Kostel sv. Václava je jednolodní budova, která je typickou ukázkou stavební památky josefínské doby. K vysvěcení kostela došlo v roce 1788.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Václava - Lipová-lázně
© František Kinař 05/2017
Obec Lipová-lázně se nachází v okrese Jeseník. Sousedí na severu s obcemi Česká Ves, Vápenná a Skorošice, na jihozápadě s obcí Ostružná, na jihovýchodě s obcí Bělá pod Pradědem a na východě s městem Jeseník. Je vzdálena 4 km západně od okresního města Jeseník a 41 km severně od krajského města Olomouc. V obci se nachází římskokatolický farní kostel sv. Václava, klasicistní z let 1787–1788.
čerpáno z https://cs.wikipedia.org, 22.5. 2017
historie

Lipovský kostel je jediným chrámem na Jesenicku, který je zasvěcen svatému Václavu. Dal jej postavit císař Josef II., kterého dosud připomíná mramorová deska v předsíňce kostela s nápisem, který v překladu zní: „V upomínku na císaře Josefa II. – zakladatele zdejšího kostela.“ Základní kámen pro stavbu kostela byl položen dne 10. května 1787. Stavbu prováděl zednický mistr Mühatsch z Krnova. Kostel byl vysvěcen 2. listopadu 1788 a zároveň zde byla sloužena první mše svatá. V letech 1968–1969 byl celkově změněn interiér kostela, neboť hlavní i boční oltáře, kazatelna a lavice byly shnilé a plné červotočů. Krásná malba na stěnách byla přemalována bílou barvou. Dnešní podoba výzdoby kněžiště je dílem akad. malíře Františka Peňáze. Kamenické restaurační práce byly svěřeny na základě projektu ČMPK v Jeseníku kamenickému závodu ve Zlatých Horách. Při restauraci mobiliáře se zcela rozpadl původní hlavní oltář a byl nahrazen dřevěným…  číst dále

čerpáno z http://farnost-lipova-lazne.webnode.cz, 22.5. 2017

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Lipová-lázně

Místa v okolí

 fojtství
 jeskyně Na Pomezí
 Medvědí kámen
 Lázně Jeseník
 Priessnitzova hrobka
 Balneopark
 Obří výhledna
 Adolfovice
 radnice
 Jeseník
 dům Katovna
 kaple sv. Rocha
 sanatorium Altvater
 kostel sv. Jiří
 Vápenná
 kostel sv. Filipa
 boží muka
 Zlatý Chlum
 Kaltenštejn
 Čertovy kameny
 Vozka
 Žulová
 Černá Voda
 jeskyně Na Špičáku
 Supíkovická vápenka
 Červenohorské sedlo
 Dalimilova rozhledna
 fojtství
 kostel sv. Michala
 Tomíkovice
 Branná
 Kalich hořkosti
 Široký Brod
 Široký Brod
 chata Rejvíz
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Hradec
 kaple sv. Josefa
 Vysoký vodopád
 kostel sv. Wolfganga
 vápenky
 Velké Kunětice
 Vlčice
 Dolní Červená Voda
 Koberštejn
 Lurdská jeskyně
 Hukovice
 chata Švýcárna
 Hraničky
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Buková
 Quinburk
 Pustý zámek
 kaple sv. Hedviky
 Rabenštejn
 Pleče
 Karpień
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 11834
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama