Hrad založil rytířský rod von Glaubitz pravděpodobně již v pol. 14. stol. Ve 30. l. 15. stol. zničen husity. V l. 1580-1590 nechal Michael von Tschirnhaus torzo hradu přestavět na renesanční zámek. V 17. stol za hrabat z Althannu barokně rozšířen. V r. 1945 opuštěn a následně vypleněn.
Hlavní obrázek místa
Pohled z náměstí
© Luděk Vláčil 07/2016
Zámecký komplex se nachází ve městě Mezilesí (též Středolesí, polsky: Międzylesie, německy: Mittelwalde) v jihozápadním Polsku, v Dolnoslezském vojvodství na řece Kladská Nisa u česko-polské hranice. Zámek byl nedávno částečně zpřístupněn veřejnosti. V letních měsících je denně od 12:00 do 20:00 otevřeno nádvoří a zámecká restaurace. V zimních měsících je provoz omezen pouze od pátku do neděle. Mimo restauraci se zde také konají prohlídky zámeckého interiéru, které začínají ve 12:00 14:00 a 16:00. Za prohlídku se platí poplatek 15 zl. Zámek je možné navštívit také při nočních prohlídkách, na které je však nutné lístky zakoupit předem a minimální počet jsou 4 osoby. Za tuto prohlídku se platí poplatek 30 zl. V zámku funguje také hotel, ve kterém se můžete za 35 zl. na noc ubytovat.
Luděk Vláčil- zdroj:informační cedule, http://zamekmiedzylesie.pl a další, 14.7. 2016
popis

Rozsáhlý zámek je tvořen dvěma částmi, přičemž severní a východní dvoukřídlá část pocházejí z období baroka a jižní je renesanční. Nejstarší částí je středověká kamenná věž, které se přezdívá "Černá" a pochází z původního hradu. Zámek je spojen pasáží s kostelem Božího Těla a s náměstím jej spojuje most přes hradní příkop.

Luděk Vláčil, 18.7. 2016

historie

V roce 1316 koupil městečko od řádu cisterciáků rytířský rod von Glaubitz, který pravděpodobně již v polovině 14. století v centru města založil kamenný gotický hrad. Ve 30. letech 15. století byl hrad vypálen husity a téměř zničen. Jednou z mála zachovalých částí hradu, která zůstala stát, byla věž, jež se od té doby nazývá Černá. Poté se vlastníci majetku často střídali. Za zmínku stojí Jan Žampach z Potštejna, na něhož majetek přešel v roce 1493. Někdy v letech 1580-1590 nechal Michael von Tschirnhaus na místě hradu vybudovat renesanční zámek zdobený sgrafity. V období třicetileté války bylo město se zámkem zničeno Švédy. V roce 1653 získal majetek hrabě Michael Ferdinand von Althann. V roce 1683 se odehrála zajímavá událost, tehdy se na zámku zastavil jeden z posledních velkých polských králů Jan III. Sobieski při tažení na pomoc Vídni proti turecké expanzi. V letech 1684–1686 dal hrabě z Althannu zámek rozšířit…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: http://zamekmiedzylesie.pl, informační cedule a další, 14.7. 2016

Komentáře

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Amálka
 Szczerba
 Zemská brána
 Pašerácká lávka
 Lusthaus
 Niemojów
 Vojenské muzeum
 muzeum celnictví
 městská spořitelna
 městské muzeum
 kostel sv. Aloise
 Suchý vrch
 vodopád Wilczki
 hrad u Nekoře
 Stezka v oblacích
 domek Na Sboru
 pevnost Hanička
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Matouše
 Anenský vrch
 Křížová hora
 židovský hřbitov
 fara
 kostel Všech svatých
 pramen Moravy
 kaple sv. Rocha
 kašna
 mariánský sloup
 kaple sv. Anny
 Žamberk
 radnice
 kostel sv. Václava
 Divišovo divadlo
 židovský hřbitov
 Kateřinský špitál
 Hotmarova kaplička
 Orlice
 Letohrad
 pomník Járy Cimrmana
 kostel sv. Václava
 Kyšperk
 Rotnek
Kontaktní informace
Plac Wolności 42,
57-530 Międzylesie
Tel: tel. 665 00 00 55 a tel: 796 00 00 55
e-mail: info@zamekmiedzylesie.pl
Základní informace místa
ID místa: 12941
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 18.7.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama