Původně zajatecký tábor z let 1947-1949 pro německé válečné zajatce byl v období let 1949-1951 přebudován v tábor nucených prací. V období let 1951-61 sloužil jako vězeňské zařízení zejména pro politické vězně komunistického režimu. Nyní součást Hornického muzea Příbram.
Hlavní obrázek místa
Podobnost s nacistickými koncentráky? Čistě "náhodná"...
© Petr Turyna 06/2006
Osvětim, Terezín… často navševujeme tábory – místa úmrtí mnohých – a spojujeme si tato hrůzná místa především s nacistickým terorem. Bohužel, poněkud stranou zůstává teror rudý, na našem území rozpoutaný jen o pár let později.

Komunistický „pracovní“ tábor Vojna – umístěný ve skrytu hald asi 5km jihovýchodně od Příbrami – byl vzhledem k množství zachovalých autentických objektů z doby komunistické perzekuce zrekonstruován za účelem zřízení jednotného památníku za všechy lágry tehdejšího Československa. Toto pietní místo – právem prohlášené za národní památku – usiluje o udržení povědomí o krutostech režimu (současné parlamentní strany) mezi mladšími generacemi. Bohatost a naléhavost zbudované expozice zarazí i člověka všech obecných skutečností o problematice znalého.

Národ, který zapoměl svojí historii je odsouzen si ji prožít znova.
Mass, Turyna Petr, 24.6. 2006

  historie

  Původně zajatecký tábor z let 1947-1949 pro německé válečné zajatce byl v období let 1949-51 přebudován v tábor nucených prací. V období let 1951-1961 sloužil jako vězeňské zařízení zejména pro politické vězně komunistického režimu. Pojmenování získal podle nedalekého vrcholu, který se nad moře vypíná pro místo příznačných 666 metrů. Po odsunu německých zajatců na přelomu 40. a 50. let byla

  Mass, Turyna Petr, 24.6. 2006
  Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Lešetice

  Místa v okolí

   Vysoká u Příbramě
   kostel sv. Vojtěcha
   Hornický skanzen
   kostel sv. Prokopa
   dub sv. Václava
   Tochovice
   židovský hřbitov
   Rtišovice
   kříž sv. Ivana
   Starosedlský Hrádek
   Hůrka u Vranovic
   Zbenice
   židovský hřbitov
   Chraštice
   židovské ghetto
   Drahlín
   synagoga
   pivovar Herold
   Březnice
   Hrochův Hrádek
   silniční most
   kostel sv. Rocha
   Smolotely
   Bukovany
   kostel sv. Václava
   boží muka
   Hluboš
   Pičín
   Dlouhá Lhota
   Myslín
   židovský hřbitov
   Zalužany
   synagoga
   Buková u Příbramě
   židovský hřbitov
   Drahenice
   Mirovice
   kostel sv. Klimenta
   Horosedly
   výklenková kaple
   Draheničky
   Lety
   Valdek
   Tři Trubky
   Chlukov
   kaple sv. Anny
   Voltýřov
   Voltýřov
   Hvožďany
   Orlík nad Vltavou
   synagoga
   radnice
   Čertův most
   zámecké zahrady
   Dobříš
   Vargač
  Základní informace místa
  ID místa: 3680
  Typ místa: pomník, památník
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 25.6.2006
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama