Dnes již téměř zaniklé tvrziště, o kterém první zmínka pochází z roku 1344 v souvislosti s jejími vlastníky, kterými byli Jitka, vdova po Rupertovi ze Sušic, a její synové Dluhomil a Jaroslav. Tvrz zanikla asi v polovině 15. století. Na jejím místě dnes stojí rodinný domek.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jv.,pod domem upravená, ale přece jen možná část již. příkopu
© Dušan Dohňanský 01/2016
Moravská obec Sušice (katastrálně Sušice u Uherského Hradiště), která má asi 620 obyvatel, leží západně od toku Moravy, železniční trati 330 z Přerova do Břeclavi a souběžné silnice I/55. Nemá významnější památky. Prochází jí však zeleně značená turistická trasa od nádraží Huštěnovice na zmíněné trati, která dále pokračuje až k letovisku Bunč na hřebeni Chřibů.
3.2. 2021
historie

Nálezy z místa dovolují uvažovat o vzniku sídla - tvrze ještě ve 13. století, ale první písemná zmínka o vlastnících pochází až z roku 1344. Uvádí Jitku, vdovu po Rupertovi ze Sušic, a dospělé syny Dluhomila a Jaroslava. Rupert tedy jistě žil už na počátku 14. století. V roce 1375 se ještě po Sušicích jmenuje Dětřich. Někdy v první polovině 15. století se Sušice staly součásti buchlovského a pak napajedelského panství. Nejpozději tehdy ztratilo sídlo smysl a zaniklo. Centrální okrouhlý pahorek se nacházel v severovýchodní části obce, a to v těsné blízkosti kóty Hrubý (217 m n. m.), jihozápadně od ní. Severovýchodní část tvrziště včetně příkopu a valu byla odstraněna v souvislosti s výstavbou silnice. Téměř celá zbylá část zanikla při výstavbě rodinného domu č. p. 179, který s velkou pravděpodobnosti stojí v centrální části tvrziště.

Dohňanský Dušan zdroj : M. Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí. F.Musil -Neznámé zámky Moravy a Slezska, 20.1. 2021

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Sušice

Místa v okolí

 větrný mlýn
 kostel sv. Anny
 Modrá
 archeoskanzen Modrá
 Spytihněv
 Horní Hrádek
 Dolní Hrádek
 boží muka
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 synagoga
 Špitálky
 Napajedla
 Napajedla
 Napajedla
 Mistřice
 židovský hřbitov
 Bílovice
 sekvojovec obrovský
 Pohořelice
 kostel sv. Jiljí
 Kunovice
 Podhradí
 Panský dvůr
 Komínské skály
 Březolupy
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 Letecké muzeum
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 Bunč
 Nedachlebice
 Buchlov
 Smraďavka
 Otrokovice
 Šarovy
 smírčí kříž
 Roštín I
 Brdo
 Roštín II
 Lhotka u Hradčovic
 Částkov
 Svárov
 Sochařská vyhlídka
 Kvasice
 Velké Těšany
 Polešovické rybníky
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
 kostel sv. Anny
 Obora
 kostel sv. Jakuba
 Tečovice
 rozhledna Zdenička
 Tlumačov
 Ořechov
 kaple sv. Václava
 Zdounky
 Cetechovice
 Vlčnov
 Zdounky
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Uherský Ostroh
 Hluk
 Louky
 kostel sv. Havla
 Osvětimany
 Mysločovice
 kostel sv. Anny
 Nětčice
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Troubky
 Zdislavice
 Panský dům
 městské opevnění
 Svárov
 Domanín
 Troubky
 Baťův mrakodrap
 Zborovice
 vila Friessů
Základní informace místa
ID místa: 15483
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.1.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama