Dálniční most přes údolí Želivky u Píště, stavěn od r.1939, stavba přerušena v roce 1942 a obnovena po osvobození. V roce 1951 byl stavba opět přerušena. Dostavěn pod novým dálničním mostem v 70. letech 20. stol.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 10/2008
Stavba předválečného dálničního mostu přes údolí Želivky u Píště začala v roce 1939. Stavbu prováděla pražská firma Ing. Brázdil & Dr. Ješ. Most stál na tehdejším 77,30. km plánované dálnice Praha – Brno a měl délku 138 m. Stavba pokračovala i během II. světové války, až byla přes několik výjimek zastavena koncem dubna 1942. V této fázi byly hotovy pouze krajní opěry, obložené kamenivem. Hned v roce 1945 byly práce obnoveny stejnou firmou. V r. 1947 byla dokončena konstrukce z předpjatého betonu, poprvé u nás použita na mostu podobného charakteru. Na konci roku 1950 byl most až na poslední mostní pole u východní opěry dokončen. Toto pole bylo již vyarmováno a připraveno k betonáži. K betonáži na jaře 1951 již nedošlo. Staveniště bylo opuštěno, chátralo a zarůstalo náletovými dřevinami. Most byl příležitostně využit chodci. Na konci 50. let, v roce 1958, se zřítila konstrukce určená k dostavbě posledního pole a po mostě se již nedalo přejít. Při plánování dálnice v 60. letech nastala otázka, co s téměř dokončenou stavbou. Z technických důvodů jej začlenit do stavby nebylo možné, zbourat by bylo nákladné a na to, aby byl nový most postaven vedle starého nebylo v těchto místech dostatek místa. Nakonec se přistoupilo k výstavbě nového mostu nad starou konstrukcí, která slouží pro místní komunikaci z Hořic do Vojslavic. Most je v dobrém technickém stavu až na úsek dostavovaný v 70. letech, který se drolí a je v něm hozivě vypadající škvíra. Přímo na mostě se dá zaparkovat a důkladně si jej prohlédnout.
Milan Caha (zdroj: http://www.dalnice.com), 8.11. 2008
Vysočina,  Pelhřimov  (PE),

Místa v okolí

 Vojslavice
 Zahrádka
 kostel sv. Víta
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 Lhotice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Onšov
 Speřice
 Lhotka
 špýchar
 mlýn
 Želiv
 kaplička U Kněžny
 boží muka
 židovský hřbitov
 kaple sv. Haštala
 Proseč u Humpolce
 Horní Kralovice
 Dolní Kralovice
 Alberovice
 Nelechov
 fara
 kostel Božího Těla
 Křivsoudov
 Hněvkovice
 radnice
 pamětní kámen
 Červená Řečice
 Křivsoudov
 Růžkovy Lhotice
 vodní nádrž Sedlice
 Přemilovsko
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 Bilantova Lhota
 Bohumilice
 židovský hřbitov
 Hořepník
 kostel sv. Jakuba
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 Čechtice
 železniční most
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 Sluneční zátoka
 Ledeč nad Sázavou
 vodní mlýn a pila
 Thunovský letohrádek
 Chřenovice
 pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 děkanství
 radnice
 synagoga
 skanzen Zichpil
 kaple
 Borovsko
 Borovsko
 Vilémovice
 smírčí kříž
 Vyklantice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Kounice
 boží muka
 kostel sv. Martina
 most u Borovska
 Březina
 Konipas
 kaple sv. Panny Marie
 Budčice
 Orlík
 Pechburg
 křížový kámen
 kaple Panny Marie
 Vlastějovice
 Lipnice
 kostel sv. Kateřiny
 Lacembok
 boží muka
 kaplička sv. Václava
 návesní kaple
 Horka II
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 středověké podzemí
 židovský hřbitov
 Světlá nad Sázavou
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Soutice
 boží muka
 Trhový Štěpánov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Pacov
 děkanství
 kaple sv. Anny
 socha sv. Václava
 panský pivovar
 Šohajův dům
 synagoga
Základní informace místa
ID místa: 6953
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.11.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama