Kostel sv. Šimona a Judy byl postaven v přechodném slohu ve 13. století. Jako farní je uváděn roku 1352. Upraven roku 1732, kdy byla přistavena věž. Zásadní přestavbou prošel v roce 1892, kdy byl upraven podle plánů F. Ohmanna a R. Krieghamera.
Hlavní obrázek místa
kostel od jihu
© Milan Caha 05/2010
Arnoštovice jsou malá vesnice, část obce Heřmaničky v okrese Benešov. Nacházejí se 2 km na severovýchod od Heřmaniček, cca 20 km jižně od Benešova. Obcí neprochází žádná značená turistická trasa pro pěší, leží však na cykloturistické trase č. 0075. Nejbližší nádraží je v Heřmaničkách. Automobilem lze zastavit v bezprostředním sousedství kostela.
5.10. 2010
historie

Kostel sv. Šimona a Judy byl postaven v přechodném slohu ve 13. století. Jako farní je uváděn roku 1352. Roku 1368 jsou zmiňováni kolátoři (tj. patroni, udělující obročí) Předota, farář jarošovský a Svatomír z Knína. Další zmínky o kostele jsou z roku 1394, kdy byli kolátory Jarohněv Vejhák ze Křečovic a Albrecht a Mstich bratři ze Sedlce. 6. července 1420 bylo zaznamenáno umučení Václava, faráře arnoštovického, rakouskými vojáky. Kostel byl upravován roku 1732, kdy byla nahrazena dřevěná zvonice novou věží, přistavěnou k jihozápadnímu rohu. Při této úpravě byla rovněž přistavena sakristie. Zásadní přestavbou kostel prošel v roce 1892, kdy byl upraven podle plánů F. Ohmanna a R. Krieghamera. Farním kostelem byl do 30.6.2009, dnes je filiálním ve farnosti Sedlec-Prčice.

© Milan Caha (zdoj: A. Podlaha, Ed. Šittler: Soupis památek historických a uměleckých v Království českém od pravěku do počátku XIX. století, díl III. Politický okres Sedlčanský. Praha 1898), 5.10. 2010

Půdorys místa

půdorys kostela
Eduard Šittler, Antonín Podlaha: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 03 Politický okres sedlčanský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1898
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Arnoštovice

Místa v okolí

 Smilkov
 Kouty
 Martinice
 Beztahov
 Boží hrob
 Votice
 Votice
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Buchov
 Křešice
 židovský hřbitov
 Staré Mitrovice
 Nové Mitrovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 radnice
 Dobrohošť
 kostel sv. Vavřince
 morová kaplička
 Prčice
 Miličín
 Vrchotovy Janovice
 Miličín
 Neustupov
 kostel sv. Jeronýma
 Olbramovice
 Měšetice
 Lovčice
 Bolechovice
 Vojkov
 Hrádek u Lovčic
 Uhřice
 Lidkovice
 Vrchotice
 Vlčkovice
 Jetřichovice
 Štětkovice
 Libenice
 Zvěřinec
 židovský hřbitov
 Kosova Hora
 synagoga
 Jankov
 Nedrahovice
 kostel sv. Havla
 Obětní kámen
 Odlochovice
 Ratměřice
 Chlístovské menhiry
 Červený Hrádek
 Suchdol
 židovský hřbitov
 Stajice
 Borotín
 dvůr Borotín
 Nemyšl
 Kovářka
 stará radnice
 kostel sv. Martina
 nová radnice
 Popovice
 Zvěstov
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jakuba
 Doubravice
 Drahoušek
 Líšno
 židovský hřbitov
 kostel sv. Lukáše
 Památník Josefa Suka
 Tvoršovice
 Jistebnice
 Osečany
 židovský hřbitov
 Jistebnice
 Nadějkov
 kostel sv. Mikuláše
 Jistebnice
 Husův sbor
 Chotoviny
 Nespery
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Kňovice
 socha sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Mladá Vožice
 kaple Panny Marie
 solnice
 Kozí Hřbet
 Radíč
 hřebčín Pecínov
 Vlksice
 Jemniště
 Červenka
 Jemniště
 Hrazany
 Ostromeč
 kostel sv. Prokopa
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Sedlec-Prčice
Nám. 7. května 1,
257 91 Sedlec-Prčice
Tel: 317 834 208
Základní informace místa
ID místa: 9292
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 5.10.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama