Kostel byl vystavěn v letech 1380–85. Původně byl vystavěn v čistě gotickém slohu. V 18. století kostel opraven v barokním slohu. Zajímavá je kostelní věž čtvercového půdorysu, který ve výši 29 m přechází v osmihranný 13 m vysoký kužel, celý vyzděný.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 10/2003
Městečko Miličín leží v oblasti, která je pro své drsnější klimatické podmínky nazývána "Česká Sibiř". Leží 17 km severně od Tábora, 21 km jihovýchodně od Sedlčan a 22 km jihozápadně od Vlašimi. Městem prochází hlavní silnice I/3 Praha – Tábor – České Budějovice. Obec je nejlépe dostupná autobusy, zastavují zde téměř všechny dálkové spoje vedoucí z Prahy do Jižních Čech. Železnicí je Miličín dostupný z železniční stanice Ješetice, na trati č. 220, Praha – České Budějovice, vzdálené 3 km západním směrem. Kostel leží v centru obce a zejména pro svou chrakteristickou věž je nepřehlédnutelný.
Pavel Vítek, 26.4. 2007
popis

Chrám Narození Panny Marie byl postaven kolem r. 1380. Jedná se o dvoulodní síňový chrám s polygonálním presbytářem. Na severní straně přiléhá ke kostelu sakristie obdélníkového půdorysu, na jižní straně lodi hranolovitá věž. V 18. století byl kostel přestavěn v barokním stylu. V kostele jsou náhrobky Jana Malovce z Malovic, Vrchotických z Loutkova a Lhotků ze Smyslova. Zajímavá je chrámová věž. Má čtvercový půdorys, který ve výši 29 m přechází v osmihranný kužel. Je vysoký 13 m a až do nejvyššího bodu je vyzděný. U paty je kužel ozdoben čtyřmi kamennými fialami. Ve věži se dochovala původní gotická síň. Okna ve věži jsou vystavěna na způsob střílen. To dokazuje, že kostel s věží sloužil k válečným účelům. Při přestavbě v roce 1736 byl chrám zvýšen a původní dvoulodí změněno v jednu širokou loď. Před západní průčelí byla přistavěna předsíň. Křížová žebrová klenba na přípory v presbytáři byla…  číst dále

Pavel Vítek, 26.4. 2007

historie

Ves Miličín se poprvé objevuje v listině z roku 1283. Chrám Narození Panny Marie byl vystavěn v letech 1380 – 1385. Donátoři stavby byli Petr a Jan z Rožmberka. Tomuto rodu Miličín a okolí tehdy patřil. Chrám byl původně vystavěn v čistě gotickém slohu. V letech 1639 a následně roku 1644 postihly kostel velké požáry. V 18. století nechal hrabě Khuenbburg nákladně kostel opravit v barokním slohu. V té době vznikly nástěnné fresky, jejichž autorem byl pražský malíř Josef Spietzer. Strop byl pokryt alegorickými malbami a obrazem korunovace Matky Boží, jejichž autorem byl v roce 1754 František Antonín Müller.

Pavel Vítek, 26.4. 2007

Komentáře

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Miličín

Místa v okolí

 Miličín
 Miličín
 Smilkov
 Buchov
 Kouty
 Neustupov
 židovský hřbitov
 Staré Mitrovice
 židovský hřbitov
 Nemyšl
 Votice
 Boží hrob
 Votice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 sousoší Panny Marie
 Nové Mitrovice
 Vrchotice
 Libenice
 Vlčkovice
 Kovářka
 dvůr Borotín
 Borotín
 Beztahov
 morová kaplička
 židovský hřbitov
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Prčice
 Martinice
 kostel sv. Jeronýma
 Uhřice
 Odlochovice
 Jetřichovice
 Měšetice
 Husův sbor
 Chotoviny
 Jankov
 kostel sv. Havla
 Křešice
 Ratměřice
 kostel sv. Mikuláše
 Liderovice
 Olbramovice
 kostel Všech svatých
 Lidkovice
 socha sv. Václava
 kostel sv. Martina
 solnice
 Mladá Vožice
 Dobrohošť
 Zvěstov
 panský pivovar
 Mladá Vožice
 kostel sv. Martina
 Bolechovice
 Vrchotovy Janovice
 Šelmberk
 Lovčice
 Chlístovské menhiry
 kaple
 Hrádek u Lovčic
 Jistebnice
 Kamberk
 Jistebnice
 Libouň
 kostel sv. Václava
 Balkova Lhota
 Jistebnice
 Vojkov
 Zvěřinec
 Obětní kámen
 Radvanov
 Radvanov
 Ratibořské Hory
 Ohrazenice
 židovský hřbitov
 Elbančice
 židovský hřbitov
 Zátiší
 kostel sv. Prokopa
 Popovice
 kostel sv. Jakuba
 kaple Panny Marie
 Nadějkov
 Nedrahovice
 pivovar
 Polánka
 Býkovická skála
 Štětkovice
 Nespery
 Dub
 židovský hřbitov
 Kosova Hora
 synagoga
 Červený Hrádek
 Suchdol
 Vítův mlýn
 kostel sv. Václava
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 Drahoušek
Základní informace místa
ID místa: 5187
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 26.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama