Zámek byl postaven ze zdiva starší tvrze pravděpodobně na konci 17. stol. rodinou Talmberků. Později byl několikrát přestavován a koncem 18. stol. byla kolem vybudována barokní zahrada. Po r. 1945 byl v zámku umístěn domov důchodců, po restitučních sporech nabízen k prodeji.
Hlavní obrázek místa
průčelí severního křídla
© Pavel Zany Komárek 11/04/2004
Ve 14. století stávala ve Smilkově tvrz. Její zdivo snad na konci 17. století Talmberkové využili při stavbě dvoukřídlého barokního zámku. Ten byl později několikrát přestavěn, koncem 18. století vznikla kolem zámku hodnotná barokní zahrada. Dnešní podobu dala zámku ne příliš šťastná novogotická přestavba v 19. století. Poté, co se v držení Smilkova vystřídala řada šlechtických rodů (Voračičtí z Paběnic, Metternichové, Bissingenové, Beřkovští ze Šebířova a další), jej roku 1930 koupil pražský továrník F. Kořán. Po roce 1945 zámek sloužil jako domov důchodců, po roce 1989 se zámek stal předmětem dlouholetých soudních sporů. Neujasněné majetkové vztahy samozřejmě objektu neprospívaly a zámecká budova i cenný park se dostaly do neutěšeného stavu. Zámek s okolními pozemky byl r. 2017 nabízen k prodeji. Zámek je patrová dvoukřídlá budova s půdorysem ve tvaru písmene L a s představeným dvouramenným schodištěm u dvorního průčelí východního křídla. Před zámkem stojí kaple sv. Anny. Zámek obklopuje rozlehlý park, terasovitě upravený jako italská zahrada, který se táhne až k rybníku. V parku je pozoruhodný barokní teatron z roku 1750 zdobený alegorickými sousošími od Lazara Widmana a Tomáše Hatláka. Teatron představoval unikátní terasovou zahradní kompozici divadelního charakteru.
Pavel Zany Komárek (dle literatury a internetu), 11.4. 2004

Komentáře

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Smilkov

Místa v okolí

 Kouty
 Buchov
 Boží hrob
 Votice
 Beztahov
 Votice
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Miličín
 židovský hřbitov
 Miličín
 Martinice
 židovský hřbitov
 Staré Mitrovice
 židovský hřbitov
 Neustupov
 Nové Mitrovice
 radnice
 morová kaplička
 kostel sv. Vavřince
 Křešice
 Prčice
 kostel sv. Jeronýma
 kostel sv. Martina
 Dobrohošť
 Měšetice
 Vlčkovice
 Vrchotice
 Olbramovice
 Vrchotovy Janovice
 Uhřice
 Bolechovice
 Lovčice
 Lidkovice
 Jetřichovice
 Libenice
 Hrádek u Lovčic
 Vojkov
 Jankov
 židovský hřbitov
 Odlochovice
 kostel sv. Havla
 Ratměřice
 Nemyšl
 Zvěřinec
 Štětkovice
 Borotín
 dvůr Borotín
 Kovářka
 Chlístovské menhiry
 židovský hřbitov
 Nedrahovice
 Kosova Hora
 Obětní kámen
 synagoga
 Zvěstov
 Červený Hrádek
 Popovice
 Stajice
 kostel sv. Jakuba
 Suchdol
 kaple Panny Marie
 Husův sbor
 Chotoviny
 Jistebnice
 Jistebnice
 Liderovice
 kostel sv. Mikuláše
 Libouň
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Jistebnice
 Nadějkov
 kostel sv. Martina
 Líšno
 nová radnice
 stará radnice
 Nespery
 socha sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 solnice
 Mladá Vožice
 panský pivovar
 Drahoušek
 Mladá Vožice
 Šelmberk
 kostel sv. Prokopa
 Památník Josefa Suka
 kostel sv. Lukáše
 Osečany
 kaple Panny Marie
 Vlksice
 Kozí Hřbet
 Radíč
 kostel sv. Prokopa
 Polánka
Základní informace místa
ID místa: 920
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama