Městská památková zóna, vyhlášená roku 1992 k ochraně historického jádra původně biskupského města v severovýchodní části Javornického výběžku. Vidnava je zajímavá především mírou dochování měšťanských domů ze 16.–19. století, jejichž podoba vychází ze slezských tradic.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2020

Městská památková zóna Vidnava

Snad roku 1268 nechal vratislavský biskup se souhlasem knížete Vladislava vysadit uprostřed dlouhého sídelního pásu Kraší trhové město Vidnavu, které se stalo sídlem fojta (biskupského správce území). Stalo se tak v rámci obnovy území po tatarském vpádu roku 1241. Město představuje ukázku urbanismu 13. století s pravidelným uspořádáním domovních bloků uvnitř oválu opevnění. Kromě farního kostela a někdejšího fojtského sídla (viz hesla) se ve Vidnavě dochovala i přes devastaci po roce 1945 řada měšťanských domů v podobě ze 16.–19. století. Jejich podoba odpovídá tradicím Slezska, jehož je město součástí (od válek o rakouské dědictví menší části niského knížectví, která zůstala ve svazku monarchie). Vidnava je po válečných a následných pohromách v dalších městech českého Slezska zřejmě nejlépe dochovaným městským celkem v této někdejší korunní zemi na území České republiky.
Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 8. díl, Libri 2011, 11.12. 2011
Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Vidnava

Místa v okolí

 Vidnava
 Dolní Červená Voda
 Hukovice
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Horní Heřmanice
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 kaple sv. Josefa
 Černá Voda
 Tomíkovice
 Bernartice
 vápenky
 Buková
 Velké Kunětice
 Kaltenštejn
 Žulová
 Ścibórz
 Otmuchów
 Supíkovická vápenka
 radnice
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 Vlčice
 jeskyně Na Špičáku
 Otmuchovské jezero
 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 Hradec
 Horní Fořt
 Široký Brod
 Kohout
 Medvědí kámen
 Javorník
 Široký Brod
 Jánský vrch
 Lisie Kąty
 Čertovy kazatelny
 Pustý Zámek
 Obří výhledna
 Balneopark
 jeskyně Na Pomezí
 Lázně Jeseník
 Bílý Potok
 Čertovy kameny
 kostel sv. Vavřince
 Priessnitzova hrobka
 Rychleby
 Zlatý Chlum
 Chałupki
 Zlatorudné mlýny
 Edelštejn
Základní informace místa
ID místa: 9622
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama