Kaple sv. Anny na Křížovém vrchu nad Jeseníkem, byla původně skromnou dřevěnou stavbou ze 17. století, od r. 1847 kamenný kostelík. Důležité turistické a poutní místo regionu.
Hlavní obrázek místa
Jeseník – kaple sv. Anny na Křížovém vrchu – celkový pohled
© Ivo Rozehnal, 07/2011
Nad městem Jeseník východním směrem leží hora Zlatý Chlum. Jedním z jeho vrcholů je Křížový vrch s výškou 671 m n. m. Z města k lokalitě vede několik přístupů – od silničky až po turistickou modrou, či nedalekou červenou značku. Modrá prochází zajímavým městským parkem. V místě Křížového vrchu stojí kostelík a restaurace. Z místa lze pokračovat na rozhlednu Zlatý Chlum, kde je další významné turistické křížení cest.
Ivo Rozehnal , 20.7. 2011
historie

V minulosti holý vrch s tzv. Kravskou loukou. V 17. století zde byla postavena dřevěná kaplička. V 19. století jistý sedlák Neugebauer ze Streitové tu postavil kapli novou. Umístil v ní obraz Matky Boží ze Svatého Kopečku u Olomouce. Na popud frývaldovského (původní název pro Jeseník) kaplana Gotharda Saxe se uskutečnila výstavba kamenného kostelíku. V roce 1845 se započalo se stavbou a roku 1847 byla stavba uznána dekretem za kostel a povoleny bohoslužby. Původní obraz byl nahrazen jiným, kde motivem byla sv. Anna a sv. Jáchym, u kterých klečí Panna Maria. Dnes se užívá názvu kaple sv. Anny na Křížovém vrchu. Název Křížový vrch vznikl díky poutní tradici, když obyvatelé Frývaldova nosili jako pokání dřevěný kříž do původní kapličky. Časem cestu začala lemovat i křížová cesta. Od roku 1989 byl obnoven a posvěcen i kříž s Kristem při vchodu do kostela. U něj dnes stojí i pěkná výletní restaurace, která se…  číst dále

Ivo Rozehnal - Zdroj – informační materál v místě a web krizovyvrch.cz, 20.7. 2011

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Jeseník

Místa v okolí

 sanatorium Altvater
 kostel sv. Jiří
 Jeseník
 Zlatý Chlum
 dům Katovna
 radnice
 Čertovy kameny
 Priessnitzova hrobka
 Lázně Jeseník
 Balneopark
 Obří výhledna
 Adolfovice
 Kalich hořkosti
 chata Rejvíz
 fojtství
 Medvědí kámen
 Široký Brod
 jeskyně Na Pomezí
 Široký Brod
 kostel sv. Václava
 Hradec
 Lurdská jeskyně
 Koberštejn
 Kaltenštejn
 vysoká pec Drakov
 Quinburk
 kaple sv. Anny
 Drakov
 Černá Voda
 Zlatorudné mlýny
 Velké Kunětice
 vápenky
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 Edelštejn
 Rabenštejn
 Pustý zámek
 Vozka
 boží muka
 kaple sv. Rocha
 Červenohorské sedlo
 Žulová
 Heřmanovice
 radnice
 kostel Tří králů
 kostel sv. Kříže
 kaple sv. Rocha
 Dolní Červená Voda
 kaple sv. Hedviky
 chata Švýcárna
 Fürstenwalde
 Kobylá nad Vidnavkou
 Tomíkovice
 kostel sv. Jáchyma
 Leuchtenštejn
 Mnichov
 Biskupská hora
 evangelická zvonice
 kaple sv. Josefa
 Hukovice
 kašna
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Vrbno pod Pradědem
 Vlčice
 Buková
 Freudenštejn
Základní informace místa
ID místa: 10305
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.8.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama