Karikaturní židličky z počátku 20. století, unikátní řezbářské dílo bratrů Braunerových, lze vidět v dnešním penzionu Rejvíz, původně hostinci U jezerního pastýře.
Hlavní obrázek místa
Budova Zum Seehirten (U jezerního pastýře) a hostinec
© Ivo Rozehnal 06/2015
Osada Rejvíz se nachází na náhorní plošině severních Jeseníků. Jde o vyhledávanou turistickou lokalitu, která nabízí jak veškeré turistické služby, tak nádhernou přírodu, která je zde prezentována loukami, lesy, NPR Rejvíz s rašeliništěm a jeho jezírky. Nejstarší stavbou je z r. 1793 budova hotelu Franz (původně dům zakladatele obce a starosty Franze, následně chata Svoboda). Mezi zdejšími penziony je však nejproslulejší bývalý ubytovací hostinec "U jezerního pastýře", dnešní penzion Rejvíz. Je turisty vyhledáván pro unikátní sbírku dobových židliček. Stavba budovy hostince spadá do roku 1795, dnes výčep turistické restaurace. Roku 1919 na něj navázala jídelna s ubytovnou pro hosty. Roku 1931 k budovám přibyl nový třípatrový hotel. Zdejší původní interiéry byly dřevěné, zdobené řezbářskými pracemi majitelů objektu bratrů Josefa a Alfréda Braunerových. Ti začali vyřezávat židličky s podobiznami stálých hostů. Pokud host chtěl svoji židli, musel si ji zaplatit, ale při návštěvě byla vždy pouze jeho. Tak vznikly unikátní židle s podobami např. zpěvačky Betty, kostelníka, řezníka, kominíka, lesního a dalších zdejších postav. Roku 1947 se chata stala majetkem ministerstva vnitra a nesla název Noskova chata. Pochopitelně se zde ztratilo několik židlí a řezbářských prací. Naštěstí v roce 1962 vedoucí pan Fábera zajistil vznik malého muzea a zachránil tak unikátní zbytek díla. Dnes se původní židličky nacházejí nadále v původní jídelně a lze si je prohlédnout. V místním výčepu jsou již židličky nové, též s portréty současných štamgastů. Navazuje se tak na unikátní tradici předků. U penzionu je centrální parkoviště pro návštěvníky NPR Rejvíz.
Ivo Rozehnal - zdroj web rejviz.com a info v místě, 25.6. 2015
Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Rejvíz

Místa v okolí

 Kalich hořkosti
 Lurdská jeskyně
 Koberštejn
 Zlatý Chlum
 Široký Brod
 Čertovy kameny
 kaple sv. Anny
 Široký Brod
 Zlatorudné mlýny
 Edelštejn
 Hradec
 vysoká pec Drakov
 sanatorium Altvater
 kostel sv. Jiří
 Drakov
 Jeseník
 dům Katovna
 radnice
 Quinburk
 Priessnitzova hrobka
 Balneopark
 Obří výhledna
 radnice
 Lázně Jeseník
 kostel sv. Kříže
 Heřmanovice
 Adolfovice
 kaple sv. Rocha
 Leuchtenštejn
 Rabenštejn
 Pustý zámek
 Biskupská hora
 Velké Kunětice
 vápenky
 fojtství
 Medvědí kámen
 Mnichov
 jeskyně Na Pomezí
 kostel sv. Václava
 Fürstenwalde
 Kaltenštejn
 evangelická zvonice
 Černá Voda
 kašna
 kaple sv. Hedviky
 Vrbno pod Pradědem
 Dolní Červená Voda
 chata Švýcárna
 Červenohorské sedlo
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 Vozka
 boží muka
 Dolní Holčovice
 Žulová
 Freudenštejn
 kosárna
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 Tomíkovice
 Hukovice
 kaple Panny Marie
 boží muka
 kaple sv. Josefa
Kontaktní informace
Penzion Rejvíz
Rejvíz 29, 793 76 Zlaté hory
http://www.rejviz.com/cz/index.php
Základní informace místa
ID místa: 12285
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.6.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama