Památkově chráněná samostatně stojící drobná klasicistní kaple Panny Marie pravděpodobně pochází z konce 19. století. Je dokladem zbožné úcty původních obyvatel a malebnou součástí kulturní krajiny.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2020
U cesty severozápadně od dříve samostatné vesnice Hukovice (Haugsdorf), dnes součást obce Velká Kraš, ležící v severozápadní části českého (dříve rakouského) Slezska, naleznete kapli Panny Marie, jež je malebnou součástí kulturní krajiny. Kaple je památkově chráněná samostatně stojící drobná klasicistní sakrální stavba pocházející pravděpodobně z konce 19. století.
Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, 15.9. 2020
Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Velká Kraš

Místa v okolí

 boží muka
 Hukovice
 kaple sv. Josefa
 Horní Heřmanice
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Buková
 Tomíkovice
 Vidnava
 Bernartice
 Vidnava - MPZ
 Dolní Červená Voda
 Piotrowice Nyskie
 Vlčice
 Žulová
 Černá Voda
 kostel sv. Kateřiny
 Kaltenštejn
 Horní Fořt
 boží muka
 Ścibórz
 Vápenná
 kostel sv. Filipa
 Javorník
 Kohout
 Ujeździec
 Čertovy kazatelny
 Jánský vrch
 Pustý Zámek
 Rychleby
 Lisie Kąty
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 Otmuchovské jezero
 Velké Kunětice
 vápenky
 Otmuchów
 Medvědí kámen
 radnice
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 Supíkovická vápenka
 Hraničky
 jeskyně Na Špičáku
 jeskyně Na Pomezí
 městské opevnění
 Obří výhledna
 Balneopark
 radnice
 Lázně Jeseník
 Hradec
 Priessnitzova hrobka
 Široký Brod
 fojtství
 Karpień
 kostel sv. Václava
 Široký Brod
 Čertovy kameny
 dům Katovna
 radnice
 Jeseník
 Zlatý Chlum
 sanatorium Altvater
 Chałupki
 Błotnica
 Błotnica
 Kalich hořkosti
 chata Rejvíz
Základní informace místa
ID místa: 15110
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.11.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama