Zámek byl postaven ze zdiva starší tvrze pravděpodobně na konci 17. stol. rodinou Talmberků. Později byl několikrát přestavován a koncem 18. stol. byla kolem vybudována barokní zahrada. Po r. 1945 byl v zámku umístěn domov důchodců, po restitučních sporech nabízen k prodeji.
Hlavní obrázek místa
průčelí severního křídla
© Pavel Zany Komárek 11/04/2004
Ve 14. století stávala ve Smilkově tvrz. Její zdivo snad na konci 17. století Talmberkové využili při stavbě dvoukřídlého barokního zámku. Ten byl později několikrát přestavěn, koncem 18. století vznikla kolem zámku hodnotná barokní zahrada. Dnešní podobu dala zámku ne příliš šťastná novogotická přestavba v 19. století. Poté, co se v držení Smilkova vystřídala řada šlechtických rodů (Voračičtí z Paběnic, Metternichové, Bissingenové, Beřkovští ze Šebířova a další), jej roku 1930 koupil pražský továrník F. Kořán. Po roce 1945 zámek sloužil jako domov důchodců, po roce 1989 se zámek stal předmětem dlouholetých soudních sporů. Neujasněné majetkové vztahy samozřejmě objektu neprospívaly a zámecká budova i cenný park se dostaly do neutěšeného stavu. Zámek s okolními pozemky byl r. 2017 nabízen k prodeji. Zámek je patrová dvoukřídlá budova s půdorysem ve tvaru písmene L a s představeným dvouramenným schodištěm u dvorního průčelí východního křídla. Před zámkem stojí kaple sv. Anny. Zámek obklopuje rozlehlý park, terasovitě upravený jako italská zahrada, který se táhne až k rybníku. V parku je pozoruhodný barokní teatron z roku 1750 zdobený alegorickými sousošími od Lazara Widmana a Tomáše Hatláka. Teatron představoval unikátní terasovou zahradní kompozici divadelního charakteru.
Pavel Zany Komárek (dle literatury a internetu), 11.4. 2004
Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Smilkov

Místa v okolí

 Kouty
 Buchov
 Boží hrob
 Votice
 Beztahov
 Votice
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Miličín
 Martinice
 židovský hřbitov
 Staré Mitrovice
 židovský hřbitov
 Neustupov
 Nové Mitrovice
 radnice
 morová kaplička
 kostel sv. Vavřince
 Křešice
 Prčice
 kostel sv. Jeronýma
 Měšetice
 kostel sv. Martina
 Vlčkovice
 Dobrohošť
 Vrchotice
 Vrchotovy Janovice
 Olbramovice
 Bolechovice
 Lovčice
 Jetřichovice
 Lidkovice
 Hrádek u Lovčic
 Vojkov
 Jankov
 židovský hřbitov
 Odlochovice
 kostel sv. Havla
 Ratměřice
 Nemyšl
 Zvěřinec
 Borotín
 Štětkovice
 dvůr Borotín
 Kovářka
 Chlístovské menhiry
 židovský hřbitov
 Nedrahovice
 Kosova Hora
 Obětní kámen
 synagoga
 Zvěstov
 Červený Hrádek
 Popovice
 Stajice
 kostel sv. Jakuba
 Suchdol
 kaple Panny Marie
 Husův sbor
 Chotoviny
 Jistebnice
 Jistebnice
 Liderovice
 kostel sv. Mikuláše
 Libouň
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Jistebnice
 Nadějkov
 kostel sv. Martina
 Líšno
 nová radnice
 stará radnice
 Nespery
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 solnice
 Mladá Vožice
 panský pivovar
 Drahoušek
 Mladá Vožice
 Šelmberk
 kostel sv. Prokopa
 Památník Josefa Suka
 kostel sv. Lukáše
 Osečany
 kaple Panny Marie
 Vlksice
 Kozí Hřbet
 Radíč
 kostel sv. Prokopa
 Polánka
Základní informace místa
ID místa: 920
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama