Zaniklý lovecký zámeček založený na břehu Divoké Orlice v r. 1806 Bubny z Litic či po r. 1815 Parishy. Od r. 1850 sloužil jako hájenka. V r. 1936 vyhořel po patrně umělém založení požáru. Již nebyl obnoven.
Hlavní obrázek místa
pozůstatek jednoho z bývalých pstruhových rybníčků
© Jan P. Štěpánek 11/2008
Zaniklý lovecký zámeček, sloužící v době honů pobytu majitelů žambereckého panství, který stával na pravém břehu Divoké Orlice, asi 150 m po proudu od známé Pašerácké lávky. Zámeček zanikl beze zbytku. I místo, kde přesně stával lze jen přibližně odhadovat. Připomínkou jsou pouze dva nefunkční původně pstruhové rybníčky a mohutný tis, který jako jediný připomíná bývalou parkovou úpravu okolí.
Jan P. Štěpánek, 9.11. 2008
popis

Empírový zámeček měl podobu přízemní obdélné stavby s vysokou valbovou střechou pokrytou šindelem. Na kratších stranách (severozápadní a jihovýchodní) podpíralo střechu po šesti antických sloupech s korintskými hlavicemi. Tyto tvořily jakési otevřené verandy. Směrem k řece byla v ose stavby ustoupená lodžie (vstup) s dvojicí stejných sloupů a po jednom páru pseudogotických oken s lomeným obloukem. Tři stejná okna se nacházela i v severozápadním průčelí, stejně jako v průčelí jihovýchodním. V jihozápadním čtyřosém průčelí se nachází trojice oken s lomeným obloukem a vstupními dveřmi mezi nimi.

Jan P. Štěpánek, 9.11. 2008

historie

Zaniklý empírový lovecký zámeček zvaný Lusthaus stával v minulosti na pravém břehu Divoké Orlice, na prostranství vzniklém rozšířenou nivou řeky. Pro ubytování sebe a svých hostů v době lovů jej dal postavit v roce 1806 majitel žambereckého panství František Adam Bubna z Litic. Existuje však i domněnka, že byl postaven až po roce 1815 za hraběte Jana Parise. Od poloviny 19. století sloužil zámeček jako panská hájovna. Neštěstí pro stavbu znamenal požár v roce 1936 a již nebyl obnoven. Všeobecně se traduje, že požár úmyslně založil henlajnovec Tauber, aby zámeček neposloužil naší armádě jako opěrný bod před 2. světovou válkou. Zámeček během 70 let beze stopy zanikl. Na místo upomínají pouze dva již nefunkční pstruhové rybníčky a z bývalé parkové úpravy okolí zámku zde doposud roste mohutný tis.

Jan P. Štěpánek podle informační tabule u místa, 9.11. 2008

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Klášterec nad Orlicí

Místa v okolí

 Pašerácká lávka
 Zemská brána
 Niemojów
 domek Na Sboru
 Międzylesie
 Szczerba
 hrad u Nekoře
 pevnost Hanička
 židovský hřbitov
 fara
 kašna
 mariánský sloup
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Anenský vrch
 Žamberk
 radnice
 kostel sv. Václava
 Divišovo divadlo
 židovský hřbitov
 Kateřinský špitál
 kaple sv. Rozálie
 kaple sv. Antonína
 socha Panny Marie
 Hotmarova kaplička
 Helvíkovice
 pomník Járy Cimrmana
 kostel sv. Václava
 Letohrad
 Suchý vrch
 Kyšperk
 Pěčín
 Orlice
 Vojenské muzeum
 Rotnek
 městské muzeum
 muzeum celnictví
 Bystřec
 městská spořitelna
 Žampach
 kaple sv. Anny
 Žampach
 kaple na rozcestí
 kostel sv. Matouše
 kaple Panny Marie
 pomník Rampepurdy
 vodopád Wilczki
 kaple sv. Anny
 Křížová hora
 sousoší Piety
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Kateřiny
 České Libchavy
 Mlýnický dvůr
 Horní Libchavy
Základní informace místa
ID místa: 7001
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.11.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama