Sousoší ukřižování v kladském Niemojówě (něm. Marienthall) pochází z r. 1808. Jde o dílo místního kameníka vyznačující se neobvykle bohatou ikonografií (nejen skupina postav kolem kříže, ale i mnoho reliéfů na podstavci).
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled.
© Jan Pížl, 08/2007

Ukřižování v Niemojóvě

V severní části napůl zaniklé obce Niemojów (německy Marienthall) skrývá roští při silnici krásný příklad zdejšího lidového sochařství. Je jím barokní sousoší Ukřižování. Letopočet vyrytý na podstavci datuje památku do roku 1808 (nebo 1806). Základní rozvržení statue odpovídá tomu, co známe z řady podobných památek. Na mohutném podstavci se tyčí kříž s Ukřižovaným, po jeho stranách naříká Panna Marie a sv. Jan. Místní kameník však projevil nezvyklou invenci při výzdobě podstavce statue a sloupků zábradlí kolem ní. Spatřujeme zde v nízkém reliéfu provedené výjevy z utrpení Krista. Je tu anděl s kalichem hořkosti, korunování trním, bičování a oplakávání Páně i boží hrob. Přímo pod nohama ukřižovaného páchají Adam s Evou prvotní hřích, utrpením na kříži následně vykoupený. Sousoší je tak vlastně obrázkovým, maximálně zestručněným evangeliem. Snad to byl nápad kameníka, snad zdejšího faráře anebo objednavatele díla. Mimochodem, kdo tím objednavatelem vlastně byl? Zdá se, že sedlák ze statku rozkládajícího se naproti přes silnici. S jeho, nám neznámým, jménem možná souvisí iniciály F. C. vyryté vedle letopočtu. Všechny pašijové výjevy jsou obklopené andělíčky, rostlinnými a geometrickými ornamenty. Sousoší dnes pomalu mizí v bující vegetaci, reliéfy pokrývá lišejník a vyhlazuje déšť. Do téměř vylidněného Niemojówa se však v posledních letech vrací život a tak lze doufat, že časem dojde i na opravy zdejších početných památek. V případě Ukřižování jsou momentálně nejohroženější torza německých nápisů na podstaci a poslední zbytky staré polychromie.
Jan Pížl , 22.11. 2009
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Niemojów
 Zemská brána
 Pašerácká lávka
 Lusthaus
 pevnost Hanička
 Szczerba
 Anenský vrch
 domek Na Sboru
 židovský hřbitov
 fara
 mariánský sloup
 kašna
 kaple sv. Anny
 Międzylesie
 socha Panny Marie
 hrad u Nekoře
 Žamberk
 radnice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Kateřinský špitál
 Divišovo divadlo
 kaple sv. Rozálie
 Pěčín
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Mikuláše
 Helvíkovice
 kaple sv. Anny
 kaple na rozcestí
 pomník Rampepurdy
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Anny
 Hotmarova kaplička
 sousoší Piety
 Letohrad
 kostel sv. Václava
 pomník Járy Cimrmana
 kostel sv. Kateřiny
 Kyšperk
 vodopád Wilczki
 Suchý vrch
 Vojenské muzeum
 Žampach
 muzeum celnictví
 městská spořitelna
 městské muzeum
 Žampach
 Na Velké Deštné
 kostel sv. Matouše
 České Libchavy
 Křížová hora
Základní informace místa
ID místa: 8564
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama