Karikaturní židličky z počátku 20. století, unikátní řezbářské dílo bratrů Braunerových, lze vidět v dnešním penzionu Rejvíz, původně hostinci U jezerního pastýře.
Hlavní obrázek místa
Budova Zum Seehirten (U jezerního pastýře) a hostinec
© Ivo Rozehnal 06/2015
Osada Rejvíz se nachází na náhorní plošině severních Jeseníků. Jde o vyhledávanou turistickou lokalitu, která nabízí jak veškeré turistické služby, tak nádhernou přírodu, která je zde prezentována loukami, lesy, NPR Rejvíz s rašeliništěm a jeho jezírky. Nejstarší stavbou je z r. 1793 budova hotelu Franz (původně dům zakladatele obce a starosty Franze, následně chata Svoboda). Mezi zdejšími penziony je však nejproslulejší bývalý ubytovací hostinec "U jezerního pastýře", dnešní penzion Rejvíz. Je turisty vyhledáván pro unikátní sbírku dobových židliček. Stavba budovy hostince spadá do roku 1795, dnes výčep turistické restaurace. Roku 1919 na něj navázala jídelna s ubytovnou pro hosty. Roku 1931 k budovám přibyl nový třípatrový hotel. Zdejší původní interiéry byly dřevěné, zdobené řezbářskými pracemi majitelů objektu bratrů Josefa a Alfréda Braunerových. Ti začali vyřezávat židličky s podobiznami stálých hostů. Pokud host chtěl svoji židli, musel si ji zaplatit, ale při návštěvě byla vždy pouze jeho. Tak vznikly unikátní židle s podobami např. zpěvačky Betty, kostelníka, řezníka, kominíka, lesního a dalších zdejších postav. Roku 1947 se chata stala majetkem ministerstva vnitra a nesla název Noskova chata. Pochopitelně se zde ztratilo několik židlí a řezbářských prací. Naštěstí v roce 1962 vedoucí pan Fábera zajistil vznik malého muzea a zachránil tak unikátní zbytek díla. Dnes se původní židličky nacházejí nadále v původní jídelně a lze si je prohlédnout. V místním výčepu jsou již židličky nové, též s portréty současných štamgastů. Navazuje se tak na unikátní tradici předků. U penzionu je centrální parkoviště pro návštěvníky NPR Rejvíz.
Ivo Rozehnal - zdroj web rejviz.com a info v místě, 25.6. 2015
Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Rejvíz

Místa v okolí

 Kalich hořkosti
 Lurdská jeskyně
 Koberštejn
 Zlatý Chlum
 Široký Brod
 Čertovy kameny
 kaple sv. Anny
 Široký Brod
 Zlatorudné mlýny
 Edelštejn
 Hradec
 vysoká pec Drakov
 sanatorium Altvater
 kostel sv. Jiří
 Drakov
 Jeseník
 dům Katovna
 radnice
 Quinburk
 Priessnitzova hrobka
 Balneopark
 Obří výhledna
 radnice
 Lázně Jeseník
 kostel sv. Kříže
 Heřmanovice
 Adolfovice
 kaple sv. Rocha
 Leuchtenštejn
 Rabenštejn
 Pustý zámek
 Biskupská hora
 Velké Kunětice
 vápenky
 fojtství
 Medvědí kámen
 Mnichov
 jeskyně Na Pomezí
 kostel sv. Václava
 Fürstenwalde
 Kaltenštejn
 evangelická zvonice
 Černá Voda
 kašna
 kaple sv. Hedviky
 Vrbno pod Pradědem
 Dolní Červená Voda
 chata Švýcárna
 Červenohorské sedlo
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 Vozka
 boží muka
 Dolní Holčovice
 Žulová
 Freudenštejn
 kosárna
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 Tomíkovice
 Hukovice
 kaple Panny Marie
 boží muka
 kaple sv. Josefa
Kontaktní informace
Penzion Rejvíz
Rejvíz 29, 793 76 Zlaté hory
http://www.rejviz.com/cz/index.php
Základní informace místa
ID místa: 12285
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.6.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama