Jednolodní barokní kostel sv. Maří Magdalény. Prvně kostel dřevěný z r. 1548, poté kostel kamenný z r. 1673. Dnešní podoba z l. 1731–46. Uvnitř oltářní obraz patronky, sochy sv. Víta a Jeronýma, boční oltáře a kazatelna, které pocházejí z r. 1740. Před kostelem stojí hřbitovní brána z téhož roku.
Hlavní obrázek místa
kostel od JZ
© Rodochrozit, 06/2011
Předchůdcem dnešního kostela byl kostel dřevěný z roku 1548. Ze zprávy od Matěje ze Šonova (komorníka od úřadu desk zemských v Praze) se dovídáme o "kostelu vypáleném do gruntu". Roku 1673 byl postaven kostel kamenný. Jednalo se o třetí vystavění kostela (o druhém zmínka není). Dnešní podoba kostela je z let 1731–46. Socha sv. Víta a Jeronýma, oltářní obraz patronky kostela, boční oltáře a kazatelna se dochovaly právě z těchto let. Rok 1740 dal vznik hranolové hřbitovní bráně s bání krytou šindelem. Z roku 1793 se dochovala pozdně barokní kamenná kalvárie. Kostel je zasvěcen sv. Maří Magdaleně.
L.H. (podle orlickehory.net), 22.6. 2011

Vývoj událostí místa

 • 1548

  První zmínka o kostelu dřevěném.

 • 1673

  Byl postaven kostel kamenný.

 • 1731 - 1746

  Z těchto let je dnešní podoba kostela.

 • 1793

  Z tohoto roku byla dochována pozdně barokní kamenná kalvárie.

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Bartošovice v Orlických horách

Místa v okolí

 Niemojów
 Zemská brána
 Pašerácká lávka
 Lusthaus
 pevnost Hanička
 židovský hřbitov
 domek Na Sboru
 fara
 mariánský sloup
 kašna
 Szczerba
 Anenský vrch
 kaple sv. Anny
 Amálka
 Suchá
 Międzylesie
 socha Panny Marie
 hrad u Nekoře
 radnice
 Žamberk
 kostel sv. Václava
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 Divišovo divadlo
 kaple sv. Rozálie
 Pěčín
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Mikuláše
 Helvíkovice
 kaple sv. Anny
 kaple na rozcestí
 pomník Rampepurdy
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Anny
 Hotmarova kaplička
 kostel sv. Jiří
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 pomník Járy Cimrmana
 Letohrad
 kostel sv. Václava
 Kyšperk
 Žampach
 Chudoba
 Žampach
 Suchý vrch
 Litice nad Orlicí
 Vojenské muzeum
 Litice nad Orlicí
 zvonička
 socha sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Villa Nova Uhřínov
 Na Velké Deštné
 České Libchavy
 kostel sv. Matouše
 Křížová hora
Základní informace místa
ID místa: 10262
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama