Členitá zřícenina hradu z přelomu 13. a 14. stol. Rozšířen Drugethy ve 14. stol., Š. Zápolským (1486-88), znovu Drugethy v 16. a 17. stol. Po opakovaném dobytí za stavovských povstání (1644 a 1684) a vymření Drugethů na konci 17. stol. opuštěn.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihu
© Pavel Zany Komárek 7. 5. 2009
Plnou krásu této zříceniny jednoho z nejstarších hradů východního Slovenska vzdálené asi 7km JZ od Humenného objevíte až teprve mezi jejími zdmi. Pohled z dálky vám nabízí především trosky výrazné bašty, ale na místě vás určitě více zaujmou např. krásné prostory dodnes zaklenutých sklepů. V náznacích se zachovala dvojice bran, vysoké hradby a zdivo obytných budov. Areál (dnes ve správě státu) bohužel není kvůli nedostatku financí udržován, dřívější strážní hrad při uhersko-polské cestě se tak údajně rozpadá přímo před očima. Přístupný je po celý rok, snadným výstupem překonáte nějakých 100 výškových metrů. Na ploše zříceniny je několik ohnišť a podle místních zde táboření ani zakázáno není.
Mass, Turyna Petr, 11.8. 2005
historie

přehled dějin

Skalnatý vápencový kopec (280 m n.m.) nad pravým břehem Laborce v tzv. Laborecké bráně na stezce z Uher do Polska využilo už v 9. a 10. století slovanské hradisko. Nevelký středověký hrad zde byl postaven někdy na přelomu 13. a 14. století. Stavebníkem byl podle některých názorů přímo král, podle jiných jej postavili příslušníci michalovské větve rodu Kaplon. Těm patřil roku 1307, kdy jej od nich koupil Peteňův syn Petr. Ten byl v té době straníkem krále Karla Roberta, po jehož boku stál i roku 1312 v bitvě u Rozhanovců. Už o několik let později se sám postavil do čela odboje zemplínské šlechty proti králi. Odbojné šlechtice porazilo královské vojsko v čele s mocným velmožem Filipem Drugethem, Brekov byl obsazen a i s dalším Petenyům zkonfiskován. Roku 1321 daroval Karel Robert Brekov nejspíš za zásluhy za potlačení odboje právě Filipu Drugethovi, v jehož rodě setrval s krátkou přestávkou na konci 15.…  číst dále

Zany, 3.8. 2010

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys hradu, černě jádro z přelomu 13. a 14. století šrafovaně zleva doprava - drughetovská etapa ze 14. století šrafovaně zprava doleva - pozdně gotické rozšíření 1486-88 křížkovaně - mladší
© M. Plaček podle M. Slivky a A. Vallaška (in M. Plaček, M. Bóna: Encyklopedie slovenských hradů, Libri, Praha 2007)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Prešovský,  Humenné  ( HE ),

Místa v okolí

 Jasenov
 Čičava
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Vinné
Základní informace místa
ID místa: 1538
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama