Věž byla součástí městského opevnění (dnes již zbořeného), postavená zřejmě v polovině 14. století, opravená po husitských válkách, kolem roku 1600 opatřená renesanční atikou a roku 1902 zděnou helmicí.
Hlavní obrázek místa
věž Horní brány - pohled od severovýchodu
© Jan Čadílek, 06/2013
Přístup na věž zajišťuje turistické centrum, které je hned vedle.
Jan Čadílek , 25.3. 2014
turistické

Věž je přístupná veřejnosti a slouží jako rozhledna. Otevřená je mimo zimní období (prosinec – únor) a vstup do ní je zpoplatněn 2 zł. Na vrcholek, z nějž je nádherný výhled na město a malebné okolí, vede 105 dřevěných schodů.

14.5. 2017

historie

Glucholazy byly založeny počátkem 13. století na ochranu slezsko-moravské hranice poblíže zlatých dolů (viz nedaleké Zlaté Hory). První zmínka o trvalém opevnění je z r. 1344, v té době mělo dvě brány Horní a Dolní (Nisskou). Ještě r. 1820 byly postaveny dvě nové brány, ale brzy začalo být po požáru opevnění bouráno a r. 1860 byla odstraněna poslední část s výjimkou věže Horní brány.

Jan Čadílek zdroj: http://www.glucholazy.pl/old/um/in1.php?k1=102&k2=0&nr=060331163814, 10.4. 2014

Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 kostel sv. Kříže
 radnice
 kaple sv. Rocha
 Leuchtenštejn
 Zlatorudné mlýny
 Biskupská hora
 Hradec
 Velké Kunětice
 Široký Brod
 Edelštejn
 vápenky
 Široký Brod
 Supíkovická vápenka
 jeskyně Na Špičáku
 kaple sv. Anny
 chata Rejvíz
 Kalich hořkosti
 Lurdská jeskyně
 Koberštejn
 Jindřichov
 Čertovy kameny
 Heřmanovice
 Zlatý Chlum
 Dolní Červená Voda
 vysoká pec Drakov
 Drakov
 Vidnava - MPZ
 Vidnava
 sanatorium Altvater
 dům Katovna
 Jeseník
 radnice
 Obří výhledna
 Balneopark
 Lázně Jeseník
 Priessnitzova hrobka
 kostel sv. Jiří
 Hynčice
 Adolfovice
Základní informace místa
ID místa: 11648
Typ místa: věž
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 14.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama