V klidné části města Jeseník se v malém parčíku uprostřed laviček vybízejících k odpočinku tyčí žulový monument připomínající hrůzu a bolest tohoto místa...
Hlavní obrázek místa
© Martin Smital, 01/2009
Cestou do Lázní Jeseník po Priessnitzově ulici se cca 30 m za posledními domy dáte lesní pěšinou do malého listnatého lesíku, kde po dalších cca 30 m narazíte na pomník. Priessnitzova ulice začíná v blizkosti vlakového nádraží a autobusové zastávky u vlakového nádraží, přímo k pomníku se lze odsud dostat jen pěšky nebo autem.
Martin Smital , 24.1. 2009
historie

Jesenicko v letech 1622 až 1684 postihly ve třech vlnách největší procesy s čarodějnicemi v českých zemích. Tyto procesy počtem obětí i brutalitou překonaly známé Losinsko-šumperské procesy – upalovaly se tu celé rodiny včetně dětí. Taktéž inkvizitor v Losinsko-šumperských procesech Jindřich František Boblig z Edelstadtu byl dříve přísedícím jesenického tribunálu. Pomník byl vybudován po druhé světové válce a v roce 2001 město Jeseník provedlo opravu a parkové úpravyv okolí pomníku.

Martin Smital , 24.1. 2009

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE),

Místa v okolí

 Priessnitzova hrobka
 radnice
 dům Katovna
 Lázně Jeseník
 Jeseník
 Obří výhledna
 Balneopark
 sanatorium Altvater
 kostel sv. Jiří
 fojtství
 Adolfovice
 Zlatý Chlum
 Čertovy kameny
 jeskyně Na Pomezí
 kostel sv. Václava
 Medvědí kámen
 Kalich hořkosti
 Kaltenštejn
 chata Rejvíz
 Široký Brod
 Široký Brod
 Hradec
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 Černá Voda
 boží muka
 kaple sv. Rocha
 Vozka
 Koberštejn
 Lurdská jeskyně
 Žulová
 kostel Tří králů
 Velké Kunětice
 vápenky
 Červenohorské sedlo
 Quinburk
 Tomíkovice
 vysoká pec Drakov
 Drakov
 Dolní Červená Voda
 Kobylá nad Vidnavkou
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jáchyma
 Zlatorudné mlýny
 Pustý zámek
 Rabenštejn
 Edelštejn
 chata Švýcárna
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Hedviky
 Hukovice
 boží muka
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Kříže
 radnice
 Branná
 Heřmanovice
 fojtství
 kostel sv. Michala
 Vlčice
 Fürstenwalde
 Buková
 Mnichov
 kostel sv. Wolfganga
 evangelická zvonice
 kašna
 kostel sv. Kateřiny
 Vrbno pod Pradědem
 Pustý Zámek
 Rychleby
Základní informace místa
ID místa: 7343
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama