Vznik zámečku je datován do 2. poloviny 18. století, kdy došlo k odprodeji Hradce od panství Bělá a tím k jeho osamostatnění, čímž zároveň vyvstala nutnost založení šlechtického sídla jako centra statku. Dnes bývalý zámek slouží jako soukromý obytný dům.
Hlavní obrázek místa
Západní vstupní strana bývalého zámečku
© Dušan Dohňanský 03/2017
V letech 1782-1789 drželi Hradec jako samostatné biskupské léno Hecklové z Donnersmarku. Po nich léno přebrali postupně Erdman Puckler, Jiří Larisch a v roce 1842 Ferdinand Schickfuss. A právě do těchto let se zařazuje vznik centra hradeckého statku - dnešního zámečku. Existenci tohoto šlechtického sídla připomíná Kneifel i Ens ve svých topografiích. Byla to trojdílná dispozice pozdně barokního charakteru. Později se objekt stal vlastnictvím nešlechtických majitelů, ale jeho původ se odrazil v názvu "Zámeček". V roce 1945 byl německým majitelům konfiskován a později odprodán do soukromých rukou. Dnes je z něj obytný dům č. p. 7. Nachází se ve svahu spadajícím k řece Bělé. Budova je téměř celá přestavěna, dochována je jenom trojdílná dispozice kolem střední chodby. Je krytá polovalbovou střechou, v níž je situováno podstřešní patro s vikýřem. Vstup je ze západní strany, na východní straně je výše zmiňovaný svah.
D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 1.7. 2020
Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Hradec-Nová Ves

Místa v okolí

 Široký Brod
 Široký Brod
 Velké Kunětice
 vápenky
 Čertovy kameny
 chata Rejvíz
 Zlatý Chlum
 Kalich hořkosti
 Zlatorudné mlýny
 Obří výhledna
 dům Katovna
 sanatorium Altvater
 Jeseník
 Lurdská jeskyně
 Balneopark
 radnice
 Lázně Jeseník
 Priessnitzova hrobka
 kostel sv. Kříže
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Edelštejn
 kaple sv. Rocha
 Dolní Červená Voda
 Koberštejn
 Černá Voda
 kaple sv. Anny
 Kaltenštejn
 Medvědí kámen
 Leuchtenštejn
 Biskupská hora
 jeskyně Na Pomezí
 Adolfovice
 fojtství
 Vidnava
 Vidnava - MPZ
 vysoká pec Drakov
 Drakov
 kostel sv. Václava
 Heřmanovice
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 kostel sv. Filipa
 Quinburk
 Žulová
 Vápenná
 boží muka
 Tomíkovice
 Hukovice
 kaple Panny Marie
 boží muka
 kaple sv. Josefa
 Horní Heřmanice
 Buková
 Bernartice
 Vozka
Základní informace místa
ID místa: 15045
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama