Dřevěný jednolodní kostel postavený v roce 1563. Masivní trámy, střecha ze štípaného šindele. Před vchodem je dřevěný kříž s plastikou Krista. Zničen úmyslně založeným požárem v noci z 1. na 2. srpna 2017.
Hlavní obrázek místa
pohled na zadní část kostela
© Jan P. Štěpánek 8/2005
Obklopen a ukryt mezi vzrostlými stromy stojí uprostřed malého hřbitova jeden z nejstarších a nejmalebnějších dřevěných kostelů v regionu, kostel Božího Těla v Gutech. Návštěvník tuto unikátní památku nalezne v místní části Zápolí, půjde-li po modré turistické značce z nádraží ve Stříteži, přes Smilovice na vrch Javorový (1031 m.n.m.) nebo se ke kostelu dá snadno dojet i na kole po podhorské cestě lemující Beskydy ve směru od Frýdku-Místku až do Třince. Kostel je tvořen prostou jednolodní stavbou z velmi masivních dřevěných trámů ( mnohé průměru až 60 cm), s níž tvoří jeden celek navazující lehce užší presbyteriální část. Obě části jsou kryté štípaným šindelem. V čele kostela stojí dnes s vlastní lodí kostela spojená zvonice, původně samostatná, která slouží jako krytá předsíň před vstupem do samotné lodi. Věž zvonice je ukončena kvadratickou zvonovou částí a jehlancovou střechou s malou dřevěnou makovicí s křížem. Celkově se kostel velmi podobá stavbě kostela sv. Kateřiny v Ostravě-Hrabové. Jednak původně samostatnou zvonicí, jednak podsíní, tzv. sobotou, která je vedena kolem celé stavby kostela. Před vchodem do kostela se nachází dřevěný kříž s plastikou Krista. Kostel zničen úmyslně založeným požárem v noci z 1. na 2. srpna 2017.
Jan P. Štěpánek, 20.10. 2005
historie

Kostel byl postaven, alespoň můžeme-li věřit datumu uvedenému při vstupu do sakristie, v roce 1563. Jen o dva roky je dle datování mladší kostelní zvon. Jen tento zvon je sám o sobě vzácná památka. V nedávné době byl zvon bohužel středem pozornosti zlodějů, kteří v něm viděli snadnou vidinu peněz za odvoz do šrotu. Byli asi velmi překvapeni obrovským rozruchem, který krádež „obyčejného“ zvonu v kraji rozpoutala. Rychle se nechtěné popularity chtěli zbavit, a tak raději zvon odhodili do příkopy, kde byl nalezen a s velkou slávou navrácen zpět do kostelní věže. Kostel byl vystavěn jako stavba katolická, avšak jako podobné církevní stavby v okolí, přešel počátkem 17. století do rukou protestantů, kteří jej užívali až do roku 1654, kdy se opět navrátil do rukou katolické církve. U příležitosti 300 let od postavení kostela byla stavba celkově restaurována a opravena. V 70. letech 20. století se kostel dočkal restaurování…  číst dále

Jan P. Štěpánek, info Muzea Beskyd, 20.10. 2005

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Guty

Místa v okolí

 Střítež
 kostel sv. Michala
 Ropice
 Vělopolí
 Hnojník
 Konská
 evangelický kostel
 Třinec
 Prochaskova vila
 Dolní Líštná
 Horní Žukov
 kostel sv. Kateřiny
 Třanovice
 Karpentná
 Horní Tošanovice
 Dobratice
 Vendryně
 Dolní Tošanovice
 evangelický kostel
 Městská střelnice
 zvonička u Polků
 větrný mlýnek
 Brandýs
 Vendryně - vápenka
 synagoga
 studna tří bratří
 evangelický kostel
 radnice
 městské hradby
 kostel sv. Kříže
 Těšín
 kostel sv. Mikuláše
 Těšín
 Hradiště
 kříž na Vidíkově
 Morávka
 Raškovice
 Horní Domaslavice
 Lom - Mořské oko
 kaple u Adámkovy vily
 Pražmo
 Adámkova vila
 Dolní Domaslavice
 zvonička
 Hrádek nad Olší
 Stanislavice
 Kocurovice
 Hrádek nad Olší
 Travné, Travný
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka na Husinci
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec
 Horní Soběšovice
 Chotěbuz
 kaple na dolním konci
 kaple na Horním konci
 vodní mlýn
 Těrlicko
 kostel sv. Trojice
 Jaškovská krčma
 Pitrov
 Skalický lom
 zvonička Pod Krásnou
 kostel sv. Martina
 Skalice
 Dolní Soběšovice
 Rybí dům
 Žermanický lom
 kostel sv. Jiří
 Podobora
 šance Dolní Lomná
 Dobrá
 Návsí
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Stanislava
 Životice
 Velká Čantoryje
 Prostřední Bludovice
 Janovice
 Horní Bludovice
 kostel sv. Markéty
 Dolní Bludovice
 šance na Obidové
 evangelický kostel
 Kotulova dřevěnka
 kaple sv. Kříže
 vodopády Satiny
 Lysá hora
 Gabrielina chata
 U Veličků
 Ondrášovy díry
 Horní Suchá
 kostel sv. Anny
 Šumbark
 koryto potoka Mazák
 šance Studeničné
Kontaktní informace
www.farnost-stritez.cz
Základní informace místa
ID místa: 3529
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.10.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama