Leuchtenštejn
 Hukovice
 Mnichov
 boží muka
 kaple Panny Marie
 radnice
 evangelická zvonice
 Branná
 fojtství
 kostel sv. Michala
 kašna
 Vlčice
 Buková
 Vrbno pod Pradědem
 kostel sv. Isidora
 kostel sv. Kateřiny
 Freudenštejn
Základní informace místa
ID místa: 10308
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.8.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama