Dálniční most přes údolí Želivky u Píště, stavěn od r.1939, stavba přerušena v roce 1942 a obnovena po osvobození. V roce 1951 byl stavba opět přerušena. Dostavěn pod novým dálničním mostem v 70. letech 20. stol.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 10/2008
Stavba předválečného dálničního mostu přes údolí Želivky u Píště začala v roce 1939. Stavbu prováděla pražská firma Ing. Brázdil & Dr. Ješ. Most stál na tehdejším 77,30. km plánované dálnice Praha – Brno a měl délku 138 m. Stavba pokračovala i během II. světové války, až byla přes několik výjimek zastavena koncem dubna 1942. V této fázi byly hotovy pouze krajní opěry, obložené kamenivem. Hned v roce 1945 byly práce obnoveny stejnou firmou. V r. 1947 byla dokončena konstrukce z předpjatého betonu, poprvé u nás použita na mostu podobného charakteru. Na konci roku 1950 byl most až na poslední mostní pole u východní opěry dokončen. Toto pole bylo již vyarmováno a připraveno k betonáži. K betonáži na jaře 1951 již nedošlo. Staveniště bylo opuštěno, chátralo a zarůstalo náletovými dřevinami. Most byl příležitostně využit chodci. Na konci 50. let, v roce 1958, se zřítila konstrukce určená k dostavbě posledního pole a po mostě se již nedalo přejít. Při plánování dálnice v 60. letech nastala otázka, co s téměř dokončenou stavbou. Z technických důvodů jej začlenit do stavby nebylo možné, zbourat by bylo nákladné a na to, aby byl nový most postaven vedle starého nebylo v těchto místech dostatek místa. Nakonec se přistoupilo k výstavbě nového mostu nad starou konstrukcí, která slouží pro místní komunikaci z Hořic do Vojslavic. Most je v dobrém technickém stavu až na úsek dostavovaný v 70. letech, který se drolí a je v něm hozivě vypadající škvíra. Přímo na mostě se dá zaparkovat a důkladně si jej prohlédnout.
Milan Caha (zdroj: http://www.dalnice.com), 8.11. 2008
Vysočina,  Pelhřimov  (PE),

Místa v okolí

 Vojslavice
 Zahrádka
 kostel sv. Víta
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 Lhotice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Onšov
 Kočičí hrádek
 Speřice
 Lhotka
 špýchar
 mlýn
 Želiv
 boží muka
 kaplička U Kněžny
 židovský hřbitov
 kaple sv. Haštala
 Proseč u Humpolce
 Horní Kralovice
 Dolní Kralovice
 Alberovice
 fara
 Nelechov
 Křivsoudov
 kostel Božího Těla
 Hněvkovice
 radnice
 pamětní kámen
 Červená Řečice
 Křivsoudov
 Růžkovy Lhotice
 vodní nádrž Sedlice
 boží muka
 Přemilovsko
 kostel sv. Markéty
 Bilantova Lhota
 Bohumilice
 židovský hřbitov
 Hořepník
 kostel sv. Jakuba
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 Čechtice
 železniční most
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 evangelický kostel
 Sluneční zátoka
 Ledeč nad Sázavou
 vodní mlýn a pila
 Thunovský letohrádek
 Chřenovice
 děkanství
 pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 rozhledna Bernard
 radnice
 synagoga
 skanzen Zichpil
 kaple
 Borovsko
 Borovsko
 Vyklantice
 Vilémovice
 smírčí kříž
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 boží muka
 Kounice
 kostel sv. Martina
 most u Borovska
 Konipas
 Březina
 kaple sv. Panny Marie
 Budčice
 Orlík
 Pechburg
 křížový kámen
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Víta
 zvonice
 Vlastějovice
 kostel sv. Kateřiny
 Lipnice
 Lacembok
 boží muka
 kaplička sv. Václava
 Horka II
 návesní kaple
 boží muka
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 kostel sv. Václava
 středověké podzemí
 židovský hřbitov
 Světlá nad Sázavou
 Kalamajka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Soutice
 Trhový Štěpánov
 židovský hřbitov
 kaplička
 boží muka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 pomník Antonína Sovy
 děkanství
 Pacov
 kaple sv. Anny
 socha sv. Václava
 panský pivovar
 Šohajův dům
 synagoga
Základní informace místa
ID místa: 6953
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.11.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama