Původně dřevěný kostel byl prvně zmiňován v r. 1384. Později několikrát zanikl a byl znovu obnoven. V l. 1600-1613 postaven zděný kostel. Později v l. 1699-1713 přestavěn a v l. 1776-1779 získal současnou barokní podobu. Z 18. stol. pochází i budova fary. V 19. a 20. stol. kostel opravován.
Hlavní obrázek místa
Kostel během rekonstrukce v r. 2016.
© Luděk Vláčil 07/2016
Barokní jednolodní farní kostel Božího Těla (kościół Bożego Ciała) navazující krytou chodbou na zámecký komplex se nachází ve městě Międzylesie (česky Mezilesí, též Středolesí, německy: Mittelwalde) v jihozápadním Polsku, v Dolnoslezském vojvodství na řece Kladská Nisa u hranic s Českou republikou. Městečko obklopují svahy Bystřických hor na západě a masiv Králického Sněžníku na východě. Kromě již zmíněného zámku a kostela se zde nachází množství dalších památek jako například mariánský sloup na náměstí Svobody (plac Wolności) z r. 1698, hřbitovní kostel sv. Barbory a činžovní i tkalcovské domy z 18. a 19. století nebo bývalý novogotický evangelický kostel z let 1889 -1900. U zdejšího nádraží je vyhlídka s dalekým výhledem a městem prochází množství turistických cest.
Luděk Vláčil, 28.11. 2016
historie

Kdy Międzylesie (česky Mezilesí) vzniklo, není známo. Předpokládá se, že ves v těchto místech existovala již v 11. století a někdy v letech 1249-1290 byla povýšena na město. Jisté je, že se Mezilesí v roce 1264 stalo správním sídlem zboží a roku 1294 je již zmiňováno jako město. Tehdy jej král Václav II. s okolním panstvím daroval lénem cisterciáckému řádu (latinsky Ordo Cisterciensis, OCist.). Snad již v té době zde stála i sakrální stavba. V roce 1316 koupil městečko od řádu cisterciáků rytířský rod von Glaubitz, který pravděpodobně již v polovině 14. století v centru města založil kamenný gotický hrad. V té době nedaleko hradu jistě stál i dřevěný kostel Božího Těla, jenž je prvně zmiňován v roce 1384. Ve 30. letech 15. století bylo město s hradem a kostelem Božího Těla vypáleno husity a téměř zaniklo. Kostel byl brzy postaven znovu, ale v roce 1595 byl opět zničen. V letech…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_Bożego_Ciała_w_Międzylesiu, http://www.szlakikulturowe.dolnyslask.pl/ a další, 26.7. 2016

Půdorys místa

půdorys kostela, zdivo 16. století: šrafování zleva doprava zdivo 17. století: šrafování zprava doleva zdivo 19. století: bez vyznačení
© Józef Pilch: Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska, Arkady, Warszawa, 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Międzylesie
 Szczerba
 Zemská brána
 Lusthaus
 Pašerácká lávka
 Niemojów
 Vojenské muzeum
 muzeum celnictví
 městské muzeum
 městská spořitelna
 kostel sv. Aloise
 Suchý vrch
 vodopád Wilczki
 hrad u Nekoře
 Stezka v oblacích
 domek Na Sboru
 pevnost Hanička
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Matouše
 Anenský vrch
 Křížová hora
 židovský hřbitov
 fara
 kostel Všech svatých
 pramen Moravy
 kašna
 mariánský sloup
 kaple sv. Rocha
 kaple sv. Anny
 Žamberk
 radnice
 kostel sv. Václava
 Divišovo divadlo
 židovský hřbitov
 Kateřinský špitál
 Hotmarova kaplička
 Orlice
 Letohrad
 pomník Járy Cimrmana
 kostel sv. Václava
 Kyšperk
 Rotnek
Základní informace místa
ID místa: 12951
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.11.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama