Kostel snad z 13. stol., prošel mnoha úpravami a přístavbami. Hřbitovní kostel sv. Kříže představuje zajímavou ukázku raně gotického slohu v severní části naší země.
Hlavní obrázek místa
Západní průčelí
© Ivan Grisa, 08/2004
Město Javorník se nachází u hranic s Polskem v sevezápadním výběžku území našeho státu. Hřbitovní kostel se nachází na břehu místního potoka severovýchodně od zámku. Ve městě Javorníku je turisticky nejatraktivnější památkou stavba zámku Jánský vrch, který je veřejnosti přístupný.
21.6. 2006
turistické

Kostel se nachází asi 300 m od železniční stanice Javorník (po zelené značce směr Bílý Potok). Z náměstí ulicemi 17. listopadu a Havlíčkovou podél potoka asi 500 m.

Ivan Grisa, 16.6. 2008

popis

Jednolodní, k východu orientovaný, bezvěžový kostel na hřbitově v Javorníku - Vsi. Loď i odsazený presbytář obdélné. Vnější vzhled je výsledkem barokních a novodobých úprav (většina oken, omítky). Na vysoké sedlové střeše osazena dřevěná vížka, krytá jako celý kostel břidlicí. Loď je plochostropá, presbytář zaklenut křížovou klenbou s velmi archaicky působícími figurálními konsolami.

Ivan Grisa, dle Umělecké památky Moravy a Slezska, díl 2, 16.6. 2008

historie

Historie hřbitovního kostela v Javorníku

Současná stavba pochází zřejmě z 60. let 13. století, přičemž k roku 1579 je doloženo patrocinium sv. Heleny. Jedná se o orientovanou jednolodní podélnou stavbu s pravoúhlým presbytářem. K severní straně přiléhá obdélná sakristie. Hlavní prostor je ploše zastropený dřevěným stropem s podporou na středový trámový sloup. Presbytář je zaklenut křížovou klenbou. Nejvýznamnějšími architektonickými prvky stavby jsou dva kamenné ústupkové gotické portály na jižní straně. Hlavní portál má hlavice zdobené palmetami, vinným listem a diamantováním. Kování dřevěným dveří tohoto portálu je rovněž gotické. Další portál ve stěně presbytáře je menší a méně výpravný. Dveře jsou barokní. V prostoru presbytáře se dochovaly dvě kamenné konzoly křížové klenby s antropomorfním a zoomorfním motivem. Kružby gotických oken se nedochovaly - zlomek představuje středové okno presbytáře. Rovněž vítězný oblouk má formu lomeného oblouku. Zřejmě v 16.…  číst dále

Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 2, J-N, Praha, 1999, 20.6. 2006

Další texty historie
otvíračka

Kostel je umístěn na hřbitově, není běžně přístupný.

20.6. 2006

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE),

Místa v okolí

 Javorník
 Jánský vrch
 kostel sv. Vavřince
 Kohout
 Bílý Potok
 Horní Fořt
 Čertovy kazatelny
 Lisie Kąty
 kostel sv. Kateřiny
 Pustý Zámek
 Rychleby
 Ujeździec
 Bernartice
 Buková
 Vlčice
 radnice
 městské opevnění
 Borůvková hora
 Horní Heřmanice
 kaple sv. Josefa
 Ścibórz
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Hraničky
 Karpień
 Hukovice
 vyhlídka Na Trojaku
 Bílá Voda
 Tomíkovice
 kostel sv. Jáchyma
 Chałupki
 Kobylá nad Vidnavkou
 Błotnica
 Błotnica
 Otmuchovské jezero
 Žulová
 Vidnava
 boží muka
 Vidnava - MPZ
 Vápenná
 kostel sv. Filipa
 Otmuchów
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 radnice
 Černá Voda
 Dolní Červená Voda
 Kaltenštejn
 Kamieniec Ząbkowicki
 Medvědí kámen
Základní informace místa
ID místa: 4323
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 21.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama