Tauberský most je historický silniční most. Byl postaven pravděpodobně kolem r. 1330. Opravován r. 1791. R. 1945 vyhozen do povětří německými jednotkami den předtím, než město bez boje dobyla americká armáda. Rekonstrukce dokončena r. 1956. Most míval šířku 5,4 m, od rekonstrukce je široký 6,4 m.
Hlavní obrázek místa
© Pavel Vítek 07/2002
Rothenburg ob der Tauber, Rothenburg nad Tauberou, je německé město v zemském okrese Ansbach v Bavorsku. Leží 75 km východně od Norimberku, 60 km jižně od Würzburgu a 130 km severně od Ulmu. Tauberův most najdeme jihozápadně od centra města. Rothenburg je znám pro své středověké zachovalé staré město s mnoha klikatými uličkami a malými náměstími obklopenými hrázděnými domy, s mnoha historickými domy a kostely, které bylo jako jedno z mála v Německu ušetřeno na konci druhé světové války. Bez boje do města vstoupila americká armáda. Město je přitažlivé pro turisty a slouží jako vzor „typického německého města“.
Pavel Vítek, 18.11. 2022
popis

Most leží na úpatí jihozápadního svahu Tauber pod Rothenburg ob der Tauber a byl součástí obchodní cesty z Augsburgu do Würzburgu. Jde o dvojitý most se dvěma řadami oblouků stojících nad sebou. Obloukový most je postaven z přírodního kamene z mušlového vápencového zdiva. Vozovka stoupá k jihovýchodu. Na severozápadním konci je pouze oblouk o světlé šířce 12,5 m. Až po 5 m širokém pilíři dvoupatrová část mostu začíná ve směru na Rothenburg. To zahrnuje tři velké oblouky ve spodní střední části o světlých šířkách 11,5 m, dále přes Tauber 12,2 m a 11,4 m, které jsou podepřeny na dvou 4,5 m širokých říčních molech mezi nimi. V jihovýchodní části za řekou je dole 1,75 m široké molo a 8,5 m široký oblouk překlenující chodník. Dva závěrečné oblouky o světlé šířce 6,3 m a 5,6 m doplňují spodní řadu oblouků. Horních devět oblouků stojí na vrcholu spodních šesti oblouků bez jakéhokoli pravidla. Jsou zde kruhové oblouky se světlou…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://de-m-wikipedia-org.translate.goog/wiki/Tauberbrücke_Rothenburg_ob_der_Tauber?_x_tr_sl=de&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc, 18.11. 2022

historie

Tauberský most, lidově známý jako dvojitý most, je historický silniční most, který se klene nad řekou Tauber jihozápadně od centra města Rothenburg nad Tauberou. První most v těchto místech byl postaven pravděpodobně kolem roku 1330. Opravován byl roku 1791 poté, co se zřítily čtyři horní oblouky. V roce 1925 byl rozšířen východní přístup k mostu. 16. dubna 1945 byl most vyhozen do povětří ustupujícími německými jednotkami den předtím, než město bez boje dobyla americká armáda. Rekonstrukce byla dokončena 10. listopadu 1956.

Pavel Vítek – zdroj: https://de-m-wikipedia-org.translate.goog/wiki/Tauberbrücke_Rothenburg_ob_der_Tauber?_x_tr_sl=de&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc, 18.11. 2022

Komentáře

Německo, Bavorsko,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16857
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.11.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama