Existence rychty- fojtství (šoltézství) je v Dolní Lipové doložena od 17. století. Současná klasicistní podoba stavby s volutovým štítem pochází z doby kolem roku 1800. Dnes kulturní památka ČR.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2020
Turisticky atraktivní lázeňská obec Lipová-lázně (do roku 1960 Dolní Lipová, něm. Nieder Lindewiese, Nieder-Lindewiese, Niederlindewiese) se nachází na okraji chráněné krajinné oblasti Jeseník v západní části českého (dříve rakouského) Slezska, západně od města Jeseník. K nejvýznamnějším památkám obce patří bývalá rychta – fojtství (šoltézství) stojící na křižovatce hlavních cest v centru části Dolní Lipová. Rychta je klasicistní stavba s volutovým štítem z doby kolem roku 1800.
Luděk Vláčil, 26.11. 2020
historie

Lipová (později Dolní Lipová, dnes Lipová-lázně) se uvádí od konce 13. století. Přívlastek „Dolní“ se začal používat až v 17. století, tedy po vzniku Horní Lipové. Od 17. století je v Dolní Lipové doložena existence rychty-fojtství (šoltézství). Jelikož byla tato oblast ryze německá, dotkly se Lipové čarodějnické procesy, které probíhaly na Jesenicku v letech 1622–1684. Na hranici bylo upáleno osm lipovských žen a jeden osmiletý chlapec. Osudy zdejší rychty a rychtářů nejsou známy. Jelikož měli rychtáři jisté výsady, mezi něž často patřilo svobodně vařit a šenkovat pivo, mnoho fojtství sloužilo jako hospody. Stejně tomu bylo zřejmě i u rychty v Dolní Lipové, čemuž napovídá i její dnešní využití. Současná klasicistní podoba budovy fojtství pochází někdy z doby kolem roku 1800. Hlavní průčelí stavby má čtyři okenní osy a boční fasáda je členěna osmi okenními osami. Po obvodu objektu probíhá profilovaná korunní římsa. Štít…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, http://m.lipova-lazne.cz a další, 26.11. 2020

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Lipová-lázně

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 jeskyně Na Pomezí
 Lázně Jeseník
 Balneopark
 Priessnitzova hrobka
 Medvědí kámen
 Obří výhledna
 radnice
 dům Katovna
 Jeseník
 Adolfovice
 sanatorium Altvater
 kostel sv. Jiří
 Zlatý Chlum
 Čertovy kameny
 kostel sv. Filipa
 kaple sv. Rocha
 Kaltenštejn
 Vápenná
 boží muka
 Vozka
 Černá Voda
 Žulová
 Kalich hořkosti
 Široký Brod
 Široký Brod
 chata Rejvíz
 Červenohorské sedlo
 Hradec
 Tomíkovice
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 Dalimilova rozhledna
 Velké Kunětice
 vápenky
 Koberštejn
 radnice
 Branná
 kostel sv. Michala
 Lurdská jeskyně
 fojtství
 Dolní Červená Voda
 kaple sv. Josefa
 Vysoký vodopád
 Hukovice
 Vlčice
 chata Švýcárna
 boží muka
 Quinburk
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Wolfganga
 vysoká pec Drakov
 Buková
 Pustý zámek
 Drakov
 Rabenštejn
 Hraničky
 kaple sv. Hedviky
 kostel sv. Isidora
 kostel sv. Kateřiny
 Fürstenwalde
 Pustý Zámek
 Pleče
 Rychleby
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 15384
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama