Věž byla součástí městského opevnění (dnes již zbořeného), postavená zřejmě v polovině 14. století, opravená po husitských válkách, kolem roku 1600 opatřená renesanční atikou a roku 1902 zděnou helmicí.
Hlavní obrázek místa
věž Horní brány - pohled od severovýchodu
© Jan Čadílek, 06/2013
Přístup na věž zajišťuje turistické centrum, které je hned vedle.
Jan Čadílek , 25.3. 2014
turistické

Věž je přístupná veřejnosti a slouží jako rozhledna. Otevřená je mimo zimní období (prosinec – únor) a vstup do ní je zpoplatněn 2 zł. Na vrcholek, z nějž je nádherný výhled na město a malebné okolí, vede 105 dřevěných schodů.

14.5. 2017

historie

Glucholazy byly založeny počátkem 13. století na ochranu slezsko-moravské hranice poblíže zlatých dolů (viz nedaleké Zlaté Hory). První zmínka o trvalém opevnění je z r. 1344, v té době mělo dvě brány Horní a Dolní (Nisskou). Ještě r. 1820 byly postaveny dvě nové brány, ale brzy začalo být po požáru opevnění bouráno a r. 1860 byla odstraněna poslední část s výjimkou věže Horní brány.

Jan Čadílek zdroj: http://www.glucholazy.pl/old/um/in1.php?k1=102&k2=0&nr=060331163814, 10.4. 2014

Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 kostel sv. Kříže
 radnice
 kaple sv. Rocha
 Leuchtenštejn
 Zlatorudné mlýny
 Biskupská hora
 Hradec
 Velké Kunětice
 Široký Brod
 Edelštejn
 vápenky
 Široký Brod
 Supíkovická vápenka
 jeskyně Na Špičáku
 kaple sv. Anny
 chata Rejvíz
 Kalich hořkosti
 Lurdská jeskyně
 Koberštejn
 Jindřichov
 Čertovy kameny
 Heřmanovice
 Zlatý Chlum
 Dolní Červená Voda
 vysoká pec Drakov
 Drakov
 Vidnava - MPZ
 Vidnava
 sanatorium Altvater
 dům Katovna
 Jeseník
 radnice
 Obří výhledna
 Balneopark
 Lázně Jeseník
 Priessnitzova hrobka
 kostel sv. Jiří
 Hynčice
 Adolfovice
Základní informace místa
ID místa: 11648
Typ místa: věž
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 14.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama