Most zde stával prokazatelně již ve 2. polovině 18. století. Na Císařském povinném otisku map stabilního katastru Moravy z r. 1830 je most zaznačen ještě jako částečně dřevěný. Tato dřevěná část však patrně tvořila pouze tzv. mostní svršek. Dnes je kulturní památkou ČR.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2019
Graficke pismenko Město Libavá (německy Liebau, Stadt Liebau) je obec ležící v okrese Olomouc v oblasti Oderských vrchů. Bývalé město bylo 1. října 1946 zahrnuto do nově vzniklého vojenského újezdu Libavá, z něhož bylo 1. ledna 2016 vyčleněno již jako obec. Její součástí jsou také vesnice Heroltovice, Dřemovice a zaniklé vsi Stará Voda a Bělá. K hlavním dominantám obce patří kostel Povýšení svatého Kříže a větrný mlýn. Zajímavou kulturní památkou je i historicky hodnotný dvouobloukový most přes Libavský potok, postavený z lomového kamene.
Luděk Vláčil, 24.11. 2019

  historie

  Historie současného kamenného mostu není zcela jasná. Most na tomto místě stával prokazatelně již ve 2. polovině 18. století. Na císařském povinném otisku map stabilního katastru Moravy z r. 1830 je most zaznačen ještě jako částečně dřevěný. Tato dřevěná část však patrně tvořila pouze tzv. mostní svršek, který dnes tvoří kamenná dlažba.
  Luděk Vláčil - zdroj: cuzk.cz a další, 24.11. 2019

  popis

  Silniční most v prostoru historické zástavby Města Libavá vybudovaný z lomového kamene tvoří konstrukce o dvou mostních obloucích, doplněná o mostní opěry, které jsou založeny na dřevěných roštech. K mezilehlé podpěře na návodní a povodní straně jsou přizděny půlválcové pilíře z lomového a z tesaného kamene. Při poslední rekonstrukci byly přizděny parapety a kované plůtky s povrchovou úpravou v grafitové černi nahradily starší nevhodné ocelové

  Luděk Vláčil - zdroj: https://pamatkovykatalog.cz a další, 24.11. 2019
  most
  zachovalý
  volně přístupno
  Česká republika
  Olomoucký kraj
   Olomouc  (OL)
  Město Libavá