Chátrající starší renesanční objekt s nárožní věží ze 16. až 17. stol. a navazující mladší barokní budova z poloviny 18. stol vystavěná rodem Skalů ze Lhoty, tvořící jeden zámecký komplex ve středu vsi nad potokem. Po r. 1869 změněn J. A. Schindlerem na lázně, ale ty zde nepřečkaly dlouho.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na starší část zámku od severovýchodu
© Jan P. Štěpánek 07/2014
Zpustlý zámecký areál nacházející se nad levým břehem potoka Kunětičky ve středu obce Velké Kunětice nedaleko hranice s Polskem. K zámku vede přes potok zachovalý klenutý kamenný most. Zámecký areál se skládá ze dvou samostatných objektů - starší severní v jádře renesanční patrové budovy s dvojicí vysokých zděných štítů a nárožní věží a mladší patrové pozdně barokní západní budovy. Celý chátrající areál je poznamenán mnoha necitlivými úpravami a léty neúdržby. Okolí zámku je volně přístupno, ale zarostlé neudržovanou vegetací.
Jan P. Štěpánek, 8.2. 2016
popis

Zámecký areál se rozkládá na plošině nad levým břehem potoka Kunětičky přibližně uprostřed vsi. Z hlavní silnice k němu vede dochovaný kamenný mostek. Zámek se skládá ze dvou stavebně samostatných budov. Starším sídlem je severní budova na obdélném půdoryse o jednom patře. V jihovýchodním nároží k ní přiléhá nevysoká dvoupatrová věž s hodinovou nástavbou a prostou jehlancovou střechou s korouhvičkou s letopočtem 1886 (dokončení přestavby zámku pro lázeňské účely). Zámek kryje prostá sedlová střecha ukončená dvěma vysokými zděnými štíty. Na okapových stranách je střecha doplněna zděnými vikýři s valbovými střechami. Fasáda je prostá, hladká, zbavená veškerých případných starších ozdobných detailů. Hlavním vstupem je stavba obrácena k jihu, do bývalého nádvoří. Mladší, západní budova je ke starší stavbě pootočena v pravém úhlu a pojí je pouze zděná zeď s branou do zaniklého parku. Stavba na obdélném půdoryse je rovněž…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle F. Musil: Neznámé zámky Moravy a Slezska, 2015, 8.2. 2016

historie

Ves Velké Kunětice vznikla někdy v polovině 13. století v souvislosti s vrcholnou kolonizací Vidnavska vratislavskými biskupy. Poprvé jsou zmiňovány v roce 1284. Hlavním střediskem správy moci ve vsi byla rychta, jejíž držitelé byli přímými leníky vratislavského biskupa. Časem rychta nabyla charakteru rytířského statku a její držitelé byli považováni za místní nižší šlechtu. Od 14. století se tito držitelé rychty psali s přídomkem z Kunětic. Na přelomu 15. a 16. století zde seděl rod Lohensteinů a následně do počátku 17. století rod Schwetlingů. Snad některý z příslušníků uvedených rodů vybudoval ve středu vsi starší sídlo, označované za tvrz či zámek. Dle všeho je toto starší sídlo obsaženo v části konstrukcí severní budovy současného zámeckého areálu (č. p. 86). Důkazem jsou snad dochované renesanční hřebínkové klenby v některých místnostech přízemí. Za dalších majitelů, Skalů ze Lhoty, došlo k výstavbě západní barokní…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle F. Musil: Neznámé zámky Moravy a Slezska, 2015, 8.2. 2016

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Velké Kunětice

Místa v okolí

 vápenky
 Hradec
 Široký Brod
 Široký Brod
 Dolní Červená Voda
 Černá Voda
 Vidnava
 Vidnava - MPZ
 Kaltenštejn
 Čertovy kameny
 Zlatý Chlum
 Obří výhledna
 Balneopark
 chata Rejvíz
 Lázně Jeseník
 Priessnitzova hrobka
 Kalich hořkosti
 kostel sv. Jáchyma
 dům Katovna
 Zlatorudné mlýny
 Kobylá nad Vidnavkou
 Medvědí kámen
 Jeseník
 radnice
 sanatorium Altvater
 Hukovice
 kostel sv. Kříže
 kaple Panny Marie
 boží muka
 radnice
 Tomíkovice
 kostel sv. Jiří
 Žulová
 kaple sv. Rocha
 jeskyně Na Pomezí
 Lurdská jeskyně
 kaple sv. Josefa
 Edelštejn
 boží muka
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 fojtství
 Horní Heřmanice
 Piotrowice Nyskie
 Leuchtenštejn
 kaple sv. Anny
 Koberštejn
 Biskupská hora
 Adolfovice
 kostel sv. Václava
 Buková
 Bernartice
 vysoká pec Drakov
 Drakov
 Heřmanovice
 Ścibórz
 kaple sv. Rocha
Základní informace místa
ID místa: 12697
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 8.2.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama