Kostel byl vystavěn v letech 1380–85. Původně byl vystavěn v čistě gotickém slohu. V 18. století kostel opraven v barokním slohu. Zajímavá je kostelní věž čtvercového půdorysu, který ve výši 29 m přechází v osmihranný 13 m vysoký kužel, celý vyzděný.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 10/2003
Městečko Miličín leží v oblasti, která je pro své drsnější klimatické podmínky nazývána "Česká Sibiř". Leží 17 km severně od Tábora, 21 km jihovýchodně od Sedlčan a 22 km jihozápadně od Vlašimi. Městem prochází hlavní silnice I/3 Praha – Tábor – České Budějovice. Obec je nejlépe dostupná autobusy, zastavují zde téměř všechny dálkové spoje vedoucí z Prahy do Jižních Čech. Železnicí je Miličín dostupný z železniční stanice Ješetice, na trati č. 220, Praha – České Budějovice, vzdálené 3 km západním směrem. Kostel leží v centru obce a zejména pro svou chrakteristickou věž je nepřehlédnutelný.
Pavel Vítek, 26.4. 2007
popis

Chrám Narození Panny Marie byl postaven kolem r. 1380. Jedná se o dvoulodní síňový chrám s polygonálním presbytářem. Na severní straně přiléhá ke kostelu sakristie obdélníkového půdorysu, na jižní straně lodi hranolovitá věž. V 18. století byl kostel přestavěn v barokním stylu. V kostele jsou náhrobky Jana Malovce z Malovic, Vrchotických z Loutkova a Lhotků ze Smyslova. Zajímavá je chrámová věž. Má čtvercový půdorys, který ve výši 29 m přechází v osmihranný kužel. Je vysoký 13 m a až do nejvyššího bodu je vyzděný. U paty je kužel ozdoben čtyřmi kamennými fialami. Ve věži se dochovala původní gotická síň. Okna ve věži jsou vystavěna na způsob střílen. To dokazuje, že kostel s věží sloužil k válečným účelům. Při přestavbě v roce 1736 byl chrám zvýšen a původní dvoulodí změněno v jednu širokou loď. Před západní průčelí byla přistavěna předsíň. Křížová žebrová klenba na přípory v presbytáři byla…  číst dále

Pavel Vítek, 26.4. 2007

historie

Ves Miličín se poprvé objevuje v listině z roku 1283. Chrám Narození Panny Marie byl vystavěn v letech 1380 – 1385. Donátoři stavby byli Petr a Jan z Rožmberka. Tomuto rodu Miličín a okolí tehdy patřil. Chrám byl původně vystavěn v čistě gotickém slohu. V letech 1639 a následně roku 1644 postihly kostel velké požáry. V 18. století nechal hrabě Khuenbburg nákladně kostel opravit v barokním slohu. V té době vznikly nástěnné fresky, jejichž autorem byl pražský malíř Josef Spietzer. Strop byl pokryt alegorickými malbami a obrazem korunovace Matky Boží, jejichž autorem byl v roce 1754 František Antonín Müller.

Pavel Vítek, 26.4. 2007

Komentáře

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Miličín

Místa v okolí

 Miličín
 Miličín
 Smilkov
 Buchov
 Kouty
 Neustupov
 židovský hřbitov
 Staré Mitrovice
 židovský hřbitov
 Nemyšl
 Votice
 Boží hrob
 Votice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 sousoší Panny Marie
 Vrchotice
 Nové Mitrovice
 Vlčkovice
 Libenice
 Kovářka
 Borotín
 dvůr Borotín
 Beztahov
 morová kaplička
 židovský hřbitov
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Prčice
 Martinice
 kostel sv. Jeronýma
 Uhřice
 Odlochovice
 Jetřichovice
 Měšetice
 Chotoviny
 Jankov
 Husův sbor
 kostel sv. Havla
 Křešice
 Ratměřice
 kostel sv. Mikuláše
 Liderovice
 Olbramovice
 kostel Všech svatých
 Lidkovice
 socha sv. Václava
 solnice
 Mladá Vožice
 Dobrohošť
 kostel sv. Martina
 Zvěstov
 Mladá Vožice
 panský pivovar
 kostel sv. Martina
 Bolechovice
 Vrchotovy Janovice
 Šelmberk
 Lovčice
 Chlístovské menhiry
 kaple
 Hrádek u Lovčic
 Kamberk
 Jistebnice
 Jistebnice
 Libouň
 kostel sv. Václava
 Balkova Lhota
 Vojkov
 Jistebnice
 Zvěřinec
 Obětní kámen
 Radvanov
 Radvanov
 Ratibořské Hory
 židovský hřbitov
 Ohrazenice
 Elbančice
 židovský hřbitov
 Zátiší
 kostel sv. Prokopa
 Popovice
 kostel sv. Jakuba
 Nadějkov
 Nedrahovice
 kaple Panny Marie
 pivovar
 Polánka
 Býkovická skála
 Štětkovice
 Nespery
 Dub
 židovský hřbitov
 Kosova Hora
 synagoga
 Červený Hrádek
 Suchdol
 Vítův mlýn
 kostel sv. Václava
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 Drahoušek
Základní informace místa
ID místa: 5187
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 26.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama