Nevelký jednopatrový klasicistický zámek s rozsáhlou zahradou nechal jako své sídlo po roce 1819 postavit Jan Baier. Jeho syn Heřman Baier jej vlastnil až do poloviny 19. století. V roce 1945 byl zámek, jenž byl zároveň součásti statku, zkonfiskován a přešel do majetku státu. Dnes je využíván jako byty.
Hlavní obrázek místa
Čelní západní průčelí.
© Dušan Dohňanský 10/2019
V roce 1742 připadla tehdy polská ves Bránice-Zámek včetně statku Prusku. Ves byla rozdělena řekou Opavou na dvě části. Majitelem statku byl tehdy Karel Jáchym Moravický z Roudnice. Až do roku 1812, kdy jej koupil Jan I. z Lichtenštejna, měla levo i pravobřežní část vsi stejné majitele. V roce 1819 kupuje statek Jan Baier, který se zde chtěl usídlit, a proto si nechal ve východní části pravobřežniho statku vybudovat klasicistický zámek. Syn Heřman Baier vlastnil zámek do poloviny 19. století. Pak už se majitelé střídali. V roce 1945 byl statek i se zámkem jako německý majetek zkonfiskován, přešel do majetku českolslovenského sátu a sloužil zemědělským organizacím. Po roce 2000 byl privatizován. Dnes je to zcela zmodernizovaná budova s hladkou fasádou a mansardovou střechou. Je využívaná jako byty. Zámecká zahrada je neudržovaná a budovy dvora zcela zchátralé.
D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 25.6. 2020
Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Úvalno

Místa v okolí

 Cvilín
 Vartnov
 Cvilín
 zvonice
 Loděnice
 radnice
 Holasovice
 Krnov
 kostel sv. Tekly
 kostel sv. Martina
 městské hradby
 Neplachovice
 evangelický kostel
 Štemplovec
 Velké Heraltice
 Držkovice
 Držkovice
 Sosnová
 Sosnová
 Brantice
 Ježník
 Kobylí
 Nový Dvůr
 arboretum
 Nový Dvůr
 Stěbořice
 větrný mlýn
 Zátor
 městské koupaliště
 Jezdkovice
 větrný mlýn
 Hlavnice
 Hošťálkovy
 kaple sv. Anny
 Linhartovy
 Slavkov
 kostel sv. Hedviky
 kostel sv. Anny
 Justiční palác
 Obchodní dům Breda
 synagoga
 Slezská univerzita
 socha Petra Bezruče
 kostel sv. Alžběty
 evangelický kostel
 Slezské divadlo
 Oldřišov
 Filípkův dvůr
 nová radnice
 Obecní dům
 Sobkův palác
 Blücherův palác
 Opava
 kaple sv. Kříže
 městské hradby
 kostel sv. Jiří
 Staré Heřminovy
 Jakartovice
 Burkvíz
 Hraniční vrch
 Město Albrechtice
 Velké Hoštice
Základní informace místa
ID místa: 15031
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 25.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama