Existence rychty- fojtství (šoltézství) je v Dolní Lipové doložena od 17. století. Současná klasicistní podoba stavby s volutovým štítem pochází z doby kolem roku 1800. Dnes kulturní památka ČR.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2020
Turisticky atraktivní lázeňská obec Lipová-lázně (do roku 1960 Dolní Lipová, něm. Nieder Lindewiese, Nieder-Lindewiese, Niederlindewiese) se nachází na okraji chráněné krajinné oblasti Jeseník v západní části českého (dříve rakouského) Slezska, západně od města Jeseník. K nejvýznamnějším památkám obce patří bývalá rychta – fojtství (šoltézství) stojící na křižovatce hlavních cest v centru části Dolní Lipová. Rychta je klasicistní stavba s volutovým štítem z doby kolem roku 1800.
Luděk Vláčil, 26.11. 2020
historie

Lipová (později Dolní Lipová, dnes Lipová-lázně) se uvádí od konce 13. století. Přívlastek „Dolní“ se začal používat až v 17. století, tedy po vzniku Horní Lipové. Od 17. století je v Dolní Lipové doložena existence rychty-fojtství (šoltézství). Jelikož byla tato oblast ryze německá, dotkly se Lipové čarodějnické procesy, které probíhaly na Jesenicku v letech 1622–1684. Na hranici bylo upáleno osm lipovských žen a jeden osmiletý chlapec. Osudy zdejší rychty a rychtářů nejsou známy. Jelikož měli rychtáři jisté výsady, mezi něž často patřilo svobodně vařit a šenkovat pivo, mnoho fojtství sloužilo jako hospody. Stejně tomu bylo zřejmě i u rychty v Dolní Lipové, čemuž napovídá i její dnešní využití. Současná klasicistní podoba budovy fojtství pochází někdy z doby kolem roku 1800. Hlavní průčelí stavby má čtyři okenní osy a boční fasáda je členěna osmi okenními osami. Po obvodu objektu probíhá profilovaná korunní římsa. Štít…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, http://m.lipova-lazne.cz a další, 26.11. 2020

Komentáře

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Lipová-lázně

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 jeskyně Na Pomezí
 Lázně Jeseník
 Balneopark
 Medvědí kámen
 Priessnitzova hrobka
 Obří výhledna
 radnice
 dům Katovna
 Jeseník
 Adolfovice
 sanatorium Altvater
 kostel sv. Jiří
 Zlatý Chlum
 Čertovy kameny
 kostel sv. Filipa
 kaple sv. Rocha
 Vápenná
 Kaltenštejn
 boží muka
 Vozka
 Černá Voda
 Žulová
 Kalich hořkosti
 Široký Brod
 Široký Brod
 chata Rejvíz
 Supíkovice
 Hradec
 Červenohorské sedlo
 Tomíkovice
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 Dalimilova rozhledna
 Velké Kunětice
 vápenky
 Koberštejn
 radnice
 Branná
 Lurdská jeskyně
 kostel sv. Michala
 fojtství
 Dolní Červená Voda
 kaple sv. Josefa
 Vysoký vodopád
 Hukovice
 chata Švýcárna
 Vlčice
 boží muka
 Quinburk
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Wolfganga
 vysoká pec Drakov
 Buková
 Drakov
 Pustý zámek
 Rabenštejn
 Hraničky
 kaple sv. Hedviky
 kostel sv. Isidora
 kostel sv. Kateřiny
 Fürstenwalde
 Pustý Zámek
 Pleče
 Rychleby
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 15384
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama