
Brozany leží při Ohři - na ostrově sv. Klimenta, vytvořeném rameny řeky. To vytvořilo podmínky pro vznik jedné z dalších zajímavostí, kterou si můžete prohlédnout v této obci. Jedná se o zachovalou budovu vodního mlýna s psaníčkovitými sgrafity, která stojí hned pod tvrzí.
Vodní mlýn pod tvrzí dal v letech 1516 až 1528 postavit tehdejší majitel Brozan Jaroslav z Vřesovic, hejtman Litoměřického kraje a od roku 1529 dokonce zemský hejtman. Současně nechal postavit jez u Hostěnic na řece Ohři, kde začíná původní rameno řeky, dnes nazývané Mlýnská strouha, rozdělující obec Brozany na dvě části. Dnes je mlýn využíván jako malá vodní elektrárna.
Stavbu prováděli v rámci svých robotních povinností poddaní brozanského panství. Strouha začíná na hostěnickém jezu a po přibližně čtyřech kilometrech ústí zpět do Ohře pod Brozany. Současná stavba mlýna pochází z konce 16. století, střecha získala svůj tvar zřejmě o 200 let později. Po zániku feudálních práv se stal soukromým majetkem, roku 1914 nechali mlynáři Jan a Václav Fabiánovi postavit vodní elektrárnu. Roku 1948 byl mlýn zestátněn, což způsobilo jeho rychlé zchátrání. Záchranu mu přinesla rekonstrukce pro účely archivu hydrometeorologického ústavu, který zde sídlí dosud..