Existence rychty- fojtství (šoltézství) je v Dolní Lipové doložena od 17. století. Současná klasicistní podoba stavby s volutovým štítem pochází z doby kolem roku 1800. Dnes kulturní památka ČR.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2020
Turisticky atraktivní lázeňská obec Lipová-lázně (do roku 1960 Dolní Lipová, něm. Nieder Lindewiese, Nieder-Lindewiese, Niederlindewiese) se nachází na okraji chráněné krajinné oblasti Jeseník v západní části českého (dříve rakouského) Slezska, západně od města Jeseník. K nejvýznamnějším památkám obce patří bývalá rychta – fojtství (šoltézství) stojící na křižovatce hlavních cest v centru části Dolní Lipová. Rychta je klasicistní stavba s volutovým štítem z doby kolem roku 1800.
Luděk Vláčil, 26.11. 2020
historie

Lipová (později Dolní Lipová, dnes Lipová-lázně) se uvádí od konce 13. století. Přívlastek „Dolní“ se začal používat až v 17. století, tedy po vzniku Horní Lipové. Od 17. století je v Dolní Lipové doložena existence rychty-fojtství (šoltézství). Jelikož byla tato oblast ryze německá, dotkly se Lipové čarodějnické procesy, které probíhaly na Jesenicku v letech 1622–1684. Na hranici bylo upáleno osm lipovských žen a jeden osmiletý chlapec. Osudy zdejší rychty a rychtářů nejsou známy. Jelikož měli rychtáři jisté výsady, mezi něž často patřilo svobodně vařit a šenkovat pivo, mnoho fojtství sloužilo jako hospody. Stejně tomu bylo zřejmě i u rychty v Dolní Lipové, čemuž napovídá i její dnešní využití. Současná klasicistní podoba budovy fojtství pochází někdy z doby kolem roku 1800. Hlavní průčelí stavby má čtyři okenní osy a boční fasáda je členěna osmi okenními osami. Po obvodu objektu probíhá profilovaná korunní římsa. Štít…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, http://m.lipova-lazne.cz a další, 26.11. 2020

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Lipová-lázně

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 jeskyně Na Pomezí
 Lázně Jeseník
 Balneopark
 Priessnitzova hrobka
 Medvědí kámen
 Obří výhledna
 radnice
 dům Katovna
 Jeseník
 Adolfovice
 sanatorium Altvater
 kostel sv. Jiří
 Zlatý Chlum
 Čertovy kameny
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Filipa
 Kaltenštejn
 Vápenná
 boží muka
 kostel Tří králů
 Vozka
 Černá Voda
 Žulová
 Kalich hořkosti
 Široký Brod
 Široký Brod
 chata Rejvíz
 Hradec
 Červenohorské sedlo
 Tomíkovice
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 Velké Kunětice
 vápenky
 Koberštejn
 Branná
 fojtství
 kostel sv. Michala
 Lurdská jeskyně
 Dolní Červená Voda
 kaple sv. Josefa
 Hukovice
 chata Švýcárna
 Vlčice
 boží muka
 Quinburk
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Wolfganga
 vysoká pec Drakov
 Buková
 Rabenštejn
 Pustý zámek
 Drakov
 Hraničky
 kaple sv. Hedviky
 kostel sv. Kateřiny
 Fürstenwalde
 Pustý Zámek
 Pleče
 Rychleby
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 15384
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama