Barokní kostel z let 1726-1730, postavený z podnětu vratislavského kanovníka Karla Maxmiliána z Fragsteinu podle návrhu jezuitského stavitele Christopha Tausche. Obraz hlavního oltáře z r. 1892 je dílem Aloise Baucha z Vidnavy. V r. 1766 byla postavena fara.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2017
Ves Domašov (něm. Thomasdorf, dříve též Thomasberg) dělící se na Horní a Dolní Domašov je místní částí obce Bělá pod Pradědem, která tvoří její středovou část. Nejvýznamnější památkou vesnice je jednolodní kostel sv. Tomáše apoštola s farou. Mše se zde konají každou neděli v 11:00 hodin. Další sakrální stavbou je kostel sv. Jana Křtitele v Horním Domašově. Lokalita je dnes vyhledávanou rekreační oblastí. Nedaleko se nachází oblíbené lyžařské středisko Červenohorské sedlo ležící na historické moravsko-slezské hranici. Okolí s množstvím turistických stezek a krásnou hornatou krajinou je ideálním místem k výletům a pobytům v některé z mnoha místních chat.
Luděk Vláčil, 21.5. 2017
historie

Domašov se poprvé uvádí jako Thomasbergk v roce 1284 a je zřejmě výsledkem kolonizační činnosti vratislavských biskupů. V roce 1410 je však ves zmiňována jako zpustlá a k její obnově došlo až v polovině 16. století. Kdy zde vznikla první sakrální stavba, již není známo. Současný kostel sv. Tomáše apoštola ve vrcholně barokním slohu byl v Dolním Domašově postaven v letech 1726-1730 z podnětu vratislavského kanovníka Karla Maxmiliána z Fragsteinu, který jej dne 8.10.1730 zasvětil sv. Tomáši apoštolovi. Stavbu podle projektu Christopha Tausche (1673-1731), vedl stavební mistr Felix Antonín Hammerschmied. Dne 28.9.1731 chrám vysvětil biskup Elias Daniel von Sommerfeld (1681-1742). Do doby dokončení kostela s výrazně členěnou fasádou byla ves přifařena do Jeseníku. Do výstavby současné fary v roce 1766 zde byla lokálie s vlastním knězem. V roce 1892 zhotovil vidnavský malíř Alois Bauch (1867-1938) obraz na hlavním oltáři.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.bela.cz/, https://cs.wikipedia.org , http://pamatkovykatalog.cz/? a další, 21.5. 2017

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Domašov

Místa v okolí

 Adolfovice
 kostel sv. Jiří
 sanatorium Altvater
 radnice
 Jeseník
 dům Katovna
 fojtství
 Priessnitzova hrobka
 Lázně Jeseník
 Balneopark
 Zlatý Chlum
 Obří výhledna
 kostel sv. Václava
 Čertovy kameny
 jeskyně Na Pomezí
 Vozka
 Červenohorské sedlo
 Medvědí kámen
 Kalich hořkosti
 chata Rejvíz
 kaple sv. Rocha
 Koberštejn
 chata Švýcárna
 Lurdská jeskyně
 kostel Tří králů
 Quinburk
 Pustý zámek
 Rabenštejn
 Široký Brod
 kaple sv. Hedviky
 jeskyně Na Špičáku
 Široký Brod
 vysoká pec Drakov
 Drakov
 Supíkovická vápenka
 Kaltenštejn
 Hradec
 Praděd
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 chata Barborka
 kaple sv. Anny
 boží muka
 vodopády Bílé Opavy
 Fürstenwalde
 Černá Voda
 chata Ovčárna
 Petrovy kameny
 Branná
 fojtství
 Zlatorudné mlýny
 kostel sv. Michala
 Edelštejn
 Heřmanovice
 hraniční sloup
 Mnichov
 Žulová
 vodopád
 Hubertov
 Velké Kunětice
 kaple sv. Huberta
 Františkova myslivna
 vápenky
 Maxmiliánův pramen
 hudební pavilon
 hrobka rodiny Kleinů
 evangelická zvonice
 Loučná nad Desnou
 kašna
 kostel sv. Wolfganga
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Vrbno pod Pradědem
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 13374
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama