Zaniklý drobný vojenský objekt renesančně barokních šancí - drobné čtvercové pevnůstky nedaleko beskydského vrcholu Studeničný. Tvořily součást složitého vojenského systému pevností, které chránily Slezsko před vojenským útokem z Uherska. Ještě v pol. 20. stol. byly v terénu zřetelné.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na lokalitu zaniklých šanců od východu
© Jan P. Štěpánek 2005
Zaniklý objekt bývalé drobné vojenské renesančně barokní pevnosti – tzv. šancí – nedaleko vrcholu Studeničný (též Studničný – 717 m.n.m), nad stejnojmennou turistickou chatou. Objekt bývalé pevnosti měl klasický tvar tzv. reduty – pravidelného čtvercového zemního sypaného tělesa, jehož obvod byl chráněn kromě zmíněného valu i nástavbou ze dřeva (z kuláčů). Vizuálně byla pevnůstka spojena s nedalekými šancemi na Bařinách, na Sťatém, Hrčavě nebo Velkými šancemi v Mostech. Šance byly součástí důmyslného komplexu mnoha menších šancí (redut a redanů) a pevností (Malé šance, Velké šance, Staré šance), které měly za úkol bránit hranice Slezska a zemí Koruny české před vojenským útokem ze strany Uherska. Od počátku 19. století již nebyly tyto drobné objekty udržovány a postupně zanikaly vlivem lesní a zemědělské činnosti. Šance na Studeničném se v hrubých obrysech dochovaly ještě do roku 1955, poté však beze zbytku zanikly a dnes je na jejich místě jen louka.
© Jan P. Štěpánek 2013, 31.5. 2013
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Mosty u Jablunkova

Místa v okolí

 šance Bařiny
 šance Dolina
 šance Hrčava
 Písek
 šance Džolek
 šance na Kempě
 Sušanské šance
 Staré šance
 šance Na Hrádku
 Návsí
 šance Dolní Lomná
 Hrádek nad Olší
 Hrádek nad Olší
 evangelický kostel
 Karpentná
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 kostel Božího Těla
Základní informace místa
ID místa: 11253
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.5.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama