Karikaturní židličky z počátku 20. století, unikátní řezbářské dílo bratrů Braunerových, lze vidět v dnešním penzionu Rejvíz, původně hostinci U jezerního pastýře.
Hlavní obrázek místa
Budova Zum Seehirten (U jezerního pastýře) a hostinec
© Ivo Rozehnal 06/2015
Osada Rejvíz se nachází na náhorní plošině severních Jeseníků. Jde o vyhledávanou turistickou lokalitu, která nabízí jak veškeré turistické služby, tak nádhernou přírodu, která je zde prezentována loukami, lesy, NPR Rejvíz s rašeliništěm a jeho jezírky. Nejstarší stavbou je z r. 1793 budova hotelu Franz (původně dům zakladatele obce a starosty Franze, následně chata Svoboda). Mezi zdejšími penziony je však nejproslulejší bývalý ubytovací hostinec "U jezerního pastýře", dnešní penzion Rejvíz. Je turisty vyhledáván pro unikátní sbírku dobových židliček. Stavba budovy hostince spadá do roku 1795, dnes výčep turistické restaurace. Roku 1919 na něj navázala jídelna s ubytovnou pro hosty. Roku 1931 k budovám přibyl nový třípatrový hotel. Zdejší původní interiéry byly dřevěné, zdobené řezbářskými pracemi majitelů objektu bratrů Josefa a Alfréda Braunerových. Ti začali vyřezávat židličky s podobiznami stálých hostů. Pokud host chtěl svoji židli, musel si ji zaplatit, ale při návštěvě byla vždy pouze jeho. Tak vznikly unikátní židle s podobami např. zpěvačky Betty, kostelníka, řezníka, kominíka, lesního a dalších zdejších postav. Roku 1947 se chata stala majetkem ministerstva vnitra a nesla název Noskova chata. Pochopitelně se zde ztratilo několik židlí a řezbářských prací. Naštěstí v roce 1962 vedoucí pan Fábera zajistil vznik malého muzea a zachránil tak unikátní zbytek díla. Dnes se původní židličky nacházejí nadále v původní jídelně a lze si je prohlédnout. V místním výčepu jsou již židličky nové, též s portréty současných štamgastů. Navazuje se tak na unikátní tradici předků. U penzionu je centrální parkoviště pro návštěvníky NPR Rejvíz.
Ivo Rozehnal - zdroj web rejviz.com a info v místě, 25.6. 2015

Komentáře

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Rejvíz

Místa v okolí

 Kalich hořkosti
 Lurdská jeskyně
 Koberštejn
 Zlatý Chlum
 Široký Brod
 Čertovy kameny
 kaple sv. Anny
 Široký Brod
 Zlatorudné mlýny
 Hradec
 Edelštejn
 vysoká pec Drakov
 sanatorium Altvater
 kostel sv. Jiří
 Drakov
 Jeseník
 dům Katovna
 radnice
 Quinburk
 Priessnitzova hrobka
 Lázně Jeseník
 Obří výhledna
 Balneopark
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Heřmanovice
 Adolfovice
 Supíkovice
 kaple sv. Rocha
 Leuchtenštejn
 Rabenštejn
 Pustý zámek
 Biskupská hora
 Velké Kunětice
 vápenky
 fojtství
 Medvědí kámen
 Mnichov
 jeskyně Na Pomezí
 Fürstenwalde
 kostel sv. Václava
 Kaltenštejn
 evangelická zvonice
 Černá Voda
 kašna
 kaple sv. Hedviky
 Vysoký vodopád
 Na Skalce
 Vrbno pod Pradědem
 Dolní Červená Voda
 chata Švýcárna
 Červenohorské sedlo
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 boží muka
 Vozka
 Dolní Holčovice
 Žulová
 Freudenštejn
 kosárna
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 Tomíkovice
 Hukovice
 boží muka
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Josefa
Kontaktní informace
Penzion Rejvíz
Rejvíz 29, 793 76 Zlaté hory
http://www.rejviz.com/cz/index.php
Základní informace místa
ID místa: 12285
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.6.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama