Kaple byla vybudována v dnes již zaniklé osadě Annín (Annaberg) v r. 1834. Po skončení 2. světové války bylo německé obyvatelstvo vysídleno a přišli noví osadníci, kteří však byli v důsledku kolektivizace nuceni odejít a kaple začala chátrat. V r. 2011 vzniklo sdružení na její záchranu.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2016
Kaple sv. Josefa se nachází v lokalitě zaniklé osady Annín (něm. Annaberg) asi 2 km severozápadně od obce Kobylá nad Vidnavkou (něm. Jungferndorf) v Olomouckém kraji v podhůří Jeseníků, asi 16 km severozápadně od okresního města Jeseník. Kaple stojí u polní cesty vedoucí z Kobylé na Bukovou a Bernartice. Osada, z níž zůstaly pouze ruiny domů a kaple, je zasazena do krásné poloopuštěné zvlněné krajiny v podhůří Jeseníků. Za návštěvu jistě stojí také nedaleká přírodní památka Venušiny misky a zříceniny hradů Kaltenštejn nebo Frýdberk v dnešní Žulové.
Luděk Vláčil, 22.8. 2016
historie

Kaple sv. Josefa byla vybudována v dnes již zaniklé osadě Annín (něm. Annaberg) v roce 1834 a patřila k farnosti v Kobylé. Po skončení 2. světové války bylo německé obyvatelstvo vysídleno, ale přišli noví osadníci, kteří kapli dál udržovali. Krátce nato však přišla kolektivizace, v jejímž důsledku se lidé postupně vystěhovali a kaple ztratila svůj význam. Podle archivní dokumentace odsouhlasil v srpnu 1967 Okresní národní výbor v Šumperku vystěhování veškerého mobiliáře z kapličky a nasledně její demolici. K té však naštěstí nedošlo. Co však nedokázali lidé, zničil čas. Ještě do r. 2008 nebo 2009 měla kaple rozpadlou střechu a štít, které hrozily zřícením, a byla volně přístupná. V roce 2011 vzniklo sdružení na její záchranu. V roce 2013 byla dokončena obnova koruny zdiva hlavní lodi a jeho zakrytí asfaltovým pásem, aby nedocházelo k destrukci. Podle původního plánu měla být nová střecha…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: http://www.rozhlas.cz, http://www.kaple-annin.cz a další, 21.8. 2016

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Kobylá nad Vidnavkou

Místa v okolí

 Tomíkovice
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Buková
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Hukovice
 Vlčice
 Žulová
 Horní Heřmanice
 Bernartice
 kostel sv. Kateřiny
 Černá Voda
 boží muka
 Vidnava
 Horní Fořt
 Vidnava - MPZ
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 Kaltenštejn
 Dolní Červená Voda
 Čertovy kazatelny
 Pustý Zámek
 Javorník
 Jánský vrch
 Rychleby
 Kohout
 Hraničky
 Bílý Potok
 Ścibórz
 kostel sv. Vavřince
 Medvědí kámen
 Lisie Kąty
 jeskyně Na Pomezí
 Velké Kunětice
 vápenky
 Supíkovická vápenka
 Otmuchovské jezero
 Karpień
 jeskyně Na Špičáku
 Obří výhledna
 Balneopark
 Lázně Jeseník
 kostel sv. Václava
 fojtství
 Priessnitzova hrobka
 vyhlídka Na Trojaku
 Otmuchów
 evangelický kostel
 radnice
 kostel sv. Anny
 radnice
 městské opevnění
 Borůvková hora
 Hradec
 dům Katovna
 Jeseník
 radnice
 Čertovy kameny
 Široký Brod
 Zlatý Chlum
 Široký Brod
 sanatorium Altvater
 kostel sv. Jiří
 Bílá Voda
 Błotnica
 Błotnica
 chata Rejvíz
 Kalich hořkosti
Základní informace místa
ID místa: 13021
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.8.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama