Chátrající starší renesanční objekt s nárožní věží ze 16. až 17. stol. a navazující mladší barokní budova z poloviny 18. stol vystavěná rodem Skalů ze Lhoty, tvořící jeden zámecký komplex ve středu vsi nad potokem. Po r. 1869 změněn J. A. Schindlerem na lázně, ale ty zde nepřečkaly dlouho.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na starší část zámku od severovýchodu
© Jan P. Štěpánek 07/2014
Zpustlý zámecký areál nacházející se nad levým břehem potoka Kunětičky ve středu obce Velké Kunětice nedaleko hranice s Polskem. K zámku vede přes potok zachovalý klenutý kamenný most. Zámecký areál se skládá ze dvou samostatných objektů - starší severní v jádře renesanční patrové budovy s dvojicí vysokých zděných štítů a nárožní věží a mladší patrové pozdně barokní západní budovy. Celý chátrající areál je poznamenán mnoha necitlivými úpravami a léty neúdržby. Okolí zámku je volně přístupno, ale zarostlé neudržovanou vegetací.
Jan P. Štěpánek, 8.2. 2016
popis

Zámecký areál se rozkládá na plošině nad levým břehem potoka Kunětičky přibližně uprostřed vsi. Z hlavní silnice k němu vede dochovaný kamenný mostek. Zámek se skládá ze dvou stavebně samostatných budov. Starším sídlem je severní budova na obdélném půdoryse o jednom patře. V jihovýchodním nároží k ní přiléhá nevysoká dvoupatrová věž s hodinovou nástavbou a prostou jehlancovou střechou s korouhvičkou s letopočtem 1886 (dokončení přestavby zámku pro lázeňské účely). Zámek kryje prostá sedlová střecha ukončená dvěma vysokými zděnými štíty. Na okapových stranách je střecha doplněna zděnými vikýři s valbovými střechami. Fasáda je prostá, hladká, zbavená veškerých případných starších ozdobných detailů. Hlavním vstupem je stavba obrácena k jihu, do bývalého nádvoří. Mladší, západní budova je ke starší stavbě pootočena v pravém úhlu a pojí je pouze zděná zeď s branou do zaniklého parku. Stavba na obdélném půdoryse je rovněž…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle F. Musil: Neznámé zámky Moravy a Slezska, 2015, 8.2. 2016

historie

Ves Velké Kunětice vznikla někdy v polovině 13. století v souvislosti s vrcholnou kolonizací Vidnavska vratislavskými biskupy. Poprvé jsou zmiňovány v roce 1284. Hlavním střediskem správy moci ve vsi byla rychta, jejíž držitelé byli přímými leníky vratislavského biskupa. Časem rychta nabyla charakteru rytířského statku a její držitelé byli považováni za místní nižší šlechtu. Od 14. století se tito držitelé rychty psali s přídomkem z Kunětic. Na přelomu 15. a 16. století zde seděl rod Lohensteinů a následně do počátku 17. století rod Schwetlingů. Snad některý z příslušníků uvedených rodů vybudoval ve středu vsi starší sídlo, označované za tvrz či zámek. Dle všeho je toto starší sídlo obsaženo v části konstrukcí severní budovy současného zámeckého areálu (č. p. 86). Důkazem jsou snad dochované renesanční hřebínkové klenby v některých místnostech přízemí. Za dalších majitelů, Skalů ze Lhoty, došlo k výstavbě západní barokní…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle F. Musil: Neznámé zámky Moravy a Slezska, 2015, 8.2. 2016

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Velké Kunětice

Místa v okolí

 vápenky
 Hradec
 Široký Brod
 Široký Brod
 Dolní Červená Voda
 Černá Voda
 Vidnava
 Vidnava - MPZ
 Kaltenštejn
 Čertovy kameny
 Zlatý Chlum
 Obří výhledna
 Balneopark
 Lázně Jeseník
 chata Rejvíz
 Priessnitzova hrobka
 Kalich hořkosti
 dům Katovna
 Zlatorudné mlýny
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Jeseník
 Medvědí kámen
 radnice
 sanatorium Altvater
 Hukovice
 kostel sv. Kříže
 kaple Panny Marie
 boží muka
 radnice
 Tomíkovice
 kostel sv. Jiří
 Žulová
 kaple sv. Rocha
 jeskyně Na Pomezí
 Lurdská jeskyně
 kaple sv. Josefa
 Edelštejn
 boží muka
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 fojtství
 Horní Heřmanice
 Leuchtenštejn
 kaple sv. Anny
 Koberštejn
 Biskupská hora
 Adolfovice
 kostel sv. Václava
 Buková
 Bernartice
 vysoká pec Drakov
 Drakov
 Heřmanovice
 Ścibórz
 kaple sv. Rocha
Základní informace místa
ID místa: 12697
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 8.2.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama