Sousoší ukřižování v kladském Niemojówě (něm. Marienthall) pochází z r. 1808. Jde o dílo místního kameníka vyznačující se neobvykle bohatou ikonografií (nejen skupina postav kolem kříže, ale i mnoho reliéfů na podstavci).
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled.
© Jan Pížl, 08/2007

Ukřižování v Niemojóvě

V severní části napůl zaniklé obce Niemojów (německy Marienthall) skrývá roští při silnici krásný příklad zdejšího lidového sochařství. Je jím barokní sousoší Ukřižování. Letopočet vyrytý na podstavci datuje památku do roku 1808 (nebo 1806). Základní rozvržení statue odpovídá tomu, co známe z řady podobných památek. Na mohutném podstavci se tyčí kříž s Ukřižovaným, po jeho stranách naříká Panna Marie a sv. Jan. Místní kameník však projevil nezvyklou invenci při výzdobě podstavce statue a sloupků zábradlí kolem ní. Spatřujeme zde v nízkém reliéfu provedené výjevy z utrpení Krista. Je tu anděl s kalichem hořkosti, korunování trním, bičování a oplakávání Páně i boží hrob. Přímo pod nohama ukřižovaného páchají Adam s Evou prvotní hřích, utrpením na kříži následně vykoupený. Sousoší je tak vlastně obrázkovým, maximálně zestručněným evangeliem. Snad to byl nápad kameníka, snad zdejšího faráře anebo objednavatele díla. Mimochodem, kdo tím objednavatelem vlastně byl? Zdá se, že sedlák ze statku rozkládajícího se naproti přes silnici. S jeho, nám neznámým, jménem možná souvisí iniciály F. C. vyryté vedle letopočtu. Všechny pašijové výjevy jsou obklopené andělíčky, rostlinnými a geometrickými ornamenty. Sousoší dnes pomalu mizí v bující vegetaci, reliéfy pokrývá lišejník a vyhlazuje déšť. Do téměř vylidněného Niemojówa se však v posledních letech vrací život a tak lze doufat, že časem dojde i na opravy zdejších početných památek. V případě Ukřižování jsou momentálně nejohroženější torza německých nápisů na podstaci a poslední zbytky staré polychromie.
Jan Pížl , 22.11. 2009
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Niemojów
 Zemská brána
 Pašerácká lávka
 Lusthaus
 pevnost Hanička
 Szczerba
 Anenský vrch
 domek Na Sboru
 židovský hřbitov
 fara
 mariánský sloup
 kašna
 kaple sv. Anny
 Międzylesie
 socha Panny Marie
 hrad u Nekoře
 Žamberk
 radnice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Kateřinský špitál
 Divišovo divadlo
 kaple sv. Rozálie
 Pěčín
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Mikuláše
 Helvíkovice
 kaple sv. Anny
 kaple na rozcestí
 pomník Rampepurdy
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Anny
 Hotmarova kaplička
 sousoší Piety
 Letohrad
 kostel sv. Václava
 pomník Járy Cimrmana
 kostel sv. Kateřiny
 Kyšperk
 vodopád Wilczki
 Suchý vrch
 Vojenské muzeum
 Žampach
 muzeum celnictví
 městská spořitelna
 městské muzeum
 Žampach
 Na Velké Deštné
 kostel sv. Matouše
 České Libchavy
 Křížová hora
Základní informace místa
ID místa: 8564
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama