Zámek byl postaven ze zdiva starší tvrze pravděpodobně na konci 17. stol. rodinou Talmberků. Později byl několikrát přestavován a koncem 18. stol. byla kolem vybudována barokní zahrada. Po r. 1945 byl v zámku umístěn domov důchodců, po restitučních sporech nabízen k prodeji.
Hlavní obrázek místa
průčelí severního křídla
© Pavel Zany Komárek 11/04/2004
Ve 14. století stávala ve Smilkově tvrz. Její zdivo snad na konci 17. století Talmberkové využili při stavbě dvoukřídlého barokního zámku. Ten byl později několikrát přestavěn, koncem 18. století vznikla kolem zámku hodnotná barokní zahrada. Dnešní podobu dala zámku ne příliš šťastná novogotická přestavba v 19. století. Poté, co se v držení Smilkova vystřídala řada šlechtických rodů (Voračičtí z Paběnic, Metternichové, Bissingenové, Beřkovští ze Šebířova a další), jej roku 1930 koupil pražský továrník F. Kořán. Po roce 1945 zámek sloužil jako domov důchodců, po roce 1989 se zámek stal předmětem dlouholetých soudních sporů. Neujasněné majetkové vztahy samozřejmě objektu neprospívaly a zámecká budova i cenný park se dostaly do neutěšeného stavu. Zámek s okolními pozemky byl r. 2017 nabízen k prodeji. Zámek je patrová dvoukřídlá budova s půdorysem ve tvaru písmene L a s představeným dvouramenným schodištěm u dvorního průčelí východního křídla. Před zámkem stojí kaple sv. Anny. Zámek obklopuje rozlehlý park, terasovitě upravený jako italská zahrada, který se táhne až k rybníku. V parku je pozoruhodný barokní teatron z roku 1750 zdobený alegorickými sousošími od Lazara Widmana a Tomáše Hatláka. Teatron představoval unikátní terasovou zahradní kompozici divadelního charakteru.
Pavel Zany Komárek (dle literatury a internetu), 11.4. 2004
Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Smilkov

Místa v okolí

 Kouty
 Buchov
 Boží hrob
 Beztahov
 Votice
 Votice
 kostel sv. Václava
 sousoší Panny Marie
 židovský hřbitov
 Miličín
 Martinice
 Miličín
 židovský hřbitov
 Staré Mitrovice
 Neustupov
 židovský hřbitov
 Nové Mitrovice
 radnice
 morová kaplička
 kostel sv. Vavřince
 Křešice
 Prčice
 kostel sv. Jeronýma
 Dobrohošť
 Měšetice
 Vlčkovice
 kostel sv. Martina
 Vrchotice
 Olbramovice
 Vrchotovy Janovice
 Uhřice
 Bolechovice
 Lovčice
 Jetřichovice
 Lidkovice
 Libenice
 Hrádek u Lovčic
 Vojkov
 Jankov
 židovský hřbitov
 Odlochovice
 kostel sv. Havla
 Ratměřice
 Nemyšl
 Zvěřinec
 Štětkovice
 Borotín
 dvůr Borotín
 Kovářka
 Chlístovské menhiry
 židovský hřbitov
 Nedrahovice
 Kosova Hora
 Obětní kámen
 synagoga
 Zvěstov
 Červený Hrádek
 Popovice
 Stajice
 kostel sv. Jakuba
 Suchdol
 kaple Panny Marie
 Husův sbor
 Chotoviny
 Jistebnice
 Jistebnice
 Liderovice
 Libouň
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Jistebnice
 Nadějkov
 Líšno
 kostel sv. Martina
 nová radnice
 stará radnice
 Nespery
 socha sv. Václava
 židovský hřbitov
 Mladá Vožice
 kostel sv. Martina
 solnice
 panský pivovar
 Drahoušek
 Mladá Vožice
 Šelmberk
 kostel sv. Prokopa
 Památník Josefa Suka
 kostel sv. Lukáše
 Osečany
 kaple Panny Marie
 Vlksice
 Kozí Hřbet
 Radíč
 kostel sv. Prokopa
 Polánka
Základní informace místa
ID místa: 920
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama