Žulová replika křížového kamene, zvaného Pechův pamětní kámen, vznikla v roce 2020 nákladem obce Krasíkovice. Původní kámen byl ze 17. století, od roku 1953 je kulturní památkou a po řadu desetiletí je ztracen. Kromě informací na evidenční kartě památky z roku 1963 o něm nejsou známy další údaje.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 12/2020
Žulová replika křížového kamene, zvaného Pechův pamětní kámen, vznikla v roce 2020 nákladem obce Krasíkovice, v jejímž katastru původní památka stávala. Původní kámen pocházel ze 17. století, od roku 1953 je kulturní památkou, po řadu desetiletí je ale ztracen. Kromě hrubého schématického náčrtku a stručného popisu na evidenční kartě památky z roku 1963 se nedochovaly žádné jeho fotografie ani detailnější informace. Originální kámen stával pravděpodobně blíže obci Radenín a jeho nadzemní část byla o něco nižší než u jeho repliky. Rovněž se nedochovala informace, zda reliéfní kříž, který je na přední části kamene vytesán, býval negativní (jak to je u jeho repliky) nebo pozitivní. Originální památka je stále vedena v ústředním seznamu kulturních památek NPÚ pod číslem 25558/3-3097.
Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz), 13.5. 2021
Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Radětín

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 kaple sv. Anny
 Služátky
 kaple
 kostel sv. Víta
 boží muka
 boží muka
 radnice
 Drechselova vila
 Altenhoferovský dům
 boží muka
 městská šatlava
 Šrejnarovský dům
 Městské divadlo
 Fárův dům
 městské opevnění
 zámek Říčanských
 kaple sv. Kříže
 Purkrabský dům
 boží muka
 kaple sv. Floriana
 kaple sv. Mikuláše
 kostel Božího Těla
 boží muka
 Červená Řečice
 toleranční kostel
 kaple sv. Haštala
 boží muka
 kostel Božího Těla
 boží muka
 Pavlov
 návesní kaple
 pamětní kámen
 židovský hřbitov
 Nemojov
 Čížkov
 kostel sv. Vavřince
 Želiv
 mlýn
 špýchar
 boží muka
 synagoga
 Proseč-Obořiště
 boží muka
 Mladé Bříště
 Ústrašín
 boží muka
 boží muka
 Libkova Voda
 Větrný zámek
 Pípalka
 křížový kámen
 židovský hřbitov
 Hořepník
 Konipas
 boží muka
 Březina
 návesní kaple
 návesní kaple
 boží muka
 boží muka
 Lhotice
 zvonice
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 Lhotka
 boží muka
 boží muka
 Božejov
 kostel sv. Jiří
 smírčí kříž
 Klepáček
 boží muka
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Kočičí hrádek
 boží muka
 Bílý Kámen
 fara
 Proseč u Pošné
 boží muka
 Speřice
 Nový Dvůr
 evangelický kostel
 synagoga
 fara
 Nový Rychnov
 rozhledna Bernard
 skanzen Zichpil
 pivovar
 kaplička
 děkanství
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Pechburg
 židovský hřbitov
 boží muka
 Onšov
 boží muka
 Vojslavice
 kostel sv. Martina
 kovárna
 boží muka
 Vojslavický most
 Orlík
 Kámen
 boží muka
 Švédské šance
 pamětní kámen
 židovský hřbitov
 studánka Panny Marie
 boží muka
 Vyklantice
 boží muka
 Višněvice
 Višněvice
 kaple sv. Václava
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 15694
Typ místa: příroda
Podkategorie: smírčí kámen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama