Chrám Ježíše Krista Pantokratora postaven na přelomu 13. a 14. stol. Má nejzdobnější exteriér a obdélníkový půdorys. Na východní straně tři malé a bohatě profilované apsidy. Ve středu lodě čtyři podpůrné sloupy. Do zvonice vede kamenné schodiště. Nejvíce zdobená část na východní straně s apsidami.
Hlavní obrázek místa
Chrám Ježíše Krista Pantokratora neboli Všemohoucího v Bulharském Nesebaru
© Pavel Vítek 07/2016

Nesebar je starobylé bulharské město a jedno z hlavních turistických letovisek na pobřeží Černého moře. Leží 30 km severovýchodně od Burgasu a 90 km jižně od Varny. Městu se přezdívá "Perla Černého moře". Jeho původní název byl Manebria, ze kterého vznikl dnešní Nesebar, jenž se oficiálně používá od roku 1934. Od roku 1983 je Nesebar součástí světového dědictví UNESCO. Původní město bylo v 5. století př. n. l. založeno Řeky. Historicky se jedná o možná nejstarší dochované trvale obydlené sídlo v dnešním Bulharsku. Chrám Krista Pantokratora najdeme v centru poloostrova Starého Nesebaru.
Pavel Vítek, 9.12. 2019

  historie

  Nesebarský chrám Ježíše Krista Pantokratora neboli Všemohoucího byl postaven na přelomu 13. a 14. století. Často se však hovoří až o polovině 14. století za vlády bulharského cara Ivana Alexandra. Jedná se o chrám s nejzdobnějším exteriérem a který údajně patří mezi deset nejlépe dochovaných středověkých chrámů v celém Bulharsku. Chrám Krista Pantokratora je součástí Seznamu světového dědictví UNESCO.

  Pavel Vítek – zdroj: https://www.turistika.cz, 9.12. 2019

  popis

  Chrám má přibližně obdélníkový půdorys, je 16 metrů dlouhý, téměř 7 m široký a má dva hlavní vchody, jižní a západní. Další vchody jsou i na straně severní i západní. Síla jeho zdí je asi 0,8 m. Na východní straně pak můžeme obdivovat tři malé a bohatě profilované apsidy, které se prolínají tak, že tvoří jakoby jeden souvislý celek. Ve středu lodě se nacházejí čtyři podpůrné sloupy a do

  Pavel Vítek – zdroj: https://www.turistika.cz, 9.12. 2019


  Vložit do oblíbených
  Bulharsko,

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 14572
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=14572
  Uveřejněno: 9.12.2019
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  reklama