Nevelký jednopatrový klasicistický zámek s rozsáhlou zahradou nechal jako své sídlo po roce 1819 postavit Jan Baier. Jeho syn Heřman Baier jej vlastnil až do poloviny 19. století. V roce 1945 byl zámek, jenž byl zároveň součásti statku, zkonfiskován a přešel do majetku státu. Dnes je využíván jako byty.
Hlavní obrázek místa
Čelní západní průčelí.
© Dušan Dohňanský 10/2019
V roce 1742 připadla tehdy polská ves Bránice-Zámek včetně statku Prusku. Ves byla rozdělena řekou Opavou na dvě části. Majitelem statku byl tehdy Karel Jáchym Moravický z Roudnice. Až do roku 1812, kdy jej koupil Jan I. z Lichtenštejna, měla levo i pravobřežní část vsi stejné majitele. V roce 1819 kupuje statek Jan Baier, který se zde chtěl usídlit, a proto si nechal ve východní části pravobřežniho statku vybudovat klasicistický zámek. Syn Heřman Baier vlastnil zámek do poloviny 19. století. Pak už se majitelé střídali. V roce 1945 byl statek i se zámkem jako německý majetek zkonfiskován, přešel do majetku českolslovenského sátu a sloužil zemědělským organizacím. Po roce 2000 byl privatizován. Dnes je to zcela zmodernizovaná budova s hladkou fasádou a mansardovou střechou. Je využívaná jako byty. Zámecká zahrada je neudržovaná a budovy dvora zcela zchátralé.
D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 25.6. 2020
Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Úvalno

Místa v okolí

 Cvilín
 Vartnov
 Cvilín
 zvonice
 Loděnice
 radnice
 Holasovice
 Krnov
 kostel sv. Martina
 městské hradby
 Neplachovice
 kostel sv. Tekly
 evangelický kostel
 Štemplovec
 Velké Heraltice
 Držkovice
 Držkovice
 Sosnová
 Sosnová
 Brantice
 Ježník
 Kobylí
 arboretum
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 Stěbořice
 větrný mlýn
 Zátor
 městské koupaliště
 Jezdkovice
 větrný mlýn
 Hošťálkovy
 Hlavnice
 kaple sv. Anny
 Linhartovy
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 kostel sv. Hedviky
 Obchodní dům Breda
 synagoga
 Slezská univerzita
 Oldřišov
 evangelický kostel
 Slezské divadlo
 kostel sv. Alžběty
 Filípkův dvůr
 nová radnice
 Obecní dům
 Blücherův palác
 Sobkův palác
 Opava
 městské hradby
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Jiří
 Staré Heřminovy
 Jakartovice
 Burkvíz
 Hraniční vrch
 Město Albrechtice
 Velké Hoštice
Základní informace místa
ID místa: 15031
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 25.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama