Kamenný kříž byl postaven na místě nešťastné nehody, která se stala roku 1857. Vůz tažený koňmi se zde tenkrát převrátil na Josefa Georga, který vůz řídil, a ten na místě zemřel. Na připomínku této tragédie byl na místě vztyčen křížek.
Hlavní obrázek místa
Kamenný kříž
© Radovan Smokoň 05/2013
Vesnice Suchdol je součástí obce Křimov. V Suchdole je železniční zastávka Křimov-Suchdol. Kříž stojí u lesní cesty, vedoucí ze Suchdola směrem k Druhému mlýnu.
E.H., 21.5. 2013
historie

Kamenný křížek byl postaven na místě nešťastné nehody, která se zde stala. Jak připomíná nápis na kříži: "Josef Georg z Dominy č. 16, byl zde zabit naloženým povozem 26.9.1857". V Chomutovské vlastivědě z roku 1929 je nehoda popsána – J. Georg jel tenkrát, ve dvě hodiny v noci, s nákladem kůry do mlýna (kůra se v mlýně drtila). Vůz dostal v nebezpečné zatáčce smyk, převrhl se a nešťastného vozku rozmačkal. Na místě nehody byl poté postaven kamenný kříž.

E.H. podle http://www.geocaching.com, 28.5. 2013

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Suchdol

Místa v okolí

 Hausberk
 Blatno
 Bergrutsch
 smírčí kříž
 Skřivánčí vrch
 Dieterova štola
 kostel sv. Barbory
 Najštejn
 železniční most
 Ahníkov
 Kamencové jezero
 kostel sv. Václava
 Hasištejn
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 Červený Hrádek
 synagoga
 Stülpnerův pomník
 kostel sv. Mikuláše
 Nový Žeberk
 Hirtstein
 židovský hřbitov
 Údlice
 Skalní okno
 Eduardova skála
 radnice
 Přečaply
 Jezerka
 kostel sv. Matouše
 Starý Žeberk
 stará synagoga
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 katovna
 dům č. p. 7
 dům č. p. 78
 smírčí kříže
 křížová cesta
 Katova ulička
 radnice
 městské opevnění
 děkanství
 Šlikovský dům
 socha sv. Vojtěcha
 Ptačí domky
 socha sv. Šebestiána
 Bystřický můstek
 Kadaň
 kostel sv. Kryštofa
 Dřevařský rybník
 Jezeří
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Vavřince
 Bílence
 Švédské šance
 Josefinina skála
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Albrechtická štola
 hrad u Brandova
 Vičice
 Lniště
 špýchar
 železniční most
 Úhošť
 železniční most
 stará porcelánka
 radnice
 Klášterec nad Ohří
 Škrle
 Lázně Evženie
 Klášterecká kyselka
 Egerberk
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Šumburk
 Šumburk
 Jeřabina
Kontaktní informace
OÚ Křimov
Tel: 474 695 127, 725 821 361
http://www.krimov.cz/
ou@krimov.cz
Základní informace místa
ID místa: 11223
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.5.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama