Zřícenina vodního mlýna stojí pod hrází vysychajícího rybníka. Kdy stavba vznikla, není známo. Poprvé je mlýn doložen počátkem 19. stol. Na přelomu 20. a 21. stol. bylo ještě možné vstoupit do poschodí. Dnes jsou již střecha i poschodí zřícené.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 04/2015
Graficke pismenko Mlýn leží v katastrálním území Čunín (okres Prostějov) blízko místní komunikace Prostějov - Konice.
Je dobře přístupný z vlakové zastávky Čunín asi po 15 minutách chůze zpět po silnici směrem na Stražisko.
Z okolních zajímavostí snad jen větrný mlýn v Přemyslovicích a Jednově, krásný kostel Andělů strážných (v noci osvětlen), zámek v Konici, Přemyslovicích a Ptení (v obou se neprovádí) a poměrně již vzdálenější hrad Bouzov.
Oč chudší je okolí na památky, o to bohatší je na přírodní bohatství - Lipovské upolínové louky, Přírodní park Kladecko ....
28.5. 2002

  historie

  Mlýn téměř již celé století neudržovaný, dnes je z něj již jen krásná ruina. V současné době je ve vlastnictví jedné z místních paní. V územním plánu je s ním počítáno jako s motelem, čemuž se majitelka nebrání.
  28.5. 2002

  popis

  Mlýn se proměnil v zajímavou romantickou zříceninu. Střecha se již propadla a zřítila se i většina podlah patra hlavní budovy. Z přilehlých budov jsou již jen trosky zdí bez zbytků dřeva ze střech. Dochoval se mlýnský náhon, dva sklepy a patrné je i místo, kde bylo mlýnské kolo. Mlýn je volně přístupný, ale kvůli propadajícím se podlahám patra je vstup do budovy nebezpečný.
  Luděk Vláčil, 4.4. 2015
  Základní informace místa
  ID místa: 1034
  Typ místa: mlýn
  Podkategorie: vodní
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?1034
  Uveřejněno: 2.11.2001
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 33' 11.88"
  E 16° 55' 17.09"
  Země: Česká republika
  Kraj: Olomoucký kraj
  Okres:  Prostějov  (PT)
  Obec: Čunín
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu