Dřevěný lovecký zámeček nedlouhé historie, který vybudoval na přelomu 19. a 20. století arcivévoda Fridrich Habsburský. Dnes je upraven jako obytný soukromý dům.
Hlavní obrázek místa
Jz. nároží
© Dušan Dohňanský 01/2021
Obec Písek (polsky Piosek), katastrálně Písek u Jablunkova, má asi 1900 obyvatel s výraznou polskou menšinou. Leží při toku řeky Olše na vedlejší silnici, která v Jablunkově odbočuje ze silnice I/11 k východu na polskou hranici. Popisovaná stavba stojí nyní poblíž této silnice a řeky.
3.2. 2021
historie

V obci Písek se ve středověku nenacházelo žádné šlechtické sídlo. Až na přelomu 19. a 20. století zde nechal arcivévoda Fridrich Habsburský vybudovat dřevěný lovecký zámeček, a to na dnešní česko-polské hranici nad samotou Bahenec. Po roce 1918 přešel zámeček do vlastnictví československého státu a využíval jej Klub československých turistů jako turistickou chatu a noclehárnu. V roce 1930 byla přistavěna veranda. V roce 1938 přešel zámeček na území Polska a v roce 1939 na území Německa. Během války zpustl a v letech 1946-1947 byl z iniciativy státní lesní správy rozebrán, přenesen do centra obce Písek a znovu postaven. Sloužil potřebám lesní správy. V 90. letech 20. století byl privatizován a dnes je soukromým obytným domem. Je to jednopatrová budova, jejíž jižní průčelí je z větší části vytvořeno z dřevěných části bývalého loveckého zámečku. Na tomto průčelí je zachována i veranda. Severní strana je již…  číst dále

Dohňanský Dušan ; zdroj : F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 28.1. 2021

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Písek

Místa v okolí

 šance na Kempě
 šance Na Hrádku
 Sušanské šance
 šance Studeničné
 Návsí
 šance Džolek
 šance Bařiny
 šance Hrčava
 Hrádek nad Olší
 šance Dolina
 Hrádek nad Olší
 šance Dolní Lomná
 Staré šance
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Karpentná
 kostel sv. Kateřiny
 Vendryně - vápenka
 Velká Čantoryje
 Vendryně
 Dolní Líštná
 Třinec
 kostel Božího Těla
Základní informace místa
ID místa: 15490
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.1.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama