Pozůstatky středověkého hradu, z něhož se zachovala jen mohutná válcová věž, využitá dnes jako zvonice kostela. Postaven před r. 1290. Za třicetileté války poničen několika vpády Švédů, v r. 1642 již neobyvatelný.
Hlavní obrázek místa
kostel svatého Josefa
© František Kinař, 08/2014
Tohleto vlastně ani už není hrad, neboť zřícenina tohoto hradu byla přestavěna na kostel. Taková docela zajímavá kuriozitka na našem území.
28.5. 2002
popis

Předhradí z velké části zmizelo v městské zástavbě, některé obvodní zdi se však zachovaly. Jádro je odděleno příkopem širokým 30 m, přes nějž vede kamenný most z poloviny 19. století. Vlastní hrad tvoří zdeformovaný ovál hradební zdi, na přístupové straně stojí válcová věž o průměru přes 11 m. Vnitřek věže má trámové stropy, jen přízemí, upravené na vchod do kostela, je zaklenuto. Kolem hradu je zčásti zachována zeď parkánu, který na jihu tvořil předbraní.

© Miroslav Plaček - Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, 2.11. 2007

historie

Hrad byl vystavěn před rokem 1290 proti biskupské vůli Janem Wustehubem, který odtud podnikal loupežné výpady. Pokračovali v nich i další majitelé Haugwitzové v letech 1325–58, dokud hrad nevykoupil biskup Přeclav z Pogarel. Pevnost se stala sídlem biskupského purkrabího a městečko v podhradí se rozvíjelo. V 16. století byl hrad renesančně přestavěn biskupem Martinem Gerstmannem. Za třicetileté války vypleněn a vypálen Švédy. V roce 1650 byly obnoveny obytné budovy a kaple, od roku 1703 byl využit jako pivovar. Ten byl však později zbořen a v roce 1810 zde byl vystavěn klasicistní kostel.

© Petr David, Vladimír Soukup, 888 hradů, zámků, tvrzí České republiky, 2.11. 2007

Další texty historie

Půdorys místa

Půdorys jádra
© P. Kouřil, D. Prix, M. Wihoda: Hrady českého Slezska, AÚ AV ČR Brno, 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Žulová

Místa v okolí

 boží muka
 Tomíkovice
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 Kaltenštejn
 kaple sv. Josefa
 Černá Voda
 Vlčice
 Buková
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Hukovice
 Medvědí kámen
 jeskyně Na Pomezí
 kostel sv. Kateřiny
 Dolní Červená Voda
 Horní Heřmanice
 Vidnava
 Vidnava - MPZ
 Bernartice
 Hraničky
 kostel sv. Václava
 Horní Fořt
 fojtství
 Obří výhledna
 Balneopark
 Pustý Zámek
 Lázně Jeseník
 Čertovy kazatelny
 Priessnitzova hrobka
 Rychleby
 Supíkovická vápenka
 jeskyně Na Špičáku
 Jánský vrch
 Javorník
 dům Katovna
 radnice
 Jeseník
 vápenky
 Velké Kunětice
 sanatorium Altvater
 Čertovy kameny
 Zlatý Chlum
 Kohout
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Rocha
 Karpień
 Široký Brod
 Hradec
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 Široký Brod
 Adolfovice
 kostel Tří králů
 vyhlídka Na Trojaku
 Ujeździec
 Lisie Kąty
 Ścibórz
 Kalich hořkosti
 chata Rejvíz
 Borůvková hora
 Bílá Voda
Základní informace místa
ID místa: 339
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama