Zřícenina tvrze poprvé uváděné v predikátu r. 1368. Získány před r. 1394 Jarohněvem Vejhákem z Křečovic, v držení jeho rodu do polov. 16. st. R. 1546 tvrz rozdělena na dvě poloviny. Po r. 1606 Kouty připojeny ke Smilkovu, tvrz opuštěna a zpustla.
Hlavní obrázek místa
Zříceniny vodní tvrze
©2003 Jiří Čížek
Tvrz byla postavena na ostrůvku uprostřed rybníku na západním okraji stejnojmenné osady. Přibližně oválný ostrůvek je orientovaný delší stranou (cca 30 m) ve směru západoseverozápad – východojihovýchod. Přístup byl veden od východu. Jak vypadala zástavba nejstarší fáze tvrze nevíme, dnes dochované zbytky zdiva patří až nějaké mladší druhé fázi výstavby započaté nejspíše na konci 14. století. Možný průběh zbývajícího zdiva zčásti dochovaných budov i odlišně orientovaných objektů starší fáze naznačil provedený geofyzikální průzkum. Dostupná literatura bohužel blíže nespecifikuje, ve kterých částech areálu geofyz. prospekce toto zdivo odhalila, pro jejich lokalizaci se nabízí prázdná západní polovina tvrziště. Podle zápisu o dělení tvrze z roku 1546 se tvrz skládala ze tří budov Starého domu s vížkou nad mostem, Nového domu a tzv. Hostinice plus blíže nespecifikovaného parkánu. Všechny tři budovy byly nejspíše soustředěny ve východní části tvrze, na západě pak zřejmě bylo hradbou obehnané nádvoří, které by mohlo být oním zmiňovaným parkánem. Které dvě z těchto budov se do dnešních dní byť jen v torzech zdiva dochovaly neleze jednoznačně říci. Na východě je to střep věžovité pravděpodobně vstupní stavby. Dvě torza zdí svírající jihovýchodní nároží budovy se dochovaly do výše prvního patra. V jižní zdi se nad sebou dochovaly dva okenní otvory přízemí a patra s dovnitř se rozevírajícími špaletami, ve východní zdi při nároží pak menší otvor dalšího okna. V koutě přízemí se dochoval výběh valené klenby, soudě podle odlišného charakteru zdiva dodatečně vložené. Přibližně uprostřed tvrziště stojí torzo severojižně orientované západní obvodové zdi druhé budovy. V přízemí je proražena otvory vstupního portálu a tří oken – většího prostředního a menších po stranách. Stejnou velikost měli i okno v prvním patře nad prostředním oknem přízemí. Na jihu končí zdivo 1. patra jednou ze špalet dalšího…  číst dále
Zany, 27.8. 2008
historie

Nejstarší zmínkou o tvrzi je predikát Předoty a Svatomíra z Koutů, kteří roku 1368 dosazovali nového faráře v nedalekých Arnoštovicích. Někdy před rokem 1394 získal Kouty Jarohněv Kejhák z Křečovic, v jehož rodu zboží zůstalo až do poloviny 16. století. Po jeho smrti r. 1407 spravoval otcovské dědictví i za své nezletilé bratry Petráše, Bohuňka a Jana nejstarší z jeho synů Jarohněv. Když jeho bratři někdy kolem roku 1417 dospěli, připadly Kouty při dělení majetku právě Jarohněvovi. Jeho stejnojmenný syn získal roku 1454 od svého strýce Jana Brandlín a o dva roky později po něm dědil id další majetek, o který se však z rozhodnutí soudu musel podělit se svým bratrancem Petrem. Genealogie rodu v dalších generacích je nejasné, roku 1469 se na Koutech zmiňují bratři Jarohněv, Svatomír a Jaroš, na přelomu 15. a 16. století pak bratři Jan, Jarohněv, Svatomír a Vilém. Při dělení majetku někdy kolem roku 1520…  číst dále

Zany, 27.8. 2008

Komentáře

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Kouty

Místa v okolí

 Smilkov
 Buchov
 Boží hrob
 Votice
 Votice
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Beztahov
 židovský hřbitov
 Martinice
 Neustupov
 Miličín
 Miličín
 Křešice
 Staré Mitrovice
 Vlčkovice
 Olbramovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Nové Mitrovice
 Vrchotovy Janovice
 radnice
 morová kaplička
 kostel sv. Vavřince
 Prčice
 Dobrohošť
 kostel sv. Jeronýma
 Měšetice
 Jankov
 Vrchotice
 Lovčice
 Uhřice
 Bolechovice
 Vojkov
 kostel sv. Havla
 Hrádek u Lovčic
 Odlochovice
 Lidkovice
 Ratměřice
 Jetřichovice
 Libenice
 Kovářka
 Štětkovice
 židovský hřbitov
 Nemyšl
 Zvěstov
 Zvěřinec
 židovský hřbitov
 Kosova Hora
 dvůr Borotín
 Borotín
 synagoga
 Popovice
 kostel sv. Jakuba
 Nedrahovice
 Chlístovské menhiry
 Stajice
 Obětní kámen
 Suchdol
 kostel sv. Václava
 Červený Hrádek
 Libouň
 Líšno
 Nespery
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Husův sbor
 Chotoviny
 kaple Panny Marie
 socha sv. Václava
 kostel sv. Martina
 solnice
 Mladá Vožice
 stará radnice
 kostel sv. Martina
 panský pivovar
 Šelmberk
 nová radnice
 Jistebnice
 Drahoušek
 Mladá Vožice
 Jistebnice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Lukáše
 Jistebnice
 Památník Josefa Suka
 Nadějkov
 židovský hřbitov
 Osečany
 kostel sv. Prokopa
 Jemniště
 Radvanov
 Jemniště
 Radvanov
 Kozí Hřbet
 Chotýšany
 Chotýšany
 kostel sv. Prokopa
 Vlksice
Základní informace místa
ID místa: 762
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.6.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama