Kostel sv. Albana byl postaven v l. 1885–87 pro potřeby rozrůstající se anglikánské komunity města. Kostel podle návrhu renomovaného architekta Arthura Blomfielda je postaven z vápence a křemene v tradičním novogotickém slohu, inspirovaným raně anglickým stylem, známým také jako lancetová gotika.
Hlavní obrázek místa
Anglikánský kostel St. Alban's
© Jan Pospisil, 08/2010
kostel St. Alban´s (svatého Albana, prvního britského křesťanského mučedníka), místními nazýván jednoduše Anglický kostel, je anglikánský kostel v Kodani. Byl postaven v letech 1885–1887 v návaznosti na rostoucí počet anglikánských věřících ve městě. Kostel navrhl architekt Arthur Blomfield jako tradiční anglický farní kostel v novogotickém slohu. Nachází se v klidném prostředí parku na konci Amaliegade v severní části centra města, vedle citadely Kastellet, fontány Gefion a parku Langelinie.
Jan Pospisil, E.H. podle http://en.wikipedia.org, 12.2. 2013
historie

Historie

Kostel svatého Albana byl navržen jako tradiční anglický kostel architektem Arthurem Blomfieldem, který navrhl řadu farních kostelů po celé Británii a dostal v roce 1891 zlatou medaili Královského institutu architektů. Kostel sv. Albana byl postaven v letech 1885–1887 v novogotickém slohu, inspirovaném raným anglickým stylem, známým také jako lancetová gotika. Kostel je postaven z vápence, špice věže je z křemene. Použití křemene jako stavebního materiálu je v Dánsku velmi neobvyklé, ale pro Anglii je to typické – v Anglii je křemen jako stavební materiál běžně k vidění u církevních staveb na jihu země, zejména ve východní Anglii. Věž obsahuje zvonkohru, sestávající z osmi trubkových zvonů. Ty ovšem nejsou dostatečně hlasité, aby se vyrovnaly zvonění jiných zvonů ostatních kostelů. Většina vnitřního vybavení je tvořena dary, včetně dlaždic na podlaze a ostění (Campbell Tile Co.), či vyřezávaných dubových lavic (spol. Thomas…  číst dále

Jan Pospisil, E.H. http://en.wikipedia.org, http://www.st-albans.dk, 12.2. 2013

Další texty historie
Kontaktní informace
Churchillparken 11
1263 Copenhagen K
Denmark
Tel: +45 39 62 77 36, +45 33 11 85 18
http://www.st-albans.dk
jonathan@st-albans.dk
Základní informace místa
ID místa: 11118
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 14.2.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama