V útrobách vrchu Velký Špičák (516 m n. m.) se nachází jeskynní systém vytvořený vodou v krystalických vápencích. Přístupný od roku 1884, od roku 1970 přírodní památka. Prohlídková trasa je dlouhá 230 metrů, bezbariérový přístup.
Hlavní obrázek místa
Správa jeskyní
Zde si můžete zakoupit vstupenku, suvenýry i občerstvení.
© Martin Smital, 11/2008
Vlakem: trať Jeseník - Krnov, zastávka Písečná, dále pěšky po modré turistické značce 1 km. Autobusem: z Jeseníku směr Supíkovice, zastávka na znamení Supíkovice-jeskyně a následně 3 minuty pěšky po modré TZ . Autem: z Jeseníku na rozcestí v Písečné odbočit z hlavní silnice doleva směrem na Supíkovice. Za obcí Písečná sjet doleva podle ukazatele k jeskyni. Parkování před provozní budovou jeskyně. Na kole: po modré až k provozní budově jeskyně, zde stojany na kola. Zámek použít vlastní.
Martin Smital, 9.11. 2008
historie

Jeskyně Na Špičáku patří k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. První zmínka pochází z roku 1430. Samozřejmě vznikala mnohem dříve a to táním pevninského ledovce na konci čtvrtohor. jelikož je ve vápencové skále, pravděpodobně se v ní po tisíciletí vytvářela bohatá krápníková výzdoba, z níž již zbylo jen torzo. Jeskyně sloužila často jako úkryt, o čemž svědčí četné nápisy na stěnách (nejstarší z roku 1519). Snad i koncem dvacátých let sedmnáctého století sloužila jako dočasné útočiště při útěku pronásledovaných českých bratří. V letech 1884–1885 byla poprvé zpřístupněna pro veřejnost a od roku 1955 je jeskyně rozšířena a elektricky osvětlena. Jeskyně je zimovištěm šesti druhů netopýrů, od roku 1970 je součástí národní přírodní památky Na Špičáku.

Martin Smital, 9.11. 2008

okruhy, vstupné

VSTUPNÉ: Plné 70,- Kč Důchodci 60,- Kč Zlevněné 35,- Kč Fotoaparát 30,- Kč Videokamera 100,- Kč

Martin Smital, 9.11. 2008

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Supíkovice

Místa v okolí

 Široký Brod
 Hradec
 Široký Brod
 Velké Kunětice
 vápenky
 Čertovy kameny
 Zlatý Chlum
 Obří výhledna
 Balneopark
 Lázně Jeseník
 Priessnitzova hrobka
 dům Katovna
 Jeseník
 radnice
 sanatorium Altvater
 chata Rejvíz
 Kalich hořkosti
 Černá Voda
 Kaltenštejn
 kostel sv. Jiří
 Medvědí kámen
 Dolní Červená Voda
 jeskyně Na Pomezí
 Zlatorudné mlýny
 fojtství
 Lurdská jeskyně
 Adolfovice
 Koberštejn
 Vidnava
 kostel sv. Kříže
 radnice
 kostel sv. Václava
 Vidnava - MPZ
 Edelštejn
 kostel sv. Filipa
 kaple sv. Anny
 Vápenná
 Kobylá nad Vidnavkou
 boží muka
 Žulová
 kostel sv. Jáchyma
 kaple sv. Rocha
 Tomíkovice
 Hukovice
 Leuchtenštejn
 kaple Panny Marie
 boží muka
 kaple sv. Josefa
 vysoká pec Drakov
 Biskupská hora
 Drakov
 Quinburk
 Heřmanovice
 Horní Heřmanice
 Buková
 Vlčice
 kaple sv. Rocha
 Bernartice
 Vozka
 kostel Tří králů
Kontaktní informace
790 82 Písečná
Česká republika
Tel: 584 423 129; 602 295 562
http://www.caves.cz
spicak@caves.cz
Základní informace místa
ID místa: 7002
Typ místa: příroda
Podkategorie: jeskyně
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 19.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama