Původně raně gotický kostel postaven ve Vidnavě snad na přelomu 60. a 70. let 13. stol. Přestavby ve 14. a 16. stol., zásadní změny zejména interiéru v 18. stol. (kruchty v lodi). Novorománská úprava 1883–4. Kostel obklopuje bývalý hřbitov.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2020
Kostel stojí jižně od vidnavského náměstí. Během dne do něj lze nahlédnout mříží ve vchodě, přístupný je během mší, které se konají pravidelně ve čtvrtek a v pátek od 17.00, v neděli od 10.00.
Ivan Grisa, 27.12. 2010
historie

Kostel svaté Kateřiny ve Vidnavě

Existenci kostela ve slezské Vidnavě dokládá první zmínka o zdejším faráři z roku 1285. Půdorys a zachovalé prvky (západní portál, torsa portálu a jednoho okna v severní stěně, zachovalé partie vnitřních omítek) dovolují datovat jeho stavbu do přelomu 60. a 70. let 13. století, kdy bylo patrně vysazeno i hrazené město, jehož byl součástí. K prvním úpravám došlo již ve 14. století, zásadní pak byla raně renesanční přestavba, která přinesla především atikové zakončení věže (1537). V průběhu 18. století došlo nejprve k barokní (vratislavský biskupský stavitel Klein), v samém závěru klasicistní přestavbě (J. G. Krug), která poznamenala zejména interiér vložením bočních krucht. Poslední změnu vzhledu kostela přinesla přestavba z let 1883–84 (stavební rada Swoboda z Opavy), prováděná v novorománském duchu. Tehdy vzniklo dnešní hlavní průčelí, předsíně a především horní část věže včetně vysoké stanové střechy. Zatím…  číst dále

Ivan Grisa, dle Tomáš Vítek: Raně gotický kostel ve Vidnavě, okr. Jeseník, in sborník NPÚ-ÚOP Olomouc 2006, Olomouc 2007, 27.12. 2010

Půdorys místa

půdorys kostela
© Tomáš Vítek: Raně gotický kostel ve Vidnavě, okr. Jeseník, Sborník NPÚ-ÚOP v Olomouci 2006, Olomouc 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Vidnava

Místa v okolí

 Vidnava
 Vidnava - MPZ
 Dolní Červená Voda
 Hukovice
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Horní Heřmanice
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 Černá Voda
 kaple sv. Josefa
 Tomíkovice
 Velké Kunětice
 vápenky
 Buková
 Bernartice
 Kaltenštejn
 Žulová
 Ścibórz
 Otmuchów
 radnice
 Vlčice
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 jeskyně Na Špičáku
 boží muka
 Otmuchovské jezero
 kostel sv. Filipa
 kostel sv. Kateřiny
 Vápenná
 Hradec
 Ujeździec
 Horní Fořt
 Široký Brod
 Medvědí kámen
 Kohout
 Široký Brod
 Javorník
 Jánský vrch
 Obří výhledna
 Lisie Kąty
 Balneopark
 Čertovy kazatelny
 Pustý Zámek
 jeskyně Na Pomezí
 Čertovy kameny
 Lázně Jeseník
 Priessnitzova hrobka
 kostel sv. Vavřince
 Bílý Potok
 Rychleby
 Zlatý Chlum
 městské opevnění
 radnice
 Zlatorudné mlýny
 Chałupki
 Edelštejn
Kontaktní informace
Děkanství Jeseník se sídlem ve Vidnavě
Kostelní 2
790 55 Vidnava
Tel: 584 452 897; 731 625 694
http://www.ruzenec.cz/
miroslav@ruzenec.cz
Základní informace místa
ID místa: 9623
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.1.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama