Zřícenina tvrze poprvé uváděné v predikátu r. 1368. Získány před r. 1394 Jarohněvem Vejhákem z Křečovic, v držení jeho rodu do polov. 16. st. R. 1546 tvrz rozdělena na dvě poloviny. Po r. 1606 Kouty připojeny ke Smilkovu, tvrz opuštěna a zpustla.
Hlavní obrázek místa
vnější líc nádvorní zdi západní budovy
© Pavel Zany Komárek 11.4. 2004
Tvrz byla postavena na ostrůvku uprostřed rybníku na západním okraji stejnojmenné osady. Přibližně oválný ostrůvek je orientovaný delší stranou (cca 30 m) ve směru západoseverozápad – východojihovýchod. Přístup byl veden od východu. Jak vypadala zástavba nejstarší fáze tvrze nevíme, dnes dochované zbytky zdiva patří až nějaké mladší druhé fázi výstavby započaté nejspíše na konci 14. století. Možný průběh zbývajícího zdiva zčásti dochovaných budov i odlišně orientovaných objektů starší fáze naznačil provedený geofyzikální průzkum. Dostupná literatura bohužel blíže nespecifikuje, ve kterých částech areálu geofyz. prospekce toto zdivo odhalila, pro jejich lokalizaci se nabízí prázdná západní polovina tvrziště. Podle zápisu o dělení tvrze z roku 1546 se tvrz skládala ze tří budov Starého domu s vížkou nad mostem, Nového domu a tzv. Hostinice plus blíže nespecifikovaného parkánu. Všechny tři budovy byly nejspíše soustředěny ve východní části tvrze, na západě pak zřejmě bylo hradbou obehnané nádvoří, které by mohlo být oním zmiňovaným parkánem. Které dvě z těchto budov se do dnešních dní byť jen v torzech zdiva dochovaly neleze jednoznačně říci. Na východě je to střep věžovité pravděpodobně vstupní stavby. Dvě torza zdí svírající jihovýchodní nároží budovy se dochovaly do výše prvního patra. V jižní zdi se nad sebou dochovaly dva okenní otvory přízemí a patra s dovnitř se rozevírajícími špaletami, ve východní zdi při nároží pak menší otvor dalšího okna. V koutě přízemí se dochoval výběh valené klenby, soudě podle odlišného charakteru zdiva dodatečně vložené. Přibližně uprostřed tvrziště stojí torzo severojižně orientované západní obvodové zdi druhé budovy. V přízemí je proražena otvory vstupního portálu a tří oken – většího prostředního a menších po stranách. Stejnou velikost měli i okno v prvním patře nad prostředním oknem přízemí. Na jihu končí zdivo 1. patra jednou ze špalet dalšího…  číst dále
Zany, 27.8. 2008
historie

Nejstarší zmínkou o tvrzi je predikát Předoty a Svatomíra z Koutů, kteří roku 1368 dosazovali nového faráře v nedalekých Arnoštovicích. Někdy před rokem 1394 získal Kouty Jarohněv Kejhák z Křečovic, v jehož rodu zboží zůstalo až do poloviny 16. století. Po jeho smrti r. 1407 spravoval otcovské dědictví i za své nezletilé bratry Petráše, Bohuňka a Jana nejstarší z jeho synů Jarohněv. Když jeho bratři někdy kolem roku 1417 dospěli, připadly Kouty při dělení majetku právě Jarohněvovi. Jeho stejnojmenný syn získal roku 1454 od svého strýce Jana Brandlín a o dva roky později po něm dědil id další majetek, o který se však z rozhodnutí soudu musel podělit se svým bratrancem Petrem. Genealogie rodu v dalších generacích je nejasné, roku 1469 se na Koutech zmiňují bratři Jarohněv, Svatomír a Jaroš, na přelomu 15. a 16. století pak bratři Jan, Jarohněv, Svatomír a Vilém. Při dělení majetku někdy kolem roku 1520…  číst dále

Zany, 27.8. 2008

Půdorys místa

půdorys tvrze
© T. Durdík, V. Sušický: Zříceniny hradů, tvrzí a zámku – Střední Čechy, Pankrác, Praha 2000, ISBN 80-902873-0-1
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Kouty

Místa v okolí

 Smilkov
 Buchov
 Boží hrob
 Votice
 Votice
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Beztahov
 židovský hřbitov
 Martinice
 Neustupov
 Miličín
 Miličín
 Křešice
 Staré Mitrovice
 Vlčkovice
 Olbramovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Nové Mitrovice
 Vrchotovy Janovice
 radnice
 morová kaplička
 kostel sv. Vavřince
 Prčice
 Dobrohošť
 kostel sv. Jeronýma
 Měšetice
 Jankov
 Vrchotice
 Lovčice
 Uhřice
 Bolechovice
 Vojkov
 kostel sv. Havla
 Hrádek u Lovčic
 Odlochovice
 Lidkovice
 Ratměřice
 Jetřichovice
 Libenice
 Kovářka
 Štětkovice
 židovský hřbitov
 Nemyšl
 Zvěstov
 Zvěřinec
 židovský hřbitov
 Kosova Hora
 dvůr Borotín
 Borotín
 synagoga
 Popovice
 kostel sv. Jakuba
 Nedrahovice
 Chlístovské menhiry
 Stajice
 Obětní kámen
 Suchdol
 kostel sv. Václava
 Červený Hrádek
 Libouň
 Líšno
 Nespery
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Husův sbor
 Chotoviny
 kaple Panny Marie
 socha sv. Václava
 kostel sv. Martina
 solnice
 Mladá Vožice
 stará radnice
 kostel sv. Martina
 panský pivovar
 Šelmberk
 nová radnice
 Jistebnice
 Drahoušek
 Mladá Vožice
 Jistebnice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Lukáše
 Jistebnice
 Památník Josefa Suka
 Nadějkov
 židovský hřbitov
 Osečany
 kostel sv. Prokopa
 Jemniště
 Radvanov
 Jemniště
 Radvanov
 Kozí Hřbet
 Chotýšany
 Chotýšany
 kostel sv. Prokopa
 Vlksice
Základní informace místa
ID místa: 762
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.6.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama