Kaple sv. Anny na Křížovém vrchu nad Jeseníkem, byla původně skromnou dřevěnou stavbou ze 17. století, od r. 1847 kamenný kostelík. Důležité turistické a poutní místo regionu.
Hlavní obrázek místa
Jeseník – kaple sv. Anny na Křížovém vrchu – celkový pohled
© Ivo Rozehnal, 07/2011
Nad městem Jeseník východním směrem leží hora Zlatý Chlum. Jedním z jeho vrcholů je Křížový vrch s výškou 671 m n. m. Z města k lokalitě vede několik přístupů – od silničky až po turistickou modrou, či nedalekou červenou značku. Modrá prochází zajímavým městským parkem. V místě Křížového vrchu stojí kostelík a restaurace. Z místa lze pokračovat na rozhlednu Zlatý Chlum, kde je další významné turistické křížení cest.
Ivo Rozehnal , 20.7. 2011
historie

V minulosti holý vrch s tzv. Kravskou loukou. V 17. století zde byla postavena dřevěná kaplička. V 19. století jistý sedlák Neugebauer ze Streitové tu postavil kapli novou. Umístil v ní obraz Matky Boží ze Svatého Kopečku u Olomouce. Na popud frývaldovského (původní název pro Jeseník) kaplana Gotharda Saxe se uskutečnila výstavba kamenného kostelíku. V roce 1845 se započalo se stavbou a roku 1847 byla stavba uznána dekretem za kostel a povoleny bohoslužby. Původní obraz byl nahrazen jiným, kde motivem byla sv. Anna a sv. Jáchym, u kterých klečí Panna Maria. Dnes se užívá názvu kaple sv. Anny na Křížovém vrchu. Název Křížový vrch vznikl díky poutní tradici, když obyvatelé Frývaldova nosili jako pokání dřevěný kříž do původní kapličky. Časem cestu začala lemovat i křížová cesta. Od roku 1989 byl obnoven a posvěcen i kříž s Kristem při vchodu do kostela. U něj dnes stojí i pěkná výletní restaurace, která se…  číst dále

Ivo Rozehnal - Zdroj – informační materál v místě a web krizovyvrch.cz, 20.7. 2011

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Jeseník

Místa v okolí

 sanatorium Altvater
 kostel sv. Jiří
 Jeseník
 Zlatý Chlum
 dům Katovna
 radnice
 Čertovy kameny
 Priessnitzova hrobka
 Lázně Jeseník
 Balneopark
 Obří výhledna
 Adolfovice
 Kalich hořkosti
 chata Rejvíz
 fojtství
 Medvědí kámen
 Široký Brod
 jeskyně Na Pomezí
 Široký Brod
 kostel sv. Václava
 Hradec
 Lurdská jeskyně
 Koberštejn
 Kaltenštejn
 vysoká pec Drakov
 Quinburk
 kaple sv. Anny
 Drakov
 Černá Voda
 Zlatorudné mlýny
 Velké Kunětice
 vápenky
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 Edelštejn
 Rabenštejn
 Pustý zámek
 Vozka
 boží muka
 kaple sv. Rocha
 Červenohorské sedlo
 Žulová
 Heřmanovice
 radnice
 kostel Tří králů
 kostel sv. Kříže
 kaple sv. Rocha
 Dolní Červená Voda
 kaple sv. Hedviky
 chata Švýcárna
 Fürstenwalde
 Kobylá nad Vidnavkou
 Tomíkovice
 kostel sv. Jáchyma
 Leuchtenštejn
 Mnichov
 Biskupská hora
 evangelická zvonice
 kaple sv. Josefa
 Hukovice
 kašna
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Vrbno pod Pradědem
 Vlčice
 Buková
 Freudenštejn
Základní informace místa
ID místa: 10305
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.8.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama