Klášter s dívčí školou byl založen v r. 1868. Postupně vznikl penzionát, škola obecná, měšťanská a škola pro ženská povolání. Školy zrušeny v r. 1940 a klášter zanikl v r. 1962, kdy byla do areálu přemístěna učňovská škola a internát. V letech 1998-2012 zde byl výchovný ústav. Dnes bez využití.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2020
Město Vidnava (německy Weidenau, polsky Widnawa) se nachází v okrese Jeseník v severozápadní části českého (dříve rakouského) Slezska. Historické centrum je městkou památkovou zónou. K výrazným stavbám centra patří například kostel sv. Kateřiny, kostel sv. Františka z Assisi, zámek nebo radnice. Za zmínku však stojí i některé novější stavby stojící mimo památkovou zónou. K těmto stavbám patří například bývalý kněžský seminář, kostel sv. Františka z Assisi a klášter Milosrdných sester sv. Karla Boromejského.
Luděk Vláčil, 15.8. 2020
historie

Počátky kláštera sahají do roku 1868, kdy vidnavský farář P. Wache pozval milosrdné sestry z Nisy, aby pomáhaly místním chudým. Pan farář zakoupil pozemek, velikou zahradu a dům č. p. 107. Vše dal svým nákladem přichystat, požádal o příchod sester a vyžádal si arcibiskupský souhlas. Sestry se nastěhovaly v říjnu 1868 a na svátek svého patrona Karla Boromejského otevřely dívčí školu pro 90 žákyň. Postupně byla vybudována škola obecná, měšťanská a v roce 1914 byla dokončena stavba penzionátu. Rozmach kláštera finančně podporovali vratislavští arcibiskupové. V roce 1929 byla ještě zřízena Odborná škola pro ženská povolání. Konec školy i penzionátu přinesla německá okupace. V roce 1940 byla zabrána budova arcibiskupského kněžského semináře pro vojenské účely, který byl nastěhován do budov kláštera. Ústav se však pomalu vyprazdňoval, až zde nakonec zůstali pouze profesoři a sestry. Po skončení války bylo německé obyvatelstvo, včetně…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.vidnava.cz a další, 3.9. 2020

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Vidnava

Místa v okolí

 Vidnava - MPZ
 Vidnava
 Dolní Červená Voda
 Hukovice
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Horní Heřmanice
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 kaple sv. Josefa
 Černá Voda
 Tomíkovice
 Buková
 Bernartice
 vápenky
 Velké Kunětice
 Kaltenštejn
 Žulová
 Ścibórz
 Supíkovická vápenka
 Otmuchów
 evangelický kostel
 radnice
 kostel sv. Anny
 Vlčice
 Otmuchovské jezero
 jeskyně Na Špičáku
 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 Ujeździec
 Hradec
 Horní Fořt
 Kohout
 Široký Brod
 Medvědí kámen
 Javorník
 Široký Brod
 Jánský vrch
 Lisie Kąty
 Čertovy kazatelny
 Pustý Zámek
 Obří výhledna
 Balneopark
 jeskyně Na Pomezí
 Bílý Potok
 Lázně Jeseník
 kostel sv. Vavřince
 Čertovy kameny
 Priessnitzova hrobka
 Rychleby
 Zlatý Chlum
 městské opevnění
 radnice
 Chałupki
 Zlatorudné mlýny
 Edelštejn
Základní informace místa
ID místa: 15114
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.9.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama