Karikaturní židličky z počátku 20. století, unikátní řezbářské dílo bratrů Braunerových, lze vidět v dnešním penzionu Rejvíz, původně hostinci U jezerního pastýře.
Hlavní obrázek místa
Budova Zum Seehirten (U jezerního pastýře) a hostinec
© Ivo Rozehnal 06/2015
Osada Rejvíz se nachází na náhorní plošině severních Jeseníků. Jde o vyhledávanou turistickou lokalitu, která nabízí jak veškeré turistické služby, tak nádhernou přírodu, která je zde prezentována loukami, lesy, NPR Rejvíz s rašeliništěm a jeho jezírky. Nejstarší stavbou je z r. 1793 budova hotelu Franz (původně dům zakladatele obce a starosty Franze, následně chata Svoboda). Mezi zdejšími penziony je však nejproslulejší bývalý ubytovací hostinec "U jezerního pastýře", dnešní penzion Rejvíz. Je turisty vyhledáván pro unikátní sbírku dobových židliček. Stavba budovy hostince spadá do roku 1795, dnes výčep turistické restaurace. Roku 1919 na něj navázala jídelna s ubytovnou pro hosty. Roku 1931 k budovám přibyl nový třípatrový hotel. Zdejší původní interiéry byly dřevěné, zdobené řezbářskými pracemi majitelů objektu bratrů Josefa a Alfréda Braunerových. Ti začali vyřezávat židličky s podobiznami stálých hostů. Pokud host chtěl svoji židli, musel si ji zaplatit, ale při návštěvě byla vždy pouze jeho. Tak vznikly unikátní židle s podobami např. zpěvačky Betty, kostelníka, řezníka, kominíka, lesního a dalších zdejších postav. Roku 1947 se chata stala majetkem ministerstva vnitra a nesla název Noskova chata. Pochopitelně se zde ztratilo několik židlí a řezbářských prací. Naštěstí v roce 1962 vedoucí pan Fábera zajistil vznik malého muzea a zachránil tak unikátní zbytek díla. Dnes se původní židličky nacházejí nadále v původní jídelně a lze si je prohlédnout. V místním výčepu jsou již židličky nové, též s portréty současných štamgastů. Navazuje se tak na unikátní tradici předků. U penzionu je centrální parkoviště pro návštěvníky NPR Rejvíz.
Ivo Rozehnal - zdroj web rejviz.com a info v místě, 25.6. 2015
Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Rejvíz

Místa v okolí

 Kalich hořkosti
 Lurdská jeskyně
 Koberštejn
 Zlatý Chlum
 Široký Brod
 Čertovy kameny
 kaple sv. Anny
 Široký Brod
 Zlatorudné mlýny
 Hradec
 Edelštejn
 sanatorium Altvater
 vysoká pec Drakov
 kostel sv. Jiří
 Drakov
 Jeseník
 dům Katovna
 radnice
 Quinburk
 Priessnitzova hrobka
 Lázně Jeseník
 radnice
 Balneopark
 Obří výhledna
 kostel sv. Kříže
 Adolfovice
 Heřmanovice
 kaple sv. Rocha
 Leuchtenštejn
 Rabenštejn
 Pustý zámek
 Biskupská hora
 Velké Kunětice
 vápenky
 fojtství
 Medvědí kámen
 Mnichov
 jeskyně Na Pomezí
 kostel sv. Václava
 Fürstenwalde
 Kaltenštejn
 evangelická zvonice
 Černá Voda
 kašna
 kaple sv. Hedviky
 Vrbno pod Pradědem
 Dolní Červená Voda
 chata Švýcárna
 Červenohorské sedlo
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 boží muka
 Vozka
 Dolní Holčovice
 Žulová
 Freudenštejn
 kosárna
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 Tomíkovice
 Hukovice
 boží muka
 kaple sv. Josefa
 kaple Panny Marie
Kontaktní informace
Penzion Rejvíz
Rejvíz 29, 793 76 Zlaté hory
http://www.rejviz.com/cz/index.php
Základní informace místa
ID místa: 12285
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.6.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

reklama