Sousoší ukřižování v kladském Niemojówě (něm. Marienthall) pochází z r. 1808. Jde o dílo místního kameníka vyznačující se neobvykle bohatou ikonografií (nejen skupina postav kolem kříže, ale i mnoho reliéfů na podstavci).
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled.
© Jan Pížl, 08/2007

Ukřižování v Niemojóvě

V severní části napůl zaniklé obce Niemojów (německy Marienthall) skrývá roští při silnici krásný příklad zdejšího lidového sochařství. Je jím barokní sousoší Ukřižování. Letopočet vyrytý na podstavci datuje památku do roku 1808 (nebo 1806). Základní rozvržení statue odpovídá tomu, co známe z řady podobných památek. Na mohutném podstavci se tyčí kříž s Ukřižovaným, po jeho stranách naříká Panna Marie a sv. Jan. Místní kameník však projevil nezvyklou invenci při výzdobě podstavce statue a sloupků zábradlí kolem ní. Spatřujeme zde v nízkém reliéfu provedené výjevy z utrpení Krista. Je tu anděl s kalichem hořkosti, korunování trním, bičování a oplakávání Páně i boží hrob. Přímo pod nohama ukřižovaného páchají Adam s Evou prvotní hřích, utrpením na kříži následně vykoupený. Sousoší je tak vlastně obrázkovým, maximálně zestručněným evangeliem. Snad to byl nápad kameníka, snad zdejšího faráře anebo objednavatele díla. Mimochodem, kdo tím objednavatelem vlastně byl? Zdá se, že sedlák ze statku rozkládajícího se naproti přes silnici. S jeho, nám neznámým, jménem možná souvisí iniciály F. C. vyryté vedle letopočtu. Všechny pašijové výjevy jsou obklopené andělíčky, rostlinnými a geometrickými ornamenty. Sousoší dnes pomalu mizí v bující vegetaci, reliéfy pokrývá lišejník a vyhlazuje déšť. Do téměř vylidněného Niemojówa se však v posledních letech vrací život a tak lze doufat, že časem dojde i na opravy zdejších početných památek. V případě Ukřižování jsou momentálně nejohroženější torza německých nápisů na podstaci a poslední zbytky staré polychromie.
Jan Pížl , 22.11. 2009
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Niemojów
 Zemská brána
 Pašerácká lávka
 Lusthaus
 pevnost Hanička
 Szczerba
 Amálka
 Anenský vrch
 domek Na Sboru
 židovský hřbitov
 fara
 mariánský sloup
 kašna
 kaple sv. Anny
 Międzylesie
 socha Panny Marie
 hrad u Nekoře
 radnice
 Žamberk
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Kateřinský špitál
 Divišovo divadlo
 kaple sv. Rozálie
 Pěčín
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Mikuláše
 Helvíkovice
 kaple sv. Anny
 kaple na rozcestí
 pomník Rampepurdy
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Anny
 Hotmarova kaplička
 sousoší Piety
 Letohrad
 kostel sv. Václava
 pomník Járy Cimrmana
 kostel sv. Kateřiny
 Kyšperk
 Suchý vrch
 vodopád Wilczki
 Vojenské muzeum
 Žampach
 městská spořitelna
 městské muzeum
 Žampach
 muzeum celnictví
 Na Velké Deštné
 kostel sv. Matouše
 České Libchavy
 Křížová hora
Základní informace místa
ID místa: 8564
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama