Unikátní pěchotní srub postavený pro přímou palbu hlavní zbraně d4-k. Vybudován v roce 1938 pro ochranu příjezdové komunikace, vyzbrojen protitankovým kanonem. Srub měl dobrou vyhlídku na komunikaci a horizont.
Hlavní obrázek místa
© Martin Smital, 04/2009
Jedná se o unikátní srub II. třídy odolnosti pro přímou palbu, které měly být v ČSR jen dva. Bunkr byl budován v druhé obrané linii, cca 700 m za hlavní linií (jejíž výstavba byla započata ). Přímou palbu měl zajišťovat protitankový kanón vz. 36 spřažený s těžkým kulometem vz. 37 mířícím na příjezdovou cestu i železniční trať vedoucí od Jeseníku, tato střílna měla být chráněna 80mm pancířem – spouštěcí oponkou. Dále měl být srub osazen pancéřovým zvonem sloužícím jako pozorovatelna a jako střílna pro lehký kulomet. Střílna u vchodu a pro ochranu vchodu byla určena taktéž pro lehký kulomet. Srub má dvě patra, horní bylo bojové a spodní mělo poskytovat zázemí pro 15 členů osádky srubu. Srub měl být soběstačný, jelikož měl vlastní studnu, splachovací záchod (na tu dobu vymoženost), naftový generátor na výrobu elektřiny, filtrační stanici vzduchu při ohrožení chemickými látkami a samozřejmě sklad proviantu.
Martin Smital , 31.12. 2008
historie

V září roku 1938 byla provedena jen hrubá betonáž a práce byly po změně politické situace (mnichovská dohoda z 29. 9. 1938) zastaveny. Byla osazena jen střílna u vchodu (kterou německá armáda vytrhla a otvor byl později zazděn), byly částečně provedeny venkovní a vnitřní omítky.

Martin Smital , 31.12. 2008

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU),

Místa v okolí

 Branná
 kostel sv. Michala
 fojtství
 kostel Tří králů
 kostel sv. Wolfganga
 kaple sv. Rocha
 Vozka
 Pleče
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Červenohorské sedlo
 fojtství
 Loučná nad Desnou
 hrobka rodiny Kleinů
 jeskyně Na Pomezí
 kostel sv. Martina
 Adolfovice
 Medvědí kámen
 pramen Moravy
 Vápenná
 kostel sv. Filipa
 Lázně Jeseník
 Stezka v oblacích
 Priessnitzova hrobka
 Maršíkov
 Obří výhledna
 Kalvárie
 boží muka
 Balneopark
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Jeseník
 dům Katovna
 ruční papírna
 sanatorium Altvater
 chata Švýcárna
 Kaltenštejn
 Zlatý Chlum
 Františkova myslivna
 Praděd
 chata Barborka
 Petrovy kameny
 hraniční sloup
 Jelení studánka
Kontaktní informace
Pěchotní srub StM-S50 "U Trati"
Kroupa Jan, Alšova 574, 790 01 Jeseník, Česká republika
Tel: 972 745 487; 607 226 490
http://www.stm-s50.cz
stm.s50@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 7180
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama