Kaple byla vybudována v dnes již zaniklé osadě Annín (Annaberg) v r. 1834. Po skončení 2. světové války bylo německé obyvatelstvo vysídleno a přišli noví osadníci, kteří však byli v důsledku kolektivizace nuceni odejít a kaple začala chátrat. V r. 2011 vzniklo sdružení na její záchranu.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2016
Kaple sv. Josefa se nachází v lokalitě zaniklé osady Annín (něm. Annaberg) asi 2 km severozápadně od obce Kobylá nad Vidnavkou (něm. Jungferndorf) v Olomouckém kraji v podhůří Jeseníků, asi 16 km severozápadně od okresního města Jeseník. Kaple stojí u polní cesty vedoucí z Kobylé na Bukovou a Bernartice. Osada, z níž zůstaly pouze ruiny domů a kaple, je zasazena do krásné poloopuštěné zvlněné krajiny v podhůří Jeseníků. Za návštěvu jistě stojí také nedaleká přírodní památka Venušiny misky a zříceniny hradů Kaltenštejn nebo Frýdberk v dnešní Žulové.
Luděk Vláčil, 22.8. 2016
historie

Kaple sv. Josefa byla vybudována v dnes již zaniklé osadě Annín (něm. Annaberg) v roce 1834 a patřila k farnosti v Kobylé. Po skončení 2. světové války bylo německé obyvatelstvo vysídleno, ale přišli noví osadníci, kteří kapli dál udržovali. Krátce nato však přišla kolektivizace, v jejímž důsledku se lidé postupně vystěhovali a kaple ztratila svůj význam. Podle archivní dokumentace odsouhlasil v srpnu 1967 Okresní národní výbor v Šumperku vystěhování veškerého mobiliáře z kapličky a nasledně její demolici. K té však naštěstí nedošlo. Co však nedokázali lidé, zničil čas. Ještě do r. 2008 nebo 2009 měla kaple rozpadlou střechu a štít, které hrozily zřícením, a byla volně přístupná. V roce 2011 vzniklo sdružení na její záchranu. V roce 2013 byla dokončena obnova koruny zdiva hlavní lodi a jeho zakrytí asfaltovým pásem, aby nedocházelo k destrukci. Podle původního plánu měla být nová střecha…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: http://www.rozhlas.cz, http://www.kaple-annin.cz a další, 21.8. 2016

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Kobylá nad Vidnavkou

Místa v okolí

 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 Tomíkovice
 Buková
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Hukovice
 Vlčice
 Žulová
 Horní Heřmanice
 Bernartice
 kostel sv. Kateřiny
 Černá Voda
 boží muka
 Vidnava
 Horní Fořt
 Vidnava - MPZ
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 Kaltenštejn
 Dolní Červená Voda
 Čertovy kazatelny
 Pustý Zámek
 Javorník
 Jánský vrch
 Rychleby
 Kohout
 Hraničky
 Ujeździec
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 Ścibórz
 Medvědí kámen
 Lisie Kąty
 jeskyně Na Pomezí
 Velké Kunětice
 vápenky
 Supíkovická vápenka
 Otmuchovské jezero
 Karpień
 jeskyně Na Špičáku
 Balneopark
 Obří výhledna
 Lázně Jeseník
 kostel sv. Václava
 fojtství
 vyhlídka Na Trojaku
 Priessnitzova hrobka
 Otmuchów
 radnice
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 městské opevnění
 radnice
 Borůvková hora
 Hradec
 dům Katovna
 Jeseník
 radnice
 Čertovy kameny
 Široký Brod
 Zlatý Chlum
 sanatorium Altvater
 Široký Brod
 kostel sv. Jiří
 Bílá Voda
 Błotnica
 Błotnica
 chata Rejvíz
 Kalich hořkosti
Základní informace místa
ID místa: 13021
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.8.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama