Kněžský seminář ve Vidnavě byl založen vratislavským biskupem a kardinálem Jiřím Koppem v roce 1899. Během 2. světové války sloužil jako zajatecký tábor a lazaret. Později zde byl sklad obilí, dětská ozdravovna a středisko pro kosovské uprchlíky.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2020
Město Vidnava (německy Weidenau, polsky Widnawa) se nachází v okrese Jeseník v severozápadní části českého (dříve rakouského) Slezska. Historické centrum města je městkou památkovou zónou a zachovala se i část městských hradeb. K výrazným památkám patří kostel sv. Kateřiny, kostel sv. Františka z Assisi, zámek či radnice. Za zmínku však stojí například i bývalý kněžský seminář.
Luděk Vláčil, 24.7. 2020
historie

Kněžský seminář ve Vidnavě byl založen vratislavským biskupem a kardinálem Jiřím Koppem v roce 1899, který koupil od města pozemek s rozestavěnou budovou konviktu. Následně bylo přistavěno další křídlo budovy a stavba byla ukončena roku 1902. Reprezentantem učiliště byl ředitel, jehož jmenoval vratislavský arcibiskup. Působili zde téměř výhradně učitelé německé národnosti. V semináři bylo několik knihoven s desítkami tisíc svazků. Vysokoškolský kněžský seminář ve Vidnavě vychoval za dobu své existence asi 370 kněží a z řad posluchačů vyšel i biskup Jiří Stroba. Za 2. světové války byla budova předána německé armádě. Do roku 1942 sloužila jako zajatecký tábor pro důstojníky, pak zde byl zřízen lazaret. V roce 1944 budovu poškodil požár. Po válce bylo německé obyvatelstvo odsunuto a opuštěný objekt sloužil jako sklad obilí. V roce 1949 byl pronajat školicímu středisku ČSD v Olomouci. V roce 1950 areál převzala vojenská…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://cesko.svetadily.cz/olomoucky-kraj/okres-jesenik/vidnava/lokality a další, 23.7. 2020

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Vidnava

Místa v okolí

 Vidnava
 Vidnava - MPZ
 Dolní Červená Voda
 Hukovice
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Horní Heřmanice
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Černá Voda
 kaple sv. Josefa
 Tomíkovice
 vápenky
 Velké Kunětice
 Buková
 Bernartice
 Kaltenštejn
 Žulová
 Ścibórz
 Otmuchów
 jeskyně Na Špičáku
 evangelický kostel
 radnice
 Vlčice
 kostel sv. Anny
 boží muka
 Otmuchovské jezero
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 kostel sv. Kateřiny
 Hradec
 Ujeździec
 Horní Fořt
 Široký Brod
 Medvědí kámen
 Široký Brod
 Kohout
 Javorník
 Jánský vrch
 Obří výhledna
 Balneopark
 Lisie Kąty
 jeskyně Na Pomezí
 Čertovy kazatelny
 Lázně Jeseník
 Pustý Zámek
 Čertovy kameny
 Priessnitzova hrobka
 kostel sv. Vavřince
 Bílý Potok
 Rychleby
 Zlatý Chlum
 městské opevnění
 radnice
 Zlatorudné mlýny
 kostel sv. Kříže
 Chałupki
 Edelštejn
Základní informace místa
ID místa: 15061
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama