Zaniklý hrádek nad vsí Červená u Letohradu. Písemné prameny zcela chybí. Pravděpodobně vznikl jako opěrný bod v době hustiských válek a brzy nato zanikl. V té době patřilo Kyšperecko rodu Žampachů z Potštejna. Hrad měl vojenskou funkci.
Hlavní obrázek místa
Skála na níž se nacházelo jádro hradu. Pohled z valu od severu přes hradní příkop.
© Jan Švejkar, 03/2009
Hrad nebo spíš strážní hrádek (či pouhá věž) stával na vsí Červená, asi 2 km jihozápadně od Letohradu. Poloha dnes zaniklého hradu je na výrazném skalnatém ostrohu nad Tichou Orlicí. Samotné jádro hradu se nacházelo na mohutném skalním balvanu. Plocha jádra je cca 20x6,5 m (podle měření J. Pižla). Ochrana hradu plně využívala možností přírodních dispozic. Jižní strana byla chráněna příkrým skalnatým svahem spadajícím k Tiché Orlici. Strmé svahy chránily hrádek i ze západu a východu. Vybudovat ochranu bylo třeba v místě, kde plocha hrádku navazuje na terén ostrohu. Zde byl vylámán široký příkop s plochým dnem. Příkop se dále stáčí po severní straně areálu, kde se zužuje a mizí. Zde to již není typický příkop, protože chybí vnější val, ale je možné, že se zde kdysi nacházel. Na západní straně byl val také vybudován, o něco méně hluboký a širší. Příkop byl vylámán a před ním je dodnes dochovaný výrazný val. Relikty po dávno zaniklém objektu jsou jasně patrné; všechny nejasnosti by mohly být zodpovězeny důkladným archeologickým výzkumem. Písemné prameny i regionální historiografie o lokalitě zcela mlčí. O místu, resp. o vsi Rotnek (Červená) se zmiňuje A. Sedláček ve svých hradech (Fr. Musil: 1995, 2002). S prvním výrazným zájmem o tuto lokalitu a s několika variantami o existenci tohoto hradu přišel na počátku roku 2009 v rozsáhlém článku časopis Hláska č.1, 2009, s.1–3, který vydává Klub Augusta Sedláčka. Historii hrádku na základě 10 faktů, co se týče jeho polohy, podoby a dějin okolí sestavil J. Pížl ve několika variantách: Varianta 1. – hrad byl založen pány ze Zebína, kteří kolonizovali tuto oblast koncem 13. století z Choceňska. Hrad měl pravděpodobně být tzv. kolonizačním provizoriem. Varianta 2. – Rotnek byl vybudován jako sídlo samostatného panství, ovšem jen na krátko, tudíž nebylo zachyceno v žádné písemnosti. Zakladatelem a majitelem mohl být…  číst dále
Jan Švejkar 12/2009; zdroj: Pížl, Jan, Hrad Rotnek nad vsí Červená, Hláska 2009/1, roč. 20; Musil F.; Hrady, tvrze a zámky okresu Ústí nad Orlicí, 1995, 12.12. 2009
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Červená

Místa v okolí

 Kyšperk
 kostel sv. Václava
 Letohrad
 Žampach
 kostel sv. Mikuláše
 Orlice
 Lanšperk
 Žampach
 Hrádek u Lanšperka
 Horákova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Divišovo divadlo
 kaple sv. Rozálie
 Žamberk
 Horní Libchavy
 Kateřinský špitál
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 radnice
 Dolní Libchavy
 České Libchavy
 hrad u Nekoře
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Jiří
 Hernychova vila
 Helvíkovice
 kostel sv. Anny
 Dlouhá Třebová
 Andrlův chlum
 domek Na Sboru
 Bystřec
 evangelický kostel
 Litice nad Orlicí
 zvonička
 kostel sv. Mikuláše
 Litice nad Orlicí
 Hájek
 Hrádek
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 Orlík
 sokolovna
 Lusthaus
 Výprachtice
 Pašerácká lávka
 Velešov
 Zemská brána
 socha Panny Marie
 Chlumek
 židovský hřbitov
 Rudoltice
 děkanství
 kostel sv. Václava
 kašna s delfíny
 sochy svatých
 kostel sv. Anny
 radnice
 Lanškroun
 dům Piáno
 Peklo
 Pěčín
 Krčma
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 Vamberk
 kamenný most
 židovský hřbitov
 Švédské šance
 Międzylesie
 synagoga
 kašna
 radnice
Základní informace místa
ID místa: 8595
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.12.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama