Boží muka jsou na tomto místě prvně prokazatelně doložena na císařském povinném otisku map stabilního katastru Slezska z roku 1836. V roce 2015 byla provedena rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2020
U cesty severozápadně od původně samostatné vesnice Hukovice (Haugsdorf), dnes součásti obce Velká Kraš, ležící v severozápadní části českého (dříve rakouského) Slezska, stávalo několik drobných sakrálních staveb (zřejmě božích muk). Boží muka v místě současné stavby jsou prvně prokazatelně doložena na císařském povinném otisku map stabilního katastru Slezska z roku 1836. Objekt božích muk, se stejnou lokací shodující se i podle fotografie, je uváděn v památkovém katalogu jako zaniklý. K objektu je však uveden popis, jenž se se současnou stavbou vůbec neshoduje. Jedná se tedy buď o záměnu nebo mohl být objekt v 2. polovině 20. století velmi výrazně pozměněn. Památková ochrana objektu skončila v roce 1987. V památkovém katalogu se uvádí popis: „Původně boží muka na obdélném půdorysu s konkávně prohnutým soklem, zakončeným římsou, po obou stranách obloukově vypnutým a dále v ploše zmenšeným dříkem s kaplicí otevřenou na průčelí nikou s plným a vpředu stlačeným záklenkem. Obloukově završeno.“ Jediná prokazatelná informace o stavbě je ta, že v roce 2015 byla provedena rekonstrukce.
Luděk Vláčil - zdroj: https://archivnimapy.cuzk.cz/, https://www.pamatkovykatalog.cz/bozi-muka-2344907 a další, 15.9. 2020
Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Velká Kraš

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 Hukovice
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Horní Heřmanice
 Buková
 Tomíkovice
 Bernartice
 Vidnava
 Vidnava - MPZ
 Dolní Červená Voda
 Vlčice
 Žulová
 Černá Voda
 kostel sv. Kateřiny
 Kaltenštejn
 Horní Fořt
 boží muka
 kostel sv. Filipa
 Ścibórz
 Vápenná
 Javorník
 Kohout
 Čertovy kazatelny
 Jánský vrch
 Ujeździec
 Pustý Zámek
 Rychleby
 Lisie Kąty
 kostel sv. Vavřince
 Bílý Potok
 Otmuchovské jezero
 Velké Kunětice
 vápenky
 Medvědí kámen
 Otmuchów
 evangelický kostel
 radnice
 kostel sv. Anny
 Supíkovická vápenka
 Hraničky
 jeskyně Na Špičáku
 jeskyně Na Pomezí
 Obří výhledna
 městské opevnění
 radnice
 Balneopark
 Lázně Jeseník
 Priessnitzova hrobka
 Hradec
 Karpień
 fojtství
 Široký Brod
 kostel sv. Václava
 Široký Brod
 Čertovy kameny
 dům Katovna
 Jeseník
 radnice
 Zlatý Chlum
 sanatorium Altvater
 Chałupki
 Błotnica
 Błotnica
 Kalich hořkosti
 chata Rejvíz
Základní informace místa
ID místa: 15211
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.11.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama