Karikaturní židličky z počátku 20. století, unikátní řezbářské dílo bratrů Braunerových, lze vidět v dnešním penzionu Rejvíz, původně hostinci U jezerního pastýře.
Hlavní obrázek místa
Budova Zum Seehirten (U jezerního pastýře) a hostinec
© Ivo Rozehnal 06/2015
Osada Rejvíz se nachází na náhorní plošině severních Jeseníků. Jde o vyhledávanou turistickou lokalitu, která nabízí jak veškeré turistické služby, tak nádhernou přírodu, která je zde prezentována loukami, lesy, NPR Rejvíz s rašeliništěm a jeho jezírky. Nejstarší stavbou je z r. 1793 budova hotelu Franz (původně dům zakladatele obce a starosty Franze, následně chata Svoboda). Mezi zdejšími penziony je však nejproslulejší bývalý ubytovací hostinec "U jezerního pastýře", dnešní penzion Rejvíz. Je turisty vyhledáván pro unikátní sbírku dobových židliček. Stavba budovy hostince spadá do roku 1795, dnes výčep turistické restaurace. Roku 1919 na něj navázala jídelna s ubytovnou pro hosty. Roku 1931 k budovám přibyl nový třípatrový hotel. Zdejší původní interiéry byly dřevěné, zdobené řezbářskými pracemi majitelů objektu bratrů Josefa a Alfréda Braunerových. Ti začali vyřezávat židličky s podobiznami stálých hostů. Pokud host chtěl svoji židli, musel si ji zaplatit, ale při návštěvě byla vždy pouze jeho. Tak vznikly unikátní židle s podobami např. zpěvačky Betty, kostelníka, řezníka, kominíka, lesního a dalších zdejších postav. Roku 1947 se chata stala majetkem ministerstva vnitra a nesla název Noskova chata. Pochopitelně se zde ztratilo několik židlí a řezbářských prací. Naštěstí v roce 1962 vedoucí pan Fábera zajistil vznik malého muzea a zachránil tak unikátní zbytek díla. Dnes se původní židličky nacházejí nadále v původní jídelně a lze si je prohlédnout. V místním výčepu jsou již židličky nové, též s portréty současných štamgastů. Navazuje se tak na unikátní tradici předků. U penzionu je centrální parkoviště pro návštěvníky NPR Rejvíz.
Ivo Rozehnal - zdroj web rejviz.com a info v místě, 25.6. 2015
Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Rejvíz

Místa v okolí

 Kalich hořkosti
 Lurdská jeskyně
 Koberštejn
 Zlatý Chlum
 Široký Brod
 Čertovy kameny
 kaple sv. Anny
 Široký Brod
 Zlatorudné mlýny
 Edelštejn
 Hradec
 vysoká pec Drakov
 sanatorium Altvater
 kostel sv. Jiří
 Drakov
 Jeseník
 dům Katovna
 radnice
 Quinburk
 Priessnitzova hrobka
 Lázně Jeseník
 Balneopark
 radnice
 Obří výhledna
 kostel sv. Kříže
 Heřmanovice
 Adolfovice
 kaple sv. Rocha
 Leuchtenštejn
 Rabenštejn
 Pustý zámek
 Biskupská hora
 Velké Kunětice
 vápenky
 fojtství
 Medvědí kámen
 Mnichov
 jeskyně Na Pomezí
 Fürstenwalde
 kostel sv. Václava
 Kaltenštejn
 evangelická zvonice
 Černá Voda
 kašna
 kaple sv. Hedviky
 Vrbno pod Pradědem
 Na Skalce
 Vysoký vodopád
 Dolní Červená Voda
 chata Švýcárna
 Červenohorské sedlo
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 Vozka
 boží muka
 Dolní Holčovice
 Žulová
 Freudenštejn
 kosárna
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 Tomíkovice
 Hukovice
 kaple sv. Josefa
 boží muka
 kaple Panny Marie
Kontaktní informace
Penzion Rejvíz
Rejvíz 29, 793 76 Zlaté hory
http://www.rejviz.com/cz/index.php
Základní informace místa
ID místa: 12285
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.6.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama