zámek Buková

dvorec s dědičnou rychtou - zámeček
Původně dvorec s rychtou, pravděpodobně upravenou v 18. století, lidově nazýván Zámeček. Budovy zchátraly po válce a po ničivé povodni 27.6.2009 byly nakonec strženy.
Hlavní obrázek místa
nádvoří
© Dejv Róza, 06/2009
Zříceniny byly snadno k nalezení, nacházely se vpravo u silnice z Tomíkovic do Bernartic. Za svůj stav vděčily bezpochyby vzorné péči zemědělského družstva, jež bylo za éry budování světlých zítřků jeho vlastníkem. To se pokusilo o jakousi částečnou opravu. Údajně se zde nacházely i nějaké byty. Hlavní brána byla sice zamčená, ale plot již dávno padl za oběť zubu času, takže je objekt byl přístupný a nehlídaný.
Fotografie z června 2009 byly pořízeny několik dnů před povodněmi, které dokonaly dílo zkázy. Dnes se zde nenachází téměř žádné zbytky budov.
Dejv Róza, 22.6. 2009

  historie

  Bývalý dvůr s rychtou, později zván jako zámeček v Bukové u Bernartic, byl zříceninou, která vzala za své při povodni 27.6.2009. Definitivní ortel přišel 11.7.2009, kdy byly zbytky budovy strženy a okolí přeměněno. Dnes se v místě konají společenské obecní akce. Samotná obec vznikla na základě lokační listiny z r. 1248, kdy biskup a nisský kníže Tomáš I. kolonizoval podhůří Rychlebských hor. Založena

  Zdroj - http://www.rozhlas.cz/olomouc/kraj/_zprava/bukova-u-bernartic-byvala-osadou-zemedelcu-ale-i-horniku--1334181 a http://www.multimediaexpo.cz/mmecz/index.php/Bukov%C3%A1_%28Bernartice%29, 17.7. 2015
  Historie rychty a zámku
  Obec Buková vznikla někdy ve 12. polovině 13. století při při kolonizaciv oblasti Otmuchova a první zmínka o ní se činí k roku 1290. Neznámý pověřený lokátor vsi se stal rychtářem a v jižní části vsi vystavěl usedlost s rychtou (fojtstvím). Prvním rychtářem, jehož známe jménem, byl Thyma z Košeboru, který rychtu přenechal Peckovi z Bischofswalde v roce 1339. Až na počátku 18. století se rychta změnila v

  Jan P. Štěpánek dle F. Musil: Neznámé zámky Moravy a Slezska, 2015, 1.3. 2016
  Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Buková

  Místa v okolí

   kaple sv. Josefa
   Vlčice
   boží muka
   kaple Panny Marie
   Bernartice
   kostel sv. Kateřiny
   Hukovice
   Tomíkovice
   kostel sv. Jáchyma
   Kobylá nad Vidnavkou
   Horní Heřmanice
   Horní Fořt
   Žulová
   Čertovy kazatelny
   Javorník
   Pustý Zámek
   Jánský vrch
   Rychleby
   Kohout
   Vidnava
   boží muka
   Bílý Potok
   kostel sv. Vavřince
   Vidnava - MPZ
   Černá Voda
   Lisie Kąty
   kostel sv. Filipa
   Vápenná
   Dolní Červená Voda
   Ścibórz
   Kaltenštejn
   Hraničky
   Karpień
   Otmuchovské jezero
   vyhlídka Na Trojaku
   Medvědí kámen
   Borůvková hora
   Otmuchów
   evangelický kostel
   kostel sv. Anny
   radnice
   jeskyně Na Pomezí
   Velké Kunětice
   vápenky
   Supíkovická vápenka
   Chałupki
   Na Špičáku
   Balneopark
   Obří výhledna
   kostel sv. Václava
   fojtství
   Lázně Jeseník
   Bílá Voda
   Priessnitzova hrobka
   Błotnica
   Błotnica
   dům Katovna
   radnice
   Hradec
   Jeseník
   Čertovy kameny
   Široký Brod
   sanatorium Altvater
   Zlatý Chlum
   Široký Brod
  Základní informace místa
  ID místa: 7956
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zaniklý
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 12.7.2011
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama