Kostel byl vystavěn v letech 1380–85. Původně byl vystavěn v čistě gotickém slohu. V 18. století kostel opraven v barokním slohu. Zajímavá je kostelní věž čtvercového půdorysu, který ve výši 29 m přechází v osmihranný 13 m vysoký kužel, celý vyzděný.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 10/2003
Městečko Miličín leží v oblasti, která je pro své drsnější klimatické podmínky nazývána "Česká Sibiř". Leží 17 km severně od Tábora, 21 km jihovýchodně od Sedlčan a 22 km jihozápadně od Vlašimi. Městem prochází hlavní silnice I/3 Praha – Tábor – České Budějovice. Obec je nejlépe dostupná autobusy, zastavují zde téměř všechny dálkové spoje vedoucí z Prahy do Jižních Čech. Železnicí je Miličín dostupný z železniční stanice Ješetice, na trati č. 220, Praha – České Budějovice, vzdálené 3 km západním směrem. Kostel leží v centru obce a zejména pro svou chrakteristickou věž je nepřehlédnutelný.
Pavel Vítek, 26.4. 2007
popis

Chrám Narození Panny Marie byl postaven kolem r. 1380. Jedná se o dvoulodní síňový chrám s polygonálním presbytářem. Na severní straně přiléhá ke kostelu sakristie obdélníkového půdorysu, na jižní straně lodi hranolovitá věž. V 18. století byl kostel přestavěn v barokním stylu. V kostele jsou náhrobky Jana Malovce z Malovic, Vrchotických z Loutkova a Lhotků ze Smyslova. Zajímavá je chrámová věž. Má čtvercový půdorys, který ve výši 29 m přechází v osmihranný kužel. Je vysoký 13 m a až do nejvyššího bodu je vyzděný. U paty je kužel ozdoben čtyřmi kamennými fialami. Ve věži se dochovala původní gotická síň. Okna ve věži jsou vystavěna na způsob střílen. To dokazuje, že kostel s věží sloužil k válečným účelům. Při přestavbě v roce 1736 byl chrám zvýšen a původní dvoulodí změněno v jednu širokou loď. Před západní průčelí byla přistavěna předsíň. Křížová žebrová klenba na přípory v presbytáři byla…  číst dále

Pavel Vítek, 26.4. 2007

historie

Ves Miličín se poprvé objevuje v listině z roku 1283. Chrám Narození Panny Marie byl vystavěn v letech 1380 – 1385. Donátoři stavby byli Petr a Jan z Rožmberka. Tomuto rodu Miličín a okolí tehdy patřil. Chrám byl původně vystavěn v čistě gotickém slohu. V letech 1639 a následně roku 1644 postihly kostel velké požáry. V 18. století nechal hrabě Khuenbburg nákladně kostel opravit v barokním slohu. V té době vznikly nástěnné fresky, jejichž autorem byl pražský malíř Josef Spietzer. Strop byl pokryt alegorickými malbami a obrazem korunovace Matky Boží, jejichž autorem byl v roce 1754 František Antonín Müller.

Pavel Vítek, 26.4. 2007

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Miličín

Místa v okolí

 Miličín
 Miličín
 Smilkov
 Buchov
 Kouty
 Neustupov
 židovský hřbitov
 Staré Mitrovice
 židovský hřbitov
 Nemyšl
 Votice
 Boží hrob
 Votice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 sousoší Panny Marie
 Nové Mitrovice
 Vrchotice
 Libenice
 Vlčkovice
 Kovářka
 dvůr Borotín
 Borotín
 Beztahov
 morová kaplička
 židovský hřbitov
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Prčice
 Martinice
 kostel sv. Jeronýma
 Uhřice
 Odlochovice
 Jetřichovice
 Měšetice
 Husův sbor
 Chotoviny
 Jankov
 kostel sv. Havla
 Křešice
 Ratměřice
 kostel sv. Mikuláše
 Liderovice
 Olbramovice
 kostel Všech svatých
 Lidkovice
 socha sv. Václava
 kostel sv. Martina
 solnice
 Mladá Vožice
 Dobrohošť
 Zvěstov
 panský pivovar
 Mladá Vožice
 kostel sv. Martina
 Bolechovice
 Vrchotovy Janovice
 Šelmberk
 Lovčice
 Chlístovské menhiry
 kaple
 Hrádek u Lovčic
 Jistebnice
 Kamberk
 Jistebnice
 Libouň
 kostel sv. Václava
 Balkova Lhota
 Jistebnice
 Vojkov
 Zvěřinec
 Obětní kámen
 Radvanov
 Radvanov
 židovský hřbitov
 Elbančice
 židovský hřbitov
 Zátiší
 kostel sv. Prokopa
 Popovice
 kostel sv. Jakuba
 kaple Panny Marie
 Nadějkov
 Nedrahovice
 pivovar
 Polánka
 Býkovická skála
 Štětkovice
 Nespery
 Dub
 židovský hřbitov
 Kosova Hora
 synagoga
 Červený Hrádek
 Suchdol
 Vítův mlýn
 kostel sv. Václava
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 Drahoušek
Základní informace místa
ID místa: 5187
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 26.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama