Pomník Vincenze Priessnitze, který dali vystavět místní Němci na počest svého rodáka. R. 1902 se vítězem soutěže stal návrh Josefa Obetha, dílo dokončil r. 1909 ve svém vídeňském ateliéru a tentýž rok bylo přemístěno a slavnostně odhaleno ve zdejším parku. Pomník je ze žlutého mramoru z Tyrolska.
Hlavní obrázek místa
Jeseník – sousoší V. Priessnitze
© Ivo Rozehnal, 07/2011
Na pravém břehu říčky Bělé, která protéká Jeseníkem, se nachází Smetanovy sady. Jedná se o park, východně přecházející v lesní porost. Jednou ze zajímavých památek v tomto parku je Priessnitzův pomník. Leží při modré turistické značce, která vede z Jeseníku na Křížový vrch a dále na rozhlednu Zlatý Chlum.
Ivo Rozehnal , 20.7. 2011
historie

Pomník vznikl na popud zdejších Němců, kteří chtěli vzdát hold svému rodákovi V. Priessnitzovi. V roce 1902 komise posoudila čtyři návrhy a vítězem se stal projekt Josefa Obetha (1874–1961) z Terezína u Mikulovic, akademika z Vídně. Práce však narušily jeho cesty do Itálie a Dalmácie. Výtky zadavatelů ho nakonec dovedly i k pokusu o sebevraždu. I to ovlivnilo dílo, které bylo dokončeno v roce 1909 v jeho vídeňském ateliéru. Pomník byl umístěn do zdejšího parku a je doslova unikátní. Podoba je plná symboliky. Dominantou je zakladatel zdejších lázní , 2,85 m vysoký V. Priessnitz. Po jeho pravici jsou nemocné postavy s poraněnou srnkou. Po levici se nachází zdravé postavy plné síly po zdejší léčbě. Ve stěně je umístěna postava chorého muže, kterému podává žena léčivou vodu. V soklu je vyryto Priessnitzovo jméno a nápis, který v překladu zní: „Zdroj lidského mládí“. Pomník je ze žlutého mramoru z Tyrolska.…  číst dále

Ivo Rozehnal - zdroj - web města a infotabule v místě, 20.7. 2011

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Jeseník

Místa v okolí

 sanatorium Altvater
 Jeseník
 dům Katovna
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Zlatý Chlum
 Priessnitzova hrobka
 Lázně Jeseník
 Balneopark
 Obří výhledna
 Čertovy kameny
 Adolfovice
 fojtství
 Medvědí kámen
 jeskyně Na Pomezí
 Kalich hořkosti
 kostel sv. Václava
 chata Rejvíz
 Široký Brod
 Široký Brod
 Hradec
 Kaltenštejn
 Koberštejn
 Lurdská jeskyně
 Černá Voda
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 Velké Kunětice
 vápenky
 boží muka
 Quinburk
 vysoká pec Drakov
 kaple sv. Anny
 Vozka
 Drakov
 Zlatorudné mlýny
 kaple sv. Rocha
 Žulová
 Červenohorské sedlo
 Edelštejn
 Pustý zámek
 Rabenštejn
 kostel Tří králů
 Dolní Červená Voda
 Tomíkovice
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Kříže
 radnice
 Heřmanovice
 kostel sv. Jáchyma
 chata Švýcárna
 kaple sv. Hedviky
 kaple sv. Rocha
 Fürstenwalde
 kaple sv. Josefa
 Leuchtenštejn
 Mnichov
 Hukovice
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Branná
 evangelická zvonice
 kostel sv. Michala
 fojtství
 kašna
 Vlčice
 Buková
 Vrbno pod Pradědem
 kostel sv. Kateřiny
 Freudenštejn
Základní informace místa
ID místa: 10308
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.8.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama