Zikmund Vilém z Blevic a z Nosovic vybudoval na místě tvrze v r. 1606 renesanční zámek. Josef z Lobkovic přestavěl zámek v r. 1853 v pseudogotickém stylu. V 60. letech 20. stol. let zámek renovován do podoby z počátku 17. století.
Hlavní obrázek místa
Krytá chodba spojující zámek se správní budovou
© Lukáš Pechánek, 03/2012
Dolní Beřkovice leží na levém břehu Labe, 6 km severozápadně od Mělníka. Dostupné jsou buď vlakem z nádraží na železniční trati Praha-Děčín a nebo autobusy z Mělníka. Zámek ze 17. století je v současnosti veřejnosti nepřístupný. Kolem se rozkládá anglický park s 66 druhy dřevin. V 90. letech 20. stol. byl v rámci restitucí vrácen původním majitelům, Lobkowiczům. Zámek byl značně poškozen při povodních v r. 2002. V současné době probíhá jeho rekonstrukce. V okolí můžeme shlédnout bývalé královské město Mělník se zámkem a kostelem sv. Petra a Pavla, dále zámek v Hoříně, který však není veřejnosti přístupný a pak ještě zámek v Horních Beřkovicích, kde však najdeme psychiatrickou léčebnu. Téměř naproti Dolním Beřkovicím, na druhém břehu Labe, leží Liběchov, s barokním zámkem značně poničeným při povodních v r. 2002. Nyní je již téměř opraven. Do Liběchova však musíme přes Mělník, bližší most přes Labe není. V nedalekém okolí se dále nalézají a za zhlédnutí stojí bývalé královské město Velvary a zámky ve Veltrusech a Nelahozevsi.
4.12. 2005
historie

Tvrz v Dolních Beřkovicích, původně jen v Beřkovicích, se uvádí až za Radslava II. Beřkovského ze Šebířova ve 2. polovině 15. století. V r. 1513 přenesl své sídlo do nedalekého Liběchova. Beřkovští ze Šebířova drželi Beřkovice až do r. 1597, kdy je Mikuláš Beřkovský prodal míšeňskému rytíři Zikmundu Vilémovi z Blevic a z Nosovic. Ten si Beřkovice zvolil jako své hlavní sídlo. Beřkovická tvrz neodpovídala jeho potřebám a proto dal na místě tvrze v r. 1606 vybudovat renesanční zámek. Přestože byl v r. 1853 přestavěn, zachoval si svoji původní dispozici i vzhled. Čtyři uzavřená křídla zámku tvořila téměř pravidelný čtverec, z něhož v rozích vystupovaly šestihranné věže. Blevicové na novém zámku dlouho nevydrželi. I když Zikmund zemřel v r. 1621, pro účast na stavovském povstání byl jeho majetek zkonfiskován. V roce 1627 koupila Beřkovice Polyxena Pernštejnská z Lobkowicz a od tohoto roku vládli v Beřkovicích…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Severní Čechy, Nakladatelství Svoboda 1984, 8.12. 2005

Středočeský kraj,  Mělník  (ME), Dolní Beřkovice

Místa v okolí

 kaple sv. Josefa
 kamenný milník
 socha Krista
 kostel sv. Havla
 Liběchov
 Klácelka
 Čertovy hlavy
 kaple
 židovský hřbitov
 socha Karla IV.
 vila Karola
 kostel sv. Linharta
 myslivna
 Cítov
 Neuberk
 Hláska
 Pražská brána
 Mělník
 Stará škola
 evangelický kostel
 kostel sv. Ludmily
 Hořín
 socha sv. Anny
 Had
 solnice
 Jenišovice
 Slavín
 kostel sv. Václava
 Valdštejnský lis
 zdymadlo Hadík
 Bosyně
 Zoopark Zelčín
 židovský hřbitov
 Horní Beřkovice
 Harasov
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Klemperka
 Brocno
 Kokořín
 Starý zámek
 kostel sv. Mikuláše
 Kokořín - Staráky
 kostel sv. Jiljí
 Vidim
 kaple sv. Václava
 evangelický kostel
 Jevín
 Hradsko
 mariánský sloup
 Chcebuz
 Kokořín
 kaple sv. Ondřeje
 zdymadlo Obříství
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Jiří
 vodárenská věž
 Obříství
 Nedamy
 socha sv. Markéty
 morový sloup
 kostel sv. Matouše
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 morový sloup
 kostel sv. Jakuba
 Chlumín
 Štěpánský most
 kaplička sv. Anny
 Boumova chata
 Pokličky
 kaple Panny Marie
 Libiš
 Liblice
 evangelický kostel
 Snědovice
 Obří hlava a Žába
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Řepín
 kaple
 kostel sv. Otmara
 Zakšín
 Sovice
 mariánské sousoší
 radnice
 kostel sv. Martina
 kaplička
 evangelický kostel
 zámecký špýchar
 pivovar
 Roudnice nad Labem
 silniční most
 kaple sv. Prokopa
 kaple sv. Josefa
 Byšice
 Hláska
 kaple sv. Vojtěcha
 zvonice
 pramen rudné vody
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 kaple Svaté rodiny
 židovské ghetto
 Sazená
 kaple
 železniční most
 Stránka
 Sazená
 kamenný most
 mlýn
 Veltrusy
 kaple sv. Jána
 zdymadlo Lobkovice
 Husův sbor
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Jiří
 Houska
 kostel Všech svatých
 Vodárenské muzeum
 kostel sv. Klimenta
 Vrátenská hora
 zvonička
 Uhy
 kostel sv. Ondřeje
 Nelahozeves
 Týn
 obecní kaple
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple
 Radovič
 kostel sv. Václava
 Encovany
Základní informace místa
ID místa: 3576
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama